• seviyorum bu konsolu. ev arkadaşımın ps vita'sı var, ikisini de oynuyorum ama 3ds daha cazip geliyor. super mario ve pokemon oyunlarının katkısı çok elbet.

ios - android, windows - linux, fenerbahçe - galatasaray, çay - kahve, realizm - romantizm, heavy metal - punk... hayatım ikilem arasında geçti. tarafımı seçerken, diğer seçeneğin de iyi yönlerini hep taktir ettim; hep bir "ama"m oldu. ancak nintendo'nun yanına psp'yi koyamıyorum.

r4 kart denen bir nane yardımı ile ds oyunları oynanabiliyor, 15 dolar gibi bir şey, onu da burada pahalıya satıyorlar ama alın yabancı sitelerden, 15 günde geliyor elinize. ben aldım, geldi, güvenli yani.

ana mevzu:

-güçlü mü vita, 3ds'ten?
    -evet.

-grafikler daha mı iyi?
    -evet.

oyun çeşitliliği iki kat daha mı fazla?
    - o da evet.

-türk kullanıcılarını mağdur etme, konusunda nintendo fark atar mı, ps'e?
    -ayıpsın.

-aksesuar çeşitliliği denen nanede türkiye nintendo'nun unuttuğu bir yer mi?
    -sorma ne haldeyim, sorma kederdeyim, sorma yangınlardayım zaman zaman.

-türkiye distribütörü olmadığı için nintendo oyunlarını kafalarına göre fiyatlandırıyorlar mı buralarda?
    -oğlum 30 dolarlık oyunu, 140 liraya satanlar var gittigidiyor'da. konsol 250 lira zaten ortalama.

- niye alıyorsun? bilgisayarda oyna, bin kat daha güzel grafikli oyunları. verme para.
    - ben de öyle dedim de, donkey kong'u gördüm, elim gitti karta istemsiz. pokemon x ve y versiyonları çıkacak iki ay sonra. ilk kez üç boyutlu olacak, bir sürü yenilik var.

-haydaa, bari avrupa'daki sitelerden al, beklersin biraz n'olacak.
    -orası da doğru ama, euro 2.64 oldu be birader. öyle aklıma gelen ilk oyunları bile alayım desem 300 euro gibi bir mebla yapıyor. ona biraz daha ekle, biraz da kredi çek ev alırsın. çocuğuna kalır en azından.

-work and travel yapsana sen, 2000 euro biriktirsen burada kralsın.
    -onu ben de düşündüm be abi, seneye artık, hayırlısı.
  • kimse farkında değil ama geliştirdikleri gözlüksüz 3d ile yeni bir çağı başlatmış ürün,

ar-ge'ye sanırım tomar tomar para dökmenin kaymağını yiyecekler, yesinler sesimizi çıkarmıyoruz, ayrıca belirtmeden geçmek istemiyorum, nintendo ne yapsa bir çok firma steve abinin tekrar hortlattığı kelime gibi copycat muhabbetine griyor, wii örneğinde gördük, -"ps move"

2 sene sonra cep telefonu gibi bir çok cihazda 3d ekranı olucaksa bu nintendo'da çalışkan ufak japon kardeşlerimiz sayesindedir, bu yüzden kızmayın onlara, üzmeyin kardeşlerimizi, bi bokuda beğenin aq.
  • gözlüksüz 3d özelliği ile retina yakmak için ideal bir alet.
  • sırf tekrar baştan pokemon serisine başlayıp da, sıra ds oyunlarına gelince düzgün emulator bulamadığım için satın aldığım oyuncak. her seferinde dondu heart gold, 12 levelde kaldı ve boynu büküldü arkamda tıp tıp yürüyen lemmy isimli totodile'ımın.

psp ile de karşılaştırmak olmaz. nintendo'nun kemik bir kitlesi var ve bu kitle pokemon, super mario bros. ve the legend of zelda serilerinden vazgeçmez, vazgeçmeyecek de. bin, on bin, bir milyon farklı versiyonu da yapılsa zevkle oynayacaklar. ben de onlardan birisiydim ve bugünden itibaren de tekrar öyleyim. arayı hızla kapatacağım, gba'm kırıldıktan sonra uzaklaştığım dünyadan.

pokemonlarla geçirdiğim şu iki hafta, tüm senemden daha fazla mutlu etti beni. bunu verebilecek bir ürün değil psp.
  • nintendo new 3ds xl'in sıfırının amazon.com fiyatına bunun ikinci elini satıyorlar türkiye'de. almak istiyorum elim gitmiyor, bu ülkede herkes alırken de satarken de ölücü.
  • cihaz, piyasaya çıkmasının ardından üç boyut teknolojisinin neden olduğu bazı şikayetler almaya başlamıştı. bunun üzerine birkaç gün önce nintendo firmasından olumsuz tepki aldıkları bazı müşterilerine erdener abi'vari bir cevap geldi:

- nintendo ( burada nintendo, ''erdener abi'' oluyor) bu konsol çok baş ağrısı yaptı bende. n'apıcam?
    - ara ver.
  • geçtiğimiz hafta almanya'da yapılan 33c3 adlı hacker konferansında 3ds'in bütün kalelerine giren exploitler duyurulmuştu, onlar yavaş yavaş yayınlanmaya başladı. şu anda en son sistem sürümü olan 11.2 dahil tüm versiyonlar giriş noktası olarak herhangi bir oyuna gerek olmadan hacklenebilir durumda. yani sky3ds+ veya gateway gibi zımbırtılara gerek olmadan oyunları sd karta atıp çalıştırabilecek duruma rahatlıkla getirilebiliyor tüm 3ds/2ds'ler. tabii tek olayı korsancılık değil, homebrew uygulamalar, bölge kilidini devre dışı bırakıp amerikan kartuşu avrupa konsolda (veya vice versa) açabilme, elindeki kartuşların backup'ını alıp yanında 20 tane kartuş gezdirmek zorunda kalmama gibi güzellikleri de var cfw'nin.

korsan oynayabileyim diye ekstradan bir ton para bayılmayın. alacağınız herhangi bir 3ds, new 3ds veya 2ds'e evde custom firmware yükleyebilirsiniz.
  • dünyada çok başarılı olsa da türkiye için vasat hale gelen konsol. alet çok güzel ama neredeyse alet fiyatına oyun satılıyor. 200 liraya güzel bir ikinci el bulmak mümkün iken 150-160 liraya sıfır oyun satışı biraz çüş yani. yurtdışından alsan bile en ucuzu yine 120-130 lira oluyor. psvita'ya sahibim ve psvita 'da her ay 2-3 bedava oyunlar verilirken, 3ds'e oyun almak hiç cazip gelmedi açıkçası. zaten oyun bulmak dert, bulunanlar da eşeğin şeyini istiyor fiyat olarak.

ek: bu arada nortec'i ayrıca kutlamak lazım, 800 liradan satmaya çalıştılar yeni çıktığında konsol (bkz: yuh). sonra 200 liradan dağıttılar sıfırını elde patlayınca. süpersiniz (!) beyler, tebrikler.
  • new 3ds modeline sahibim cfw li. mükemmel bir cihaz. çok iyi bir alternatif. yaşımız 40 a dayandı ama konsollardan kopamıyoruz.
  • çıkan exploitler ve geliştirilen cfw ile yaklaşık 1-2 saat arasında hackleyip rahatça kullanabilirsiniz. bir üstteki arkadaşın anlattığı gibi ekstra hiç bir şey kullanmadan istediğiniz oyunu istediğiniz region oyununu oynayabilirsiniz.

ayrıca cfw yaptığınız zaman daha sonra gelecek güncellemelere karşı da kendinizi garanti altına almış oluyorsunuz. çok değişik bir güncelleme olmadığı sürece cfw silinmiyor rahatça güncelliyorsunuz.

şuradaki rehberden takip ederek yapabilirsiniz: https://3ds.guide/

rehber uzun süredir türkçe durumda. ingilizce bilmiyorsanız türkçe de halledebilirsiniz.

edit: rehber şuan tam olarak türkçe değil. en son birkaç değişiklik oldu onları çevirmeye üşeniyorum. zaten çokta türkçeden kullanan olmadı heralde.
hesabın var mı? giriş yap