• ben bunun kadar amacına hizmet etmeyen bir şey daha bilmiyorum. bunu yiyen var mı lan aranızda? eğer millet yiyor da, bir benim annem yedirmiyorsa cinnet getireceğim.

- anneee ben bu nikah şekerini yiyorum.
    + hangisini?
    - kelebekli olan.
    + hayııııır, o menekşe teyzenin oğlu taylan'ın nikah şekeri.
    - o zaman bebekli olanı yiyorum.
    + sakııııın, o ahmet dayının kızının şekeri.
    - tamam o zaman melekli var onu yiyorum.
    + ama onlar süs, yenmez ki. bırak kalsın orada, yenmez onlar.
    - kan şekerim düştü, ölüyorum bak.
    + bırak onları, gel bak burada ne var?
    - ne var?
    + kesme şeker var, bırak onları gel.
    - at mıyım lan ben?

her ne kadar at gibi bir kadın olmayı isteyip de, fiziksel olarak buna müsait olmasam da bu şekilde at olmayı hiç istememiştim.

o kadar altın taktık, ne faydalarını gördük? bir şekerlerini yiyeceğiz, onu da annem yedirmiyor. bu yıllardır böyle. içlerinde 15 yıllık olan şekerler var. kesin bozuldular. artık şeker değil, başka bir şey onlar. çoluk çocuk şeker sanıp yese, ölseler valla tüm sorumluluk annemde. inzibatlar alır götürür. bunu kendisine de anlattım da; hangi çocuğun dişi kesecek onu, merak etme bir şey olmaz dedi.
  • robust insan adetidir düğünü, cenazeyi, toplaşmayı tatlıyla bağlamak, kan şekerini yükseltmek.

neden israf olsun? içi bademli şeker işte. ne güzel, yiyoduk.

hürmet edip kalkıp gelmişim. ver bana şekeri. ben yiyom onları. ağaç dik yine sen. sanırsın amazon ormanları böyle böyle oldu. en temel insani adetleri yerine getirmeyip bir de bunu etik bir şeymiş gibi (fide vermek) sunmak neyin nesi?

ikram toplumsal buluşmaların olmazsa olmazı. zürafalar mı geliyor ki nikaha fide veriyonuz?
  • en güzel ticaretini şener şen yapmıştır.

(bkz: neşeli günler)

(bkz: ziya)
  • bir gün intihar etmek istersem yutmak için ilk baş vuracağım şeydir şu vitrini yıllardır süsleyen son kullanma tarihi geçmiş şekerler.
  • günümüzde nikah şekerinin yerini kokulu çiçek , süs vs tipi şeyler aldı. velakin geçtiğimiz günlerde katıldığım bir nikah töreninde dağıtılan nikah kremi beni dumrudan dumura sürükledi. işin tuhafı kremin üzerinde yeni evli çiftin resmi vardı. ne yani yeni evli çiftler kalan bekarlara biz evlendik siz ellerinizi kremleyin başınızın çaresine bakın mesajı mı veriyor onu anlayamadım.
  • 21. yüzyıla girmemizle beraber içinden şeker çıkan versiyonu kalmamış olmasına rağmen adı hâlâ nikâh şekeri olması da takdire şayan. eskiden düğün davetiyesi de olmazdı, çocuklara verirdin bir kilo şeker, ev ev dolaşır insanları düğüne çağırırdı. sonra onun yerini padişah fermanlı davetiyeler aldı, yetmezmi gibi nikah şekeri ota dönüştü. sırada ne var? limonatamız mı?
  • boku bokuna dünya paran yiyen zımbırtı.

eğri oturun, doğru konuşun...

kaçınız çok çok samimi bir arkadaşınız ya da çok çok yakın bir akrabanızın davetiyesi ya da nikah şekeri dışında gittiğiniz konu komşunun nikah şekerini saklıyorsunuz?

açıkçası ya almıyorum, zorla elime tutuşturuluyorsa da belli bir süre sonra odanın tozu alınırken çöpü boyluyor.

sonuç; çöpe giden yüzlerce lira...

çok mu meraklıyım düğün üzeri iğne bile alırken düşünecek kadar nakite sıkıştığın bir anda çöpe para atmaya? tabi ki hayır...

dolayısıyla nikah şekercileri kıro kıro şekerlere dünyanın parasını verip zengin edeceğime basarım 500 tl çekül'e, dikerim 70 fidan ve oluştururum adıma bir koru, herkese adlarına fidan dikildi belgesini dağıtırım ve düğüne geldikleri için teşekkürlerimi sunarım.

sen sağ, ben selamet, doğa mutlu...
  • http://www.wwf.org.tr/…t_edinin2/mutlugunbagislari/

buyrun size mükemmel nikah davetiyesi ve nikah şekeri örnekleri.. başka yere para vereceğinize, bunları seçin ya da diğer sivil toplum kuruluşlarını..
  • adamlar acayip para kırıyorlar bu işten.

hayır kendi nişan şekerlerimi kendim yaptığımdan biliyorum. internette kargoyla 80 tl'ye gelen şekerleri kendim evde yaparak 43 tl'ye mal ettim. sadece 2 akşamda bitti hem de. hem tasarruf etmiş oldum hem de içime sindi. kendi el emeğim olması da cabası :)
  • artık şeker den değil, kokudan yapılan nesnedir. ayrıca düğüne gelenlere hatıra olarak kalsın diye eskisi gibi sikindirik yapılmaz. tanesi 2 tl den başlar, 10 tl ye kadar değişir.
hesabın var mı? giriş yap