• donnie darko'dan enemy'ye kafayı yemiş adam tiplemesinin insanın gözünde jake gyllenhaal olarak canlanmasına sebep olan, sacın üçüncü ayağı.
  • --- spoiler ---

donnie darko'nun uğur dündar'a dönüştüğünü gördüğümüz film.
    --- spoiler ---
  • en azından son zamanlar hollywood'ta eksik olan sürükleyicilik eksiğini bir nebze olsun gidermiştir. jake gyllenhaal'ın hemen hemen her filminde olduğu gibi bunda da başarılı ve kendini izlettiriyor.

--- spoiler ---

tüm film boyunca louis kardeşimizin nina ablamıza çakmasını beklemekle geçti. o da en az film kadar heyecan vericiydi yalan yok. sonuç hüsran o ayrı.

ayrıca filmdeki nina, yani rene russo ablamıza ayrı bi parantez açmak lazımdır. taş gibidir ve hayretler içerisinde bıraktıracak şekilde 1954 doğumludur. oha.

akılda kalıcı başka bir nokta da tabi ki dodge challenger efsanesi.
    --- spoiler ---
  • (bkz: kingcrawler)
  • hayatımın filmi donnie darko ile tanıdığım jake gyllenhaal'ın kendini aşmış halini izlediğim bir film. zira filmin çok etkileyici, rahatsız edici olduğuna dair duyumlar almıştım o nedenle sürekli bir gerginlikle izledim ancak elbette var olan eleştirel tutumu bir yana, hiç de öyle karanlık bir havası yoktu. hatta konusu itibariyle kara mizah gibi göründü bana.

adamın, internette sürekli kendini geliştirdiği için inanılmaz tiradlar attığı sahnelere bayıldım.

başarılı ve izlenilesi bir filmdir bana göre.
  • baştan sona diken üstünde kendini izletebiliyor olması yeter zaten. her film beceremez bunu. içinden çıkamıyorsunuz filmin. ki aslında her film bunu yapabilmeli.
  • --- zihin patlatan tespitli spoiler ---

son sahnede kotu adamin bloom u oldurmeme nedeni, bloom un kendi arkadasini oldurtebilcek kadar serefsiz biri olmasidir. yani ondan kendisine zarar gelmiycegini anlamistir kotu adam. bu sahnede kotu olmanin avantajlarinin da olabilcegi mesaji zihnimize yerlestirilmek istenmistir. artik uyandiginiza gore kirmizi fitili kullanabilirsiniz.

--- zihin patlatan tespitli spoiler ---
  • belli sınırlar içinde sıradışı film. gyllenhaal iyi, geleceği daha da parlak olur mu? umalım da pitt'e, di caprio'ya benzemesin sonu.
  • 117 dakikalık, 2014 yapımı film.

" kariyer basamakları ?"

son yıllarda sunulmuş en sıkı ve orijinal suç-gerilim filmlerinden biri olan nightcrawler; hiç sıkılmadan, soluksuz ve de merak içinde geçireceğiniz iki saati kesinlikle fazlası ile teklif ediyor.

ana akım medya tavrı, insana saygı, misanthropy, ruhsal bozukluk, dini imanı para olmak, aşırı kapital sistemde hem hırsız hem de saygısız olmak gibi kilit ögeler o kadar ustaca harmanlanmış ki, hepsini tanımlamaya kalkmak bile güç ve yapıma haksızlık olabilir. ( credits: dan gilroy )

oyunculuk bazında ise; jake gyllenhaal tek kelime ile kusursuz bir "işçilik" çıkarmış. kendi filmografisinin en iyi performanslarından biri ile karşımızda. yarattığı karakter; hem uzun süre akıldan çıkmayacak bir "sinema kahramanı" hem de yıllar geçtikçe "kült" karakterler sınıfına rahatlıkla yükselebilecek potansiyelde.

efendi olunuz ve kesinlikle kaçırmayınız.

kişisel bonus track notlar:

* louis bloom karakteri kesinlikle başak burcu familyasından.
    * mutlaka gece izlenmeli.
    * uzaktan ya da yakından medya işine bulaşmış iseniz, alacağınız seyir zevki 6 ile çarpılıyor.

9 / 10.

her eve imdb
hesabın var mı? giriş yap