• neşet ertaş'ın ''en sevdiğim oyun havası'' dediği türkü.

fotomuhabir olarak neşet ustanın konserine gittiğimde, boynumda 200lük tele ile oynamama da sebep olmuştur bu oyun havası.
  • babamın en sevdiği türküdür. ne zaman canlı çalınan bir yerde olsak hep bunu istek yapar. an itibari ile show tv de neşet ertaş'tan dinlemesi de ayrı bir keyif.
  • güzel bir neşet ertaş eseri.

yine yeşillendi niğde bağları
    bize meskan oldu gurbet elleri

bir boyuna baktım bir de yüzüne
    sürmeler mi çektin ah o gözüne
  • bu bağlar genel tanımının aksine sadece üzüm değil lezzetli meyve ağaçları ile doludur. serindir, yeşildir, içinden ırmaklar geçer, kafa dinlemek ve inzivaya çekilmek için idealdir.
  • bağ kelimesi bu bölgede sadece üzüm için kullanılmamaktadır. elma, armut ve bilumum meyve için kullanılmaktadır. alpagut bağları'da bunlardan bir tanesidir. 28 çeşit üzüm yetişen bu bağlar şarapçılık için el verişli olduğu halde 1. dünya savaşı sırasında göçen gayrimüslümlerden sonra şarapçılık ölmüştür.
  • neşet ertaş'tan dinleyip kendimi kaybettiğim oyun havası. bağlamayı resmen öttürmüş rahmetli. eline yüreğine sağlık.

niğde bağları - youtube

ayrıca türküyü dinlerken niğde şehrinin kızları geldi bir an gözümün önüne. kendimi stockholm'de zannetmiştim kısa süreli niğde ziyaretimde, izmir mizmir traş olm demiştim kendi kendime.
  • kubat'ın en son albümünde seslendirdiği, her niğde'linin dinlemekten en çok keyif aldığı türküdür.
  • niğde bağları neşet ertaş’ın eseri değildir. neşet baba icracıdır.

rahmetli neşet baba, bu eseri ilk defa rahmetli nurettin bayhan’dan, oldukça genç yaşlarında dinlenmiş. çok hoşuna gitmiş.

hatta ali ercan’ın 1965’de yayınladığı “kara kaş gözlerin elmas” isimli kitabında şöyle yazar;
    ilgili sayfa

trt kaynakları ise bu türküyü nida tüfekçi’nin rahmetli nimet balkan’dan derlediğini yazıyor.

yani her halükarda türkü neşet babadan çok çok daha eski.
  • kayardı bağları, tepe bağları, amas bağları, paşabağı bahsedilen bağların bir kısmıdır efendim evet. kendisi de niğde'li olan merhum ayhan şahenk'in kayardı bağlarında bir köşkü varolup, sağlığında bi kaç kez helikopterle gelip gittiği ve özel aracıyla hergün istanbul'a sebze meyve taşıttığı rivayet edilmektedir.
  • yine yeşillendi sanırım. bahar filan hani.
hesabın var mı? giriş yap