• bunu kullandığımız zamanlar arama motoru olarak da yahoo ve altavista'ya büyük rağbet vardı. ben altavistacılardandım. hey gidi günler...
  • bir zamanlar firefox'un halen yapamadığını yapmış ve internet explorer'ı neredeyse piyasadan silmiş olan tarayıcı. 1990'lar biterken 'farklı olmak isteyenlerin' kullandığı ithamına maruz kalan program halbuki sadece bir kaç sene öncesinde gelişmekte olan internet piyasasının en çok kullanılan tarayıcısıydı. microsoft'la özellikle avrupa üzerinden kapıştığı haksız rekabet davasının keyfini süremeden yalan oldu gitti koskoca netscape..

bünyesinden dev bir mozilla çıkarmış, hem kod hem de milyonlarca dolar para sayarak bugünkü firefox'un gelişiminde aslan payını kapmıştır.

ayrıca bugün pek popüler 'yuvarlak logolu' internet tarayıcılarının aksine (chrome, ie, firefox, opera vs) netscape logoları bir dönemki dümene rağmen kareye daha yakındı. *

edit: boray eris haklı olarak der ki, ie'den önce netscape vardı, dolayısı ile piyasadan silinen netscape oldu.
  • çok eski bir bilgisayarda görme ve kullanma şansım oldu. internet sayfaları yüklenirken netscape'in logosunun hareketlenmesi, n harfinin üzerinden yıldızların kayıp geçmesi çok hoş ve naif bir ayrıntı. şimdiki tarayıcıları sıkıcı buluyorum.
  • bi cesit browser..bayaa bi platformda olmasi iyi bisi..bi linux ardindan os/2 boot edipte ayni prg'yi kullanabilmek guzel bisi..ie'den bin kat iyi..nam'i diger mozilla..
  • itunun ders kayitlarini bu browser'e acmasiyla her sene kayit doneminde "ne oluyor ulan turkiyenin dort bir yani netscape download ediyor" diye sasirip kalan firma...
  • gecenin bir vakti aklıma düşmüş tarayıcı, yerinde yellerin estiği. yaşlanıyorsun diyen nostaljik bitler, bytler bileşkesi. adeta bir ibne. ama değil de. onun suçu yok. kendisinden mirc'teki ascii smiley'ların ne anlama geldiğini okurken napster'dan müzik indirdiysek işbu halde kimsenin suçu yok, geçen yıllardan gayri. diyen benden gayri.
  • en sonda söylenecek şeyi en başta söylüyim: netscape'in son versiyonu gerçekten muhteşem bir state-of-the-art web tarayıcısı. aslında netscape nedir tam olarak hiç anlayamadık ama navigasyonun anlamını bize netscape öğretti. büyüksün netscape navigatör. seni çok özleyeceğiz. programda http desteğinin olması inanılmaz. web sayfalarını render ederken fontlara gösterilen özen şu anda winampta ve openoffice gibi açık kaynaklı eserlerde bile yok. browser'ı ilk kurmam ise pc world türkiye'nin jelatini içinden çıkan disketi bilgisayarıma takıp opera kurmamla gerçekleşti. opera'yla netscape'in sitesine girip exe olarak indirince masa üstünde çift tıklamayı bile dayım göstermişti. unutulmayacak günlerdi. tıklatma kilidini etkinleştirdiğinizde bir sayfaya durmadan tıklama imkanı veriyor. yani oylamak ya da counter arttırmak için otomatik tıklama demek bu. tabii o zamanlar counter falan daha çıkmamış o yüzden web sitelerindeki counterlarla idare ettiğimiz günlerden birinde windows'um çökmüştü ve artık yeter! deyip linux kurmamı hiç unutamıyorum. tabii hiçbir şey anlamıyorum "bunun windowsu nerde ya" dediğimde dayımın kahkahaları hala kulağımda gülüyor sanki. lafı dağıtmadan biraz da teknik özelliklerinden bahsedeyim. mozilla kitabı tabanlı programda about: sayfası göz dolduruyor. ftp'lerde dolaşırken otomatikman ftp moduna girmesi ve finger ping desteği de yabana atılası gibi değil. birçok web sayfasında ise java ve temel html bilgisi düzelticisi var. ama heyhat, kim derdi ki bir gün netscape kepenk kapatacak. kim derdi ki aol bir gün tüm netscape ekibini, 1 kişiyi birden aynı anda işten çıkaracak. ama işte america online bu. keyword'lerinden belli: kazanç, reklam, kötü müzik... hizmet açığını yazılımı kapalı kodlu yaparak örtbas etmeleri 1990'ların en büyük utancı olarak tarihe geçti. böyle yapmasalardı eğer şu anda internet explorer mac os'un default işletim sistemi olmazdı. neyse sinirlenmeyeceğim çünkü netscape navigator 3 gold edition hala yepyeni ve ışıl ışıl çalışıyor. sözü uzatmaya gerek yok. buradan netscape ile internette girdiğim ilk sayfanın linkini vererek bitiriyorum:
    http://gopher.quux.org:70/
  • bir zamanlar internet explorer'a kullanim orani olarak %70 'e %30 gibi fark atan browser .
    bill gates yok tekelcilikti yok mahkemeydi falan zart zurt ayagina zikti atti .
  • kesinlikle uzak durmali. acilmasi bile asirlar suruyor. her yerinden abuk subuk toolbarlar fiskiriyor. bir cok siteyi de yanlis gosteriyor. siteler sana uymayacak, sen sitelere uyacaksin netscape efendi.

internet explorer 90%'dan fazla kitle tarafindan kullaniliyorsa bunu bill amcanin tekelciligi ile aciklayamazsiniz, isine yaradigi icin winamp, kazaa, icq, winzip gibi programlari indirip kuran yuz milyonlarca insan netscape'i de biliyor, ama kullanmak istemiyorlar, kullanmak isteyene bill amca engel olmuyor ki.
  • son iki haftadır bilgisayarımda nostalji rüzgarı estiren eski dost browser, son sürümü olan 9.00 ile firefox arasında görünüm anlamında pek bişey kalmamış, hayır zaten aynı tabanı kullandığından, birde krulum bitince uyarıyor karşısındakini bak dostum ben artık güncellenmiycem, firefox yada flock falan indir demesi ise ayrı bir hüzün bırakıyor bünyede. ulan mozilla, chrome ve opera 1994 yılında portakalda vitaminken biz netscape kullanıyorduk ne oldu da böyle oldu, ama biz ne zaman mozilla manyağı ile google aşığı olduk onu pek hatırlamıyorum doğrusu. ustaya saygı konusunda şöyle oturup biraz merak edip okuyunca insana ironik geliyor netscape'in sonu kendisinin sonunu hazırladığı ncsa mosaic gibi olması.
hesabın var mı? giriş yap