• tam konkenci, kumarci kadin ismi.

(bkz: asuman)
    (bkz: suzan)
    (bkz: ayten)

**

gozler hafif kisik, ssk*ler esliginde

-nermin, yeni partide var misin? hahaha
    -rolans kizlar.
    -yine mi suzancim?
    - ful as! haha
    -kavim bitti, aytencim bana avans lutfen.
    -poker! haha
    -asu sur sekerim..
    -param bitti kocam nerde? hahaha
    -haha
    -bu el mecburcusun aytencim rolans
    - haha burdayim hayatim sur..
  • murathan mungan'in yuksek topuklar romanindaki 32 yasindaki reklamci, nisantasi kadini ve kadin dusmani karakter. bes gunlugune tugde'ye bakmakla yukumlu oldugundan cinnet gecirmek uzeredir.
    (bkz: tugde) (bkz: yuksek topuklar) (bkz: ben nalan yorgunuyum)
  • eski sevgilimin yeni sevgilisinin adıdır.
    o değil de nermin diye yeni jenerasyon sevgili mi olur lan. üstelik teyzesinin ismi aynı zmanda.
    (bkz: tüh allah sizi kahretsin)
  • yumuşak huylu, zarif, narin*, kibar, nazik, hoş**.
    ben için de yoğun anlam ve aynı anda anlamsızlık* yüklü... ve dahi (bkz: boşluk) ve (bkz: sonsuzluk).
  • tutunamayanlar'da turgut'un,
    bir gün tek başına'da kenan'ın eşi.

genç çılgın bir kız değil de, evine yuvasına bağlı olgun bir kadın lazım oldu mu bu isim mi konuluyor acaba.
  • dikkatsiz amca ve teyzeler tarafindan neriman'la karistirlmaya mahkum bayan ismi.
  • nermin yurteri nin kaydinin ortaya cikmasindan sonra insanlarin artik cocuklarina daha nadiren koyacaklari isim, zira cok az insan kizi o kadinla adas olsun ister..
  • bosna-hersek'de bir erkek ismi.
  • "adım nermin, değişen durumlara göre bazen çok iyi, bazen çok kötü bulduğum bir medeni halim var: bekârım. yalnız yaşıyorum. istanbul’da yalnız yaşayan bir kadın olmanın ne anlamam geldiğini anlatacak değilim. bazı şeyleri okurun hayal gücüne bırakmak gerektiğine inanırım. evet, kendimi güzel buluyorum. sokaktaki adam için çarpıcı biri değilsem bile, eğitimli gözler beni fark ediyor. sosyalizm, feminizm, anarşizm, yoga, uzakdoğu felsefesi, taocu seks, ikebana kursları, parapsikoloji, sağlıklı beslenme, çevre duyarlığı, yeşil politika gibi çok çeşitli şeylere bulaştıktan sonra, şimdi evimde nihilist nihilist oturuyor ve ‘bu memleket adam olmaz kardeşim’ diyorum."

murathan mungan'ın yüksek topuklar kitabının baş kahramanı, anlatıcısı. tuğde isimli beş yaşında bir kızla beş gün geçirmek zorunda kalır ve hayatını, kadınlığını mercek altına alır.
  • "esir şehrin insanları" romanında kahramanımız kâmil’in eşi nermin.
    hep daha iyi, en ideal koca için kodlanıp vücut buldurulan paşa kızları modellerinden biridir nermin.
    bana göre kitaptaki en hain karakterlerden biridir kendisi.
    herkesin kendi canından vazgeçip mütarekeden kurtulmak istediği bir dönemde zaten hiç bağlı olmadığı ülkesini gözden çıkarmakla kalmaz nermin.
    kocasını da menfaatleri sebebi ile harcayacak bir sefildir.

nermin bir paşa kızıdır. müflis bir paşa'nın kızıdır. babasının iflası ile gene paşazade kâmil ile hayatını birleştirmesi arasında bir dönemcik bir "sefalet" yaşamış olan nermin kâmil ile evliliği ile bundan kurtulur. 1. dünya savaşıbitene kadar hep yurt dışında yaşar aile. çocukları yurt dışında doğar. mütareke zamanı da olsa istanbul’a dönme kararı alır kâmil.
    bu olay, paşa kızı olan nermin’in karakterini göstermede turnusol kâğıdı etkisi yapar.
    paşa babasının mallarını pey-der-pey satarak müferrih bir hayat yaşayan kâmil artık eski rahatı sağlayamaz ailesine. eski konağı tamir ettirip idareten yaşarlar.
    bu esnada istanbul’da görevli bir ingiliz subayının paşazade kâmil’e musul’daki topraklarını satmasını rica-emir edip de kamil satmayınca nermin birden canavarlaşır. ve bir daha da iflah olmaz. kocası ile tüm iletişim ve bağını kâmil’in istikbali üzerine kurar. kamil hapse düşünce ilk başta tenezzülen olan ziyaretleri gittikçe seyrekleşir. kamil ile kızı ayşe’nin görüşmesine izin vermez. ayşe’ye ve kendisine ingiliz muhibbi eniştesinin evinde sanal, şatafatlı bir hayat kurar. bir süre sonra da kâmil’den boşanır. sonra gider bir doktor ile evlenir. vs vs..

hâsılı; hem kitabı okurken hem dizi filmi izlerken nermin ortaya çıktıkça sinirlerimiz gerilir. imkân olsa yüzüne tükürmek isteriz bu sefil yaratığın.
hesabın var mı? giriş yap