• cuntanın sessizi nejat paşa da eninde sonunda bir şahindi. devleti de halkı da kişisel görüşlerinin figüranı olarak görüyordu. onun için işler ters gidiyorsa darbe normaldi. bu kafa yapısına sahip birinin çocuklarına, akrabalarına düşen paşalarının fikir mirasını reddetmek ve ona sahip çıkmamak. malum darbe bir fikir özgürlüğü değil insanlık suçudur.

"fahri korutürk demirel'i kulağından tutup meclis'ten atmadı biz de darbe yaptık" diyen bir adamdır tümer. şu rahatlığa bakın.

hey gidi nejat paşa. darbe yapan konseyin en sessiz üyesiydin diye arada kaynarım sanma. hesap vermeden gittim diye sevinme. kıyılan canların hesabı, sökülen dişlerin hesabı, kırılan haysiyetlerin hesabı mutlaka sorulacak. senden bu öbür dünyada, ideolojik mirasçılarından bu dünyada.

http://www.youtube.com/watch?v=7fdxhzl_db0
  • sedat celasun ve tahsin şahinkayaile birlikte darbe sonrası trt'sinde ismi en çok geçen komutanlardandı.
    hayırla anamayacaksam susarım. sözüm bitmiştir o yüzden.

yalnız aklıma geldi bu arada, ben çocukken sedat celasun'dum, abim de tahsin şahinkaya'ydı, bu adam çocukluğumda bile yer edememiş onu farkettim. evet biz çocukken komutancılık oynar, aramızda rütbe paylaşırdık, öyle de manyaktık.
  • ölmüş.

'12 eylülcüleri yargılayacağız' diyip taşaklarını kaşıya kaşıya gezmenin sonucu, hesap vermeden gidenlerden. ve muhtemelen sonuncu da değil.
  • hep 12 eylül darbesi ile anılacak isim. ölümüyle bile bunu hatırlatıyor herkese. benim içinse bir şey daha var:
    okuduğum lisenin açılış törenini yapmak üzere geldiğinde, elime tutuşturulan gümüş makas tepsisini ona doğru uzatırken duyduğum tuhaf heyecen. çekinerek baktığım mavi gözler. (mavi miydi gerçekten, şimdi bundan bile emin değilim)

o günün apolitik çocukları bizler, çook uzun bir zaman nejat tümer ve malum arkadaşlarının darbe ile ne yapmış olduğunu bilemedik. anlamamız yıllar aldı, belki hala almakta. ben ve yaşıtlarım için muğlak pek çok anıda imzaları var sanki. hiç bilmediler, bilemeyecekler de... bir anda ülkeyi sarsan durumdan bahsetmiyorum.
    bu kısacık an yüzünden olmalı; diğerlerini değil ama onu gerçekten tanımak istedim ben, "neden?" diye "nasıl?" diye ona sormak iste(r)dim. tuhaf...
  • heybeliada'ya yazlığa geldiği yıllarda sokakta oynayan çocuklardan tutun da mandolin çalıp dans eden gençlere kadar kendisinden illallah demeyen insan yoktu. hatta büyükada'daki anadolu kulübü'nü arayıp müziği kapattırdığına, eğlenceleri sonlandırdığına defalarca şahit olmuştur adalılar. tabii asıl yaptıkları yanında bunların esamesi okunmaz.
    aksi bir amca olarak anılmak varken faşist bir darbeci olarak anılmayı seçti. mezarında ters dönerse, ne mutlu hepimiz kardeşiz diyene!
  • cenazesine katılanlara dikkat edilmesi gereken darbeci.kendisi üçün biridir.diğerleri için kenan evren,tahsin şahinkaya.

yazının bundan sonrasını özellikle çocuklarının okumasını isterdim.

-sizin babanız gencecik çocukların canına kıydı.
    -saçlarınızı okşarken elleri kan içindeydi.
    -insanları idama gönderen cuntanın içindeydi.
    -insanlık onurunun paramparça edildiği günlerde acımasızca cinayetleri savundu.
    -cinayetleri,işkenceleri savunan mekanizmanın en önemli parçalarından biriydi babanız.
    -öldürülen gençlerin anneleri,babaları,sevgilileri,yakınları babanızı ve cenahını hiç bir zaman affetmeyecek...

ayrıca kendisi şunu öğrenmemize sebep olmuştur.kötüler çok yaşar.

düzeltme için pazar kadar serseri'ye teşekkürler.
  • 12 eylül cuntasının tebaası dışında savunanı pek kalmayan amerikan malı.
  • (bkz: ah keşke) dediğim insan
    (bkz: anlayan anladı).
  • 31 mayıs 2011 saat 11.00'de deniz harp okulu'nda düzenlenecek törenin ve selimiye camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından, zincirlikuyu mezarlığı'nda defnedilecek olan eski oramiral.
hesabın var mı? giriş yap