• kitaplarını dolmakalemle yazarmış. macerasını şöyle anlatıyor:

"1994'te yıldız tozu isimli romanımı yazdığım sırada başladı her şey. kafamda romanın 1920'lerde olduğu gibi yazılması gerektiği şeklinde bir düşünce oluştu ve gidip büyükçe bir not defteri ve bir waterman dolmakalem aldım.

on üçümden beri ilk defa bir dolmakalem kullanıyordum. birdenbire daha yavaş yazmaktan büyük keyif aldığımı fark ettim ve cümleler arasında ilerlerken düşünme şeklim oldukça hoşuma gitti. elle yazmanın, bilgisayarda çeşitli düzenlemeler ve kırpmalar yapmak yerine, ikinci bir taslak yapmaya zorlamasını sevdiğimi fark ettim. ayrıca dolmakalemlere mürekkep doldururken kendimi içinde bulduğum törensel hava da oldukça hoşuma gidiyor."

dolmakaleminde kullandığı mürekkebin rengini her gün değiştiren gaiman'ın tercih ettiği kalemlerden bazıları şöyle: twsbi diamond 540, visconti, pilot custom 823 amber, delta fluida, lepine indigo classic.
  • "#herşeyçokgüzelolacak" good luck, turkey" demiş iki gözümün gotik çiçeği. o zaman "başımı belaya sokacağım, sonra başımı beladan kurtaracağım" dediği the graveyard book'u neden bir daha okumayayım?
  • "google size 100.000 cevap getirir, bir kütüphaneci ise doğru olanı getirir" demiş, huysuz ve haklı adam.
  • a study in emerald adlı muhteşem sherlock holmes kısa hikayesini pdf olarak sitesine koymuş, beleş indiriliyor. eğer sherlock holmes ve lovecraft seviyosanız ve hala okumadıysanız 2 saniye bile durmayın saldırın, hayatımda okuduğum en iyi kısa hikayelerden biri.
    http://neil-gaiman.tumblr.com/…d-a-study-in-emerald
  • şimdi bu dayıya saygım da sevgim de büyük. bu kadar yaratıcı adam memleketi bırak dünya da pek bulunmuyor malesef. hikayeleri hoşunuza gitse de gitmese de çizgiroman ile edebiyat ödülü almış tek adam, bu bile başlı başına saygıyı hak ettiriyor (bkz: sandman).

neyse ki kitapevleri romanlarını farketti de türkçeye çevirdi, özellikle fantastik hikayeler sevenler için güzel oldu.

romancılığının yanında harika kısa hikayeleri de vardır bu adamın. sanırım bu konuda hiç bir kitabı türkçeye çevrilmedi. tabi yine de üç harfli kelime aşk adlı kitapta çok güzel bir hikayesi türkçeye çevrilmiş şekilde mevcuttur. ama ingilizceyle sorunu olmayanlar smoke and mirrors ve fragile things kitaplarına el atmalı.

e yazdıkları film de oluyor onlara da el atıyor. (bkz: stardust) (bkz: caroline)
    destanı bile güzel bir animasyona çevirmişliği var (bkz: beowulf)
    hatta önce çizgi roman sonra dizi sonra kitap olmuş eseri bile mevcut dayının (bkz: neverwhere) (dizi olanı 6 bölümdür ve bbc de yayınlanmıştır, sene 96)
    kısa filmleri var: a calendar of tales mesela.

mirrormask diye bir filme imzasını atmıştır ki inanılmazdır.

yetmemiş dr. who ya iki bölüm yazmış (bkz: the doctor's wife) (bkz: nightmare in silver)

çocuklar için ciddi sayıda kitap yazmıştır. (buraya tek tek yazamam ama sadece odd ve ayaz devleri türkçeye çevrildi. daha küçük çocuklara hitap eden kitaplarının hiç biri çevrilmedi diye biliyorum.

e adamın çizgi roman dünyası da sadece sandman'le sınırlı değil tabi. x-men (bkz: 1602) den tut batman'e ve daha bir çok çizgi romana senaryo yazmıştır. tabiki hepsi seriden epey farklı hikayeler olmuştur.

bütün bunların yanında bir de kendi kitaplarını okuyup ses kayıtlarını salıyor ya net'e adama saygı duymamak mümkün değil.

sanırım sadece swamp thing için yazdıkları ile the silver dream kitabını okumadım. onları da bir şekilde bulur okursam külliyatını tamamlamış olacam.

umarım yazmayı bırakmaz da biz de diyardan diyara ağzımız açık koşmaya devam ederiz.

kısacası edebiyat için büyük adamdır fakat herkese hitap etmesini beklemek pek mümkün değildir.
  • twitter yüzünden soğudum ben bu adamdan. evet, adam diyorum, çünkü hakkaten adammış onu görmüş oldum. takip etmeye başladıktan iki gün sonra pişman oldum zaten. artık seviyeli bir ilişkim var neil gaimanla, o bir kenarda kitap yazsın, ben de alayım okuyayım, budur. her dakika ne yaptığını bilmek istemiyorum.
    az önce girdim baktım da tweet sayısı onbini geçmiş. onları yazacağına oturup bi kitap daha yazsaydın ya be adam.*
    http://twitter.com/neilhimself
  • çizgi roman yazarlığına başlaması, hayran olduğu alan moore'a özenerek olmuştur ki alan moore'un dehasını neil gaiman da belirtmekte ve sandman'in bazı sayılarında moore'a saygı gösterileri küçük göndermeler halinde yer almaktadır.

neil gaiman ve sandman ekolünü tepki ile karşılayan garth ennis adlı genç bir irlandalı yazar ise preacher adlı çizgi romanının sayfalarında sandman üslubu ile belli belirsiz alay eder. sandman ne kadar edebi ve mitolojik ise preacher o kadar küfürbaz ve alaycıdır. sandman'de şeytan cehennemi terkeder, preacher'da ise tanrı cenneti terkeder.

parallelikler bununla sınırlı değildir.

(bkz: preacher)(bkz: alan moore)(bkz: garth ennis)
  • terry pratchett, douglas adams, alfred bester ve neil başgan. okumuyorum, yiyorum. tolkeinle murakamiyi de katık ederim (aka. baştacı), öyle yaşar giderim.

iyi ki çağdaşım kendisi, iyi ki okuyabildim, bilebildim.

aklını konuşacak fantazya üret, aklının iplerini sal, ver coşkuyu, ccc neil reyiz ccc.
  • hep yazsın, daima yazsın. çok büyük üstat, mükemmel bir kalem ve harika hayagücü. şimdiye kadar okumadıysanız hiçbir şey kaçırmazsınız, şayet size biraz da imrenirim çünkü okuyabilecek bolca harika neil gaiman kitabı sizi bekliyor demektir...
  • “i lived in books more than, lived anywhere else.”
    - neil gaiman
hesabın var mı? giriş yap