• 2023 yapımı film.

sean patrick flanery akmış gitmiş. role nerede çalıştın arkadaş, seri katillerle mi takıldın, idam mahkumlarıyla mı görüştün, içine gerçekten şeytan mı kaçtı? bu nasıl oyunculuktur? izleyin, izlettirin.
  • sanırım hayatımın en iyi performanslarından birini az önce izledim. sean patrick flanery bu oyunculuk ile oscar alırsa şaşırmam.

filme gelince the man from earth ve split(orada da james mcavoy çok iyiydi) birleşimi tadında harika bir film. full diyalog, o yüzden fasülye falan ayıklarken izlemeye kalkmayın. sakin kafayla, meşguliyetten uzak izleyin.

--- spoiler ---

iblis: nefret söylemlerine gelince... biraz ironi duymak ister misin? bunu aklımızdan bile geçirmemiştik. hepsini kendi başınıza yaptınız. bazen bizi bile şaşırtıyorsunuz.

--- spoiler ---
  • ing. $eytanvari, iblis gibi bi$i, gunahkar anlaminda kullanilan bir kelime.
  • 5/10 verdiğim sıkıcı film.

imdb'de horror yazmasına ve afişine inanıp korku filmi diye açtım ancak bunun yerine bol diyaloglu ve hıristiyanlık temalı psikolojik gerilim buldum.

hatta filmin ilk yarısı tamamıyla diyalog.

konusu: bir psikiyatrist, idamına saatler kalan bir mahkum ile görüşür. mahkum kendisinin iblis olduğunu iddia etmektedir.

çok beğenmedim. dakikalarca dini diyalog dinlemekten içim şişti. zaten yönetmenin önceki filmleri de hıristiyanlık temalı olduğu için (god is not dead, do you believe) bir noktadan sonra ilgimi tamamıyla yitirdim. tek güzel tarafı oyunculukları.

--- spoiler ---

"dünyayı kötülüklere boğacaktık ama isa geldi işi bozdu"...bak sen şu şam şeytanına. filmi izlemeden önce yönetmenin siciline baksaydım zaten hayatta işim olmazdı.. yönetmen demek istiyor ki ateist adamı işte böyle iblisle falan yola getirirler. almak isteyene ne ibretlik dersler vardır. üstüne bir tutam da kürtaj ve ötenazi karşıtlığı, oh mis.

bunların da yobazı hiç çekilmiyor.

--- spoiler ---
  • ing. hain, alçak, orospu çocuğu.
  • 6,4'lük imdb puanının çok ötesinde, harika bir film. sonu bazılarınca yetersiz bulunmuş ancak hiç de öyle değil.

--- spoiler ---

normalde böyle bir psikoloğun yazacağı kitap ses getirmez, kimse merak etmezdi. ancak silahı ona aldırıp, sonra ölmemesini sağlayarak, ardından içine iblisin girdiğini söyleterek psikoloğu ilgi çekici biri haline getirdi. insanlar da oluşacak meraktan kitaba muhtemelen saldıracaktı. evet kitap çağrı değil uyarı niteliğinde. ancak uyarırken de çağrının propagandasını yapmış olursunuz. şeytan ayrıntıda gizlidir.

--- spoiler ---
  • lan olm, üç bin küsur yaşındaki bir demoncuğun karşısına kolejli, anadan zengin, ateist bir psikiyatristi çıkarırsanız olacağı bu dediğim film. yine de izletti.

oz dizisindeki hapishaneye koyun o demonu, çıkarın karsısına kerim said
    kardeşi bakalım demonluğundan eser kalacak mı.

çoğu unsurunu israiliyattan,babil ve eski mısır, manicilik vb. kültürlerden aparan hristiyan demonolojisinde (şeytan bilim) ciddi saptırma ve çarpıtmalar var. gerçi adamlar tek allah'ı üçlemişler bir de oğul isnat etmişler, şeytanların niteliklerini çarpıtsalar ne ki değil mi.

bu bir yana;

tanrı, insanı kendi suretinde yarattığı gibi bütün âlemi de insanın suretinde yaratmıştır. şeytan dahi insan denen o suret-i muazzamın bir cüzüdür. asalak gibi insanda yaşamak zorunda bırakılmıştır ve bu aşağılık durum karşısında ona düşman kesilmiştir. nihai amacı insanı hakk'a isyan ve itiraz ile imansız bırakmaktır.

yani,

hristiyan demoncularının iddia ettiğinin aksine ne bir mülkü vardır ne de gücü. bir de bunu sanki cehennemin lordu diye pazarlamıyorlar mı hepten trajikomik bir durum. sanki zerdüştlükteki gibi iki tanrı var da şeytan kötü tanrı oluyor ve diğer tanrıyı yenmeye çalışıyor falan.

not: deliyi/demonu oynayan abimiz iyi iş çıkarmış. diğer her şey film icabı olan şeylerdi. yoksa film olmazdı zaten.
  • yönetmen koltuğunda cary solomonun oturduğu filmde oyuncularpatrick flanery , jordan belfi , stelio savante başarılı performanslar sergiliyor. afiş kesinlikle kötü ama film korku türünü sevenlerin ilgisini çekebilecek türden.
  • şeytan rolündeki adamı beğendim ama diğer kolejli bebeyi beğenemedim. konu çok iyi, tek mekan da süper fikir ama o herifin yerine daha iyi bir oyuncu bulunabilirdi. hikaye biraz daha zenginleştirilebilirdi.
hesabın var mı? giriş yap