• konferans vermek için gittiği kıbrıs doğu akdeniz üniversitesinde, yazmış olduğu allah'ın kızları adlı roman hasebiyle tekbirli protesto ile karşılaşmış kişi.bir türlü dinmeyen protestolardan ötürü konferans iptal edilmiş.
    kendisini seviyoruz,doğu akdeniz üniversitesi için üzülüyoruz.

http://www.radikal.com.tr/…11.03.2010&categoryid=82
  • dünkü vatan kitap'a verdiği röportajda "bana karınızı ve sırrınızı emanet etmeyin" demiş ve edebi olarak tam bir yetkinliğe ulaşmadığını ima eden bir şeyler söylemiş adam. kişinin kendisini bilmesi ne güzel.
  • pazar vatan'da yer alan, banu duran'la yaptığı röportajında şöyle demiştir:

"bülent arınç; 'her şey seks değildir ki canım' diyor. ona walt whitman’ın şu sözünü hatırlatmak istiyorum, 'sex contains all' (seks her şeyi içerir)... yani seks küçümsenecek bir şey değildir. libido bizim varlığımızın en önemli unsurlarından biridir. libidosu çok fazla çalışmasaydı picasso bu kadar büyük bir dahi olabilir miydi?"

http://pazarvatan.gazetevatan.com/…16688&yaz=g�ncel
  • trt'de ya da cnnturk'teki söyleşisinde albert camus için "faslı zaten o" demiştir. ne acı değil mi..
  • evrilip bukulmeden samimi konustuguna inandigim babacan tavirli yazar .ıyi bir aileden geliyor ve iyi bir egitim almis.elde hersey var gel gor ki , kendini asamiyor.hevesle basladigim , tanri nin kizlari da oyleydi.halen kokleriyle ugrasiyor , bir turlu atlatamadi. eski roportajlarindan birkac tanesini okudum , nazimi anlatiyor .tamam da nazimi anlatmaga gerek yok o zaten kendini her turlu halen anlatiyor.
  • tanım: erken bunayan yazarımsı.

"fransa’da yaşayan yazar nedim gürsel sınıf arkadaşı ferhan şensoy’dan sonra dostu mikis theodorakis’in kaybıyla sarsıldı, nedim gürsel theodorakis’le bir anısını paylaştı." diyerek cumhuriyet gazetesinde bir yazı paylaşılır.

"mikis theodorakisle 1986 yılında abdi ipekçi barış ödülü nedeniyle atina’da tanıştım. bu ödül “atina’da bir ev” adlı öyküm dolayısıyla verilmişti ve ödülü onun elinden almak benim için büyük bir onur oldu. ülkelerimiz kardak krizi’nden henüz çıkmışlardı ve bir savaşın eşiğinden dönmüştük. bu bağlamda abdi ipekçi barış ödülü’nün özel bir anlamı vardı..."

(bkz: kardak krizi) 1995 yılında
    abdi ipekçi barış ödülü 1986 yılında.
  • bir dersinde boğazkesen adlı kitabının üzerine sorulan bir soruya cevaben kendisi, tarihi olduğu gibi aktarmak romancıların işi değildir demişti. ona göre tarihi kronolojik bir şekilde aktarmak tarihçilerin işidir. tarihi anlatan bir romanda, tarihi baş aktörlerinin his ve duygularını anlatma kısmında romancı devreye girer ve olay gerçeklikten uzaklaşır. romancı bunu yapabilme hakkına da sahiptir. yani tarihi bir roman ona göre gerçeğe yakın olabilir ama, üstünde oynanmıştır, gerçekleri anlatmaz.
  • `galatasaray lisesi 1970 mezunu, yazar ve edebiyat adamı. uzun yıllardır paris'te yaşıyor. 2000 yılsonu itibarı ile sorbonne ünv.de türk edebiyatı dersleri vermekteydi. söyleşi, deneme, eleştiri, roman, öykü, şiir, inceleme, gezi izlenimleri; her türden eserler yazdı. hüznün doruklarında dolaşan son tramvay adlı öyküsü favorimdir. ve "paris yazıları" adlı eserini okuduktan sonra paris'i sevmemek olanaksız gibi gelir insana.
  • seyfettin gürsel'in kardeşidir.
hesabın var mı? giriş yap