• ağzımın kokusundan rahatsız olma diye, 1 yemek kaşığı kurutulmuş naneyi çiğneyerek girdim yatağa, ki ilk kez o zaman sevişmiştik. alkolün de etkisiyle tenlerimiz birbirini tam hissedememişti. hiç de inlemedik, belki de azgınlığımıza tanıklık eden nane parçalarından utanmıştık. bilemiyorum.. ama birlikte yediğimiz en güzel naneydi..
  • cafelerde, 1,5 liralık limonatanın fiyatını 5'e katlamak konusunda son derece başarılı bir bitki çeşidi.
  • cehennem tanrisi hades bir gun cehennemde akan izdirap nehri olan kokytos'un perisi menthe'ye asik olmustu. kizsizliktan olecek olan hades ne hikmetse persephone'yi bulmasina ragmen bir de menthe'ye asik olmus, ahaliyi sasirtmisti.** bunu duyan persephone(ki bunu duyan persephone mi yoksa annesi demeter mi kesin bir bilgi yok) menthe'yi ayaklari altinda cigneyip oldurdu. hades de gozleri yasli, menthe'yi yukariya, yani yeryuzune yolladi. yolladigi form ise bildigin naneydi. (menthe - mint - nane)
  • sey * anlaminda da kullanilan guzel kelime.
  • taze olanının yapraklarını güzelce yıkadıktan sonra sabahları beyaz peynirle birlikte akşamları da salatanın içinde yenmesi durumunda lezzete lezzet katan, çok tüketilmesi halinde tuvaletin mentol mentol kokmasına sebep olabilecek bitki.
  • etkileyici ve uyarıcı bir bitki olan nane, zihni yabancı konulardan arındırır, öfkeden uzaklaştırır, zihinsel yorgunluk ve depresyon durumlarında enerji ve dinçlik verir. kişinin sinirsel heyecan nedeni ile titrediği durumlarda faydalıdır, sinirsel güçsüzlükte güç sağlar. nanenin etkileyici kokusu, şok ve histeri durumunda kişiyi yatıştırır.
  • mübarek bitki. iş yağında bitiyor ya o ayrı. derim ki; gaz olduğuna yorduğunuz karın ağrınızda ve hatta görüyor, arttırıyorum ki herhangi şiddetli bir karın ağrınızda bunu bardağa atın kaynamış suyla demleyin poşet çay gibi ve için. ciddi bir nedeni yoksa ağrınızın (muhtemelen gazdır bu) kısa sürede geçiriyor. denemeye değer yani. kocakarı ilacı gibi bir şey oldu ama lan ben de tıpla ilgili bir insanım ve denedim. boş konuşmuyoruz burada. neyse. çok ciddi bir ağrıysa zaten bu dediklerimi yapamayacak durumda olursunuz, doğru acilin yolunu tutun o zaman.
    tazesi ayrı güzel, kurusu ayrı bir şifa! lokman ruhu diye birşey varsa aha budur. eter falan değildir. bulmacalarda inatla nane yazın lokman ruhuna.
  • babamın her derde deva ilacıdır. başım ağrıyor: nane, midem bulanıyor: nane, canım sıkılıyor: nane, uyuyamadım: nane.. neymiş bu nane ya.. az önce içimde bir sıkıntı var dedim, kalktı gecenin 1 buçuğunda elinde naneyle geldi odama.içiyorum bakalım, belki geçer.
  • güzel bir domates, zeytin yağı ve peynirle beraber ekmek arasına koyup her öğün yiyebilirim. seni seviyorum nane.
  • radyoda çalan herhangi bir klasik türk pop şarkısından farksiz. niye bu kadar yerin dibine sokuluyor anlamiyorum.
hesabın var mı? giriş yap