• bir anime.

bir insan neden bir animeden bu kadar çok etkilenebilir? işte bu sorunun yanıtını arıyorum bir süredir. her izlediğimde içimde bir şeyin kopuşunun ve kopan yanın acısını duyuyorum... dram filmleri, dramatize edilmiş romanlar, hikayelerin çoğunda bulamadığım safi bir şey işte bu. her "hey nana..." deyişinde başa sarıp duran...

anime bitişlerinde ekrana yansımış yüzümdeki o, bir yaş daha yaşlanmış ifadem...

bazen başkalarından saklayarak ağlayışım...

sahi, bir insan bir animeden neden bu kadar çok etkilenir, etkilenebilir?

çok gerçek olduğu için mi, müzikleri yaraladığı için mi, karakterleri candan sevdiğinden mi...

biri çıkıp gelse, sarılıp ağlama isteğinden mi?

bir yanım gerçekten de ikinci sezonunun neden olmayışına kızıyor...

ama...

acıyan yanım, böylesi daha iyi diyor, daha iyi...

zaten hayata uyum sağlamakta yeterince zorlanmıyor musun anoktanur?

işte tanım mıydı? bu. nana bu. anlaşılabiliyor mu? hiç sanmıyorum.
  • josei türünde diyebileceğimiz her türlü aşmış bir anime/manga serisi. aradaki komik sahnelerine rağmen çok can yakıyor. ayrıca gördüğüm en gerçekçi animelerden. zaten her türlü nesne ile de gerçek hayatla bağlantı kurmuştur. örneğin osaki nana karakterinin en sevdiği marka vivienne westwood'dur. karakterin giydiği bazı kıyafetlerin tasarımlarını normalde bulabilirsiniz. cep telefonları da karakterlere uygun seçilmiştir.

bunun dışında müzik konusunda ise birçok animenin ost lerini indirip indirip dinlemişimdir ama en iyisi bu diyorum. ilk kapanış şarkısı a little pain, ikinci açılış şarkısı wish ve ikinci kapanış şarkısı starless night olivia lufkin adlı hoş sesli hatuna aittir. dinlenmeli, dinletilmelidir. ki bu kişi de animedeki reira'ya yani trapnest'in solistine denk geliyor. ilk açılış şarkısı rose, üçüncü açılış şarkısı lucy ve üçünü kapanış şarkısı kuroi namida ise anna tsuchiya'ya aittir. bu kişi de animede osaki nana hatununa denk düşüyor.

hepsi ayrı güzel.

karakterlerin de bir derinliği var, hepsinin bir hikayesi var. ve aman diyim, duygusal döneminizde dadanmayın çok kötü yapıyor sonra.

mangasıyla ilgili aldığım bir spoiler çok kötü yaptı bir de beni. yapılır mı bu ai yazawa?
  • japonya'da yayınlanmakta olan ve izlenme rekorları kıran anime. çizimleri gerçekten çok güzel, konusu da gayet ilgi çekici. diğer anime serilerinden oldukça farklı, mesela elinden sigarası ve birası düşmeyen karakterler var bu seride. içerdiği komik sahnelerin yanı sıra oldukça gerçekçi işleniyor karakterler. sevimli ve saf kızımız nana (hachi) iyilik timsali falan değil, geçmişte evli bir adamla ilişki yaşamış, tüm şıp sevdiliğine rağmen bu aşkı atlatamamış biri.

güzeller güzel bir hatun olan müzisyen nana ise çaresiz bir ayrılık sonucu sevdiği adamdan ayrı düşmüş ve kendini kilitlemiş biri. olanca güçlü görünümüne rağmen bir anlamda yalnız ve çaresiz. sevdiği adamın kendi gruplarını terk ederek katıldığı yeni grubundan daha iyi olma çabasıyla kendini müziğine vermiş, ayakta kalmaya çalışan..

nana japonca'da yedi demek. müzisyen nana'nın diğer nana'ya verdiği takma isim olan hachi ise sekiz.

ayrıca müziklerinin çok güzel olduğunu ve japonya'daki müzik listelerini altüst ettiğini de belirmek gerek.
    özellikle starless night , a little pain ve rose adlı parçalar çok güzel.

izlemek isteyenler, youtube'den ilk 21 bölüme ulaşabilir. yakında diğer bölümler de yine orijinal japonca ve ingilizce altyazılı olarak youtube'ye eklenecek.
    bir şans verin derim, bence hiç pişman olmayacaksınız..
  • anime izlemeyen, yine de japonca yüzünden sıklıkla kendini anime muhabbetlerinin içinde bulan biriyim. yine de kimse önermedi bu güzelim animeyi, bir şekilde kendim buldum ve izlemeye başladım. çok geç kalmışım diyemeyeceğim, tam zamanında bulmuşum. üzücü bir yalnızlık hissettiğim her an -ki bu aralar çok oluyor bu anlar- çakıyorum bir bölüm. bazen daha da üzüyor, ama her nasılsa bir dostumla dertleşmiş kadar rahatlıyorum bölüm bitince. kaç kere ağladım belli değil, yine de duygusal abartıdan yapmacıklıktan o kadar uzak ki. çok anlamasam da o işlerden, çok sevdiğim ve bende izlerinin büyük olacağını düşündüğüm anime.

bitirince ne yapacağım, bilmiyorum.
  • çizere beddua ettiren anime.

---- spoiler içerebilir, benden söylemesi----

tamam her şey final demek değil bir anime için ama bu kadar finale odaklı olunca bölümler "sonunda nooluyo da bunlar bu kadar ayrı kalıyolar" diye düşünmeden edemiyor insan.

hadi animede final yapmadın eyvallah, bari mangada bi cevap ver be adam yaw. tamam çizer hastalanmış çizmeyi bırakmış ona da evwallah ama bu kadar hayran kitlesini de mi düşünmüyonuz be abi? manga tüm zamanların en çok satanlar listesinde 4. ya da 5. öyle bi kitlesi var yani.
  • lazca anne anlamındadır
  • çok güzel anime ya, ağlıyorum ve entry giriyorum biliyor musun? kız animesi ama romantik erkekler de izleyebilir.
  • solda gorunce "lan manga devam mi ediyor sununda?!" dediren muhtesem otesi mangadir. ai yazawa tarafinda cizilmekteydi ama mangakanin hastalanmasi nedeniyle 2009da durdurulmustur. hala belki devam eder diye bekliyorum. o kadar guzeldi yani.
  • tokyo´ya gelen yabancilar genelde sevdikleri animelerin cizildikleri yerleri ziyaret ediyor malum. tokyo´ya gelene kadar o cizimlerin gercek yerler oldugunu hic dusunmemistim. zaten oyle cok anime izlemisligim de yok. arada nana´yi acar bir daha izlerim. bu nana nerede geciyor diye dusundum nihayetinde. nana´nin gectigi yerleri bulursam burayi editleyecegim.

internetten bulabildigim tek bilgi, jackson´s burger´in gercek oldugu. buyrun. tokyo´ya gelirseniz gidip burada animedeki gibi hamburger yiyebilirsiniz. ben henüz gitmedim.

nana´nin 21. bölümde takumi ile bulustugu yer omotesando metro cikisinin biraz ilerisi. metro cikisindan harajuku´ya dogru nana´da da denildigi ve gosterildigi gibi solda bir gucci ve ilerde bir köprü var. nana sanirim o köprüden gecip takumi´nin arabasina biniyordu. (o bölümü dün izledim ve omotesando´ya gitmem gerekiyordu. metroya yürürken köprüyü sonra gucci´yi fark ettim.)

diger yerler ne kadar dogrudur ne kadar uydurmadir bilmiyorum, ama dün o köprüyü fark edince bir mutlu oldum. gösterilen yerleri bulursam burayi editliycem :)
hesabın var mı? giriş yap