• yararlarına da değinmek lazım.
    internet üzerinden edindiğimiz bilgilere dayanarak efeem,
    bol miktarda b vitamini içerir. içerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde kan ba­sıncını dengeler. bu nedenle tansiyon ve kalp hastalanın tüketmesi faydalıdır.
    kolesterol sorunu için birebirdir. bol lifli yapısıyla damarlardaki zararlı maddelere yapışarak vücuttan dışarı atılmalarını sağlar.
    karaciğer, böbrek ve romatizmal rahatsızlıkların teda­visinde de önerilir.
    regli düzenler, idrar söktürür. terletici özelliği vardır.
    neredeyse tüm diyet programlarında yer alır. kan şe­kerini çok yavaş yükselttiği için
    korkmadan yenebilir.
    hücre yaşlanmasını önleyici özelliğe sahiptir. sağlıklı dokuları ve hücreleri korur diyebiliriz.

şimdi tam da mevsimi.
  • ingilizcesi damson. turkcedeki gibi $iirsel degil. mürdüm eriği dedim saticiya, kac kere tekrar ettiyse de beceremedi. iyi soylenmeyince, lezzeti kaciyor kelimenin.

eriklerin pirensesi. rengiyle, sivri cekirdekleriyle, kabugunun agizda biraktigi ek$imtirak tad ile. yazarken deney yapiyorum, kac adet yiyebilirim bir oturu$ta diye.
  • bu meyvenin tek sevmediğim yanı, yazın bitmekte olduğunu hatırlatması. yine de yılın bu en sevmediğim zamanlarına ait nadir güzel şeylerden. anlaşılacağı üzere çok severim..
  • benzer renklerde olduğundan sıklıkla anjelik erik ile karıştırılır. anjelika ve angelino gibi isimlerle de bilinen anjelik erik yuvarlaktır, hem şekil hem de boyut itibariyle küçük bir amasya elmasına benzer. mürdüm eriği ise yuvarlak değildir, şekli amerikan futbolu topuna benzer ve şeftali gibi diklemesine yarıktır. anjelik erik daha yumuşak ve suludur, mürdüm ise daha serttir. anjelik yüksek ihtimalle mürdüm eriğin aşılanması ile oluşmuş daha modern bir meyve iken, mürdüm daha yabani, kendi imkanları ile büyüyen bir meyve gibidir.

anjelik görsel
    mürdüm görsel

anjelik erik sonradan soframıza dahil olmuştur fakat mürdüm çocukluğumdur. her yiyişimde köydeki erik ağacına çıkıp karnı şişene kadar yiyen ve bu sırada mutlaka ağacın gövdesindeki yarığa ayağı sıkışan çocuğu hatırlatır. önce gülümsetir, sonra üzer.
  • tadından ayrı, renginden ayrı sevilir.
  • eriklerin içinde efsane olanı. tövbe estağfirullah serti makbuldür.
  • popüler bir aşerme meyvesidir.
  • erik yiyip duygulanan bir adama dönüştüm. dün akşamüstü, bir teyzemize gittim. bahçe mahsullerinden bir sepet hazırlarken bahçesinde adımladım. gözüme yaşlı bir erik ağacı gözüktü. tatmak için birkaç tane kopardım. ilk ısırığı aldım ve zamanda yolculuğa çıktım. bir şarkıda* dediği gibi "giden yıllarında yılları kalan" bir adamım ben sanırım. yoksa bir erik ısırığı ile yıllar öncesine ve o an bulunduğum yerin kilometrelerce ötesine gitmek normal değil. yeşillikler içinde, sokak çeşmesinin suyunun içinden akıp gittiği bir bahçe vardı. bahçenin merkezinde bir mürdüm eriği ağacı vardı. yaza dair tüm işler bittikten sonra, yaz sonları o bahçeye sıkça gider ve ağacın eriğinden yerdim. iri ve patır patır olurdu. başka hiçbir şey düşünmeden ağacın gölgesinde oturur ve eriğin lezzetine doyardım. ey zihnim, sanki hazır kıta bana o günleri hatırlatmak için bekliyormuşsun. koku hafızası yeterince canıma okumamış gibi şu sıralar tat hafızası da ekibe dahil oldu. yaşlı ağaçlardan meyve yemeye korkuyorum artık, lezzet süper fakat gözlerim doluyor :)
  • manav tezgahında her gördüğümde liseden eski bir arkadaşımı görmüş gibi seviniyorum. öyle içten öyle tanıdık bir erik.
    (bkz: maddeye mana yüklemek)
  • -hayvan hucresi neye benzer?
    -murdum erigi cekirdegine.. (tamam cok iyi benzetme oldu, herkes anladi)
hesabın var mı? giriş yap