• 1995 yılı mahsulu, marc rocco tarafından yönetilen abd / fransa ortak yapımı mahkeme filmi.

film artık pek alıştığımız bir cümle ile başlıyor : this film is based on a true story.
    başrollerde inanılmaz keyifli isimler mevcut. şöyle ki; kevin bacon (ki filmi izleme sebebimdi), christian slater, gary oldman, william h macy ve brad dourif.
    filmin konusundan bahsetmek istemiyorum, çünkü oldukça gereksiz ve alışıldık, bildik bir konu. böyle olmasına rağmen yeterince yetkin bir senaryo çalışması da ortada yok. filmde yer yer o kadar abartılı ve gerçek dışı diyaloglar gerçekleşiyor ki, yuh artık diyorsunuz.
    filmi izledikten sonra yönetmene söylenecek bir çift sözüm var (oyuncu listesine bakaraktan yüksek sesle söylenmesi gerekiyor) : "e marc rocco kardeşim, elinde un var, şeker var, yağ var, ama sen helva yapamamışsın!"
  • ımdb puanı 7.1 olduğu için ekşi sözlükte dikkat çekmemiş tüm zamanların en underrated filmi.
  • ben artık korkmak istemiyorum
    ben de beş dolar çaldığımda bana neden bir daha yapma demediler. beni neden üç yıl deliğe tıktılar.
    ölmek istiyorum. oraya tekrar dönemem
    onlardan korkmamayı çok isterdim
    sılah bendım ama katıl ben değılım
    kalbime kıymık batar gibi batan sözler
  • yukarıdaki kötü yorumların aksine feci şekilde*underrated kalmış filmdir. muhteşemdir.

evet dokunaklıdır; ama filmin bundan çok daha fazla vurguladığı şeyler vardır. şu bir gerçek ki, amerika'da yirmi yıl önce sinema adına çok daha iyi işler çıkarılıyormuş, 90'ların yapıtlarını inceledikçe ne yazık ki bu gerçeğe ulaşıyorum.

neden bu kadar underrated kaldığını anlamak için çok düşünmeye gerek yok; çünkü: kesinlikle göte göt diyen ender filmlerden biri. muhakkak izleyin.
  • dün akşam tnt'de izledim tekrardan ve ilk seferki gibi olmasa da hafiften etkilendim yine. bunun başlıca sebebi kevin bacon'ın harika ötesi oyunculuğu. henüz izlemeyenler de sırf bu müthiş performans adına, bir yerlerden bulup izlesinler bence...
  • harry potter serisinden tanıdığımız tom felton'un mark zuckerberg gibisinden bir milyarderi canlandırdığı tnt dizisi. şu ana kadar yayınlanmış 5 bölümü bulunmakta.
  • izlediğim en güzel filmlerden birisidir.
    ceza hukukunun amacı nedir? suçun müeyyidesi olarak verilen cezanın amacı ıslah mıdır? bu amaç yerine getiriliyor mu? gibi soruları konu edinir.
    biraz üst düzey bir filmdir. herkes beğenmez. beğenmesi zaten mümkün de değil. çünkü bu film normal bir film değil, aslında bir eleştiri. yani her zaman karşılaşabileceğiniz bir suç, dram, gizem filmi değil. hele hele normal bir hapishane filmi hiç değil. yorumlara bakmadan ve umursamadan özellikle; ceza hukukuna, hapishanelere, mahkeme salonunda geçen diyaloglara kısacası avukatlık mesleği ile ilgili filmlere ilginiz varsa mutlaka izleyiniz. asla pişman olmayacaksınız.
  • film olanı kesinlikle çok başarılı. tv'de veya pc'de denk getirilirse keyifle izlenebilecek 2 saat sunuyor. keyif derken yanlış anlaşılmasın, çok güzel bir psikolojik dram işlenmiş. hapishane, hukuk, işkence, dava temaları iz bırakıyor. özellikle alcatraz'ı amerika'ya gittiğinde turist olarak ziyaret eden kimselerde bambaşka bir etki yarattığını söylemeliyim.

kevin bacon'ın kariyerinde sağlam yükseliş yaptığı bir yapım maalesef yok. bu filmi izledikten sonra özünde elemanın ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu anlıyorsunuz. aslında kariyerinin başında 1995'te çekilmiş film ama yine de bir sebepten yeteri kadar ilgi görmemiş.

--- spoiler ---

*amerikan hukuk sistemi'ndeki juri konsepti oldum olası ilgimi çekmiştir. filmde işlenen vakada jurinin çok etkin rol oynadığını söyleyemeyiz. yani benim beklentim, juri tayfasına seçenek sunulması ve 2 alternatiften birisini seçmek zorunda bırakılması değildi. juri çok daha özgür olmalı ve seçeneklerden bağımsız olarak kendi kararını verebilmeliydi. böyle bir şey söz konusu olsa cinayetten dolayı young'ı komple suçsuz bulup, işkenceci müdür yardımcısı başta olmak üzere yetkili abilere ceza yağdırabilirlerdi. elbette son sözü yargıç söyler, mantık çerçevesinde kısmen değiştirip karara bağlardı. benim beklentim bu yönde oldu. elbette kısmen cezalandırma da bir zaferdir ama daha iyisi bence mümkündü.

*genç ve potansiyeli olan başarılı avukat profili stamphill karakteri ile çok çok güzel işlenmiş. young ile olan diyalogları, hapishane'deki görüşmeleri, duruşma salonunda zorla tanık kürsüsüne çıkarması sonrası gelişenler çarpıcıydı. hakimin davaya bakışının 1. günden karar gününe kadarki değişimi de analize müsait.

--- spoiler ---

bu filmle birlikte alcatraz'da geçen diğer başarılı filmler de şöyle;

(bkz: escape from alcatraz)
    (bkz: the rock)
    (bkz: birdman of alcatraz)
  • sonuna doğru beni sessiz sessiz ağlatan, dünyadaki adaletsizliği bir kere daha hissedip uzun düşüncelere gark olduğum müthiş film.
  • ölmeden izlenmesi gereken filmlerden biri.
hesabın var mı? giriş yap