• soğanlama'nın başkenti.

(bkz: köme)
  • nevşehirdeki benzerlerini aratmayacak bir yeraltı şehrine sahiptir, ama son yıllarda kapalı diye duydum. açıksa kayseri ve doğusuna gideceklerin geçerken uğraması çok iyi olacaktır.
  • doğuyu batıya bağlayan devlet yolu üzerinde bulunan küçük ilçe. insanları çok cana yakındır köme denen yeşillik alanda şenlikler düzenlenir. eskiden köme çayır diye anılır ve genç delikanlılar orada evlenecek kız bakarlar. çayırda buldum seni ellere vermem seni türküsü de oradan gelmektedir.
  • petlas fabrikasi barindiran sirin mi sirin bir memleket kosemiz
  • ankara kayseri yolu'nun ismi hatırda kalan şirin belde tadında geçiş yolu üzeri yerleşim yerlerinden biridir mucur...

mucur'a mı geldiniz, anlayın ki kayseri'ye birşey kalmamış....

benzerleri için:

(bkz: akpınar)
    (bkz: hasanoğlan)
    (bkz: keskin)
    (bkz: kalaba)
  • atatürk'ün bu küçük ilçede gördüğüm ilgi ve alakayı ve çocuklardaki zekayı hiçbir yerde görmedim söyleminde bulunduğu yer.
  • şirin bir ilçemiz tanımına gerçekten de uyan tek özelliği şirin olmak olan kırşehir ilçesi.bir göçmen kuş uğrak yeri olan seyfe gölü buradadır. fakat hatalı sulama teknikleri ve son yıllardaki yağış azlığı nedeniyle kurumaya yüz tutmuştur.ama yine de memleket olduğu için sevilen yerdir.
  • 29 mart seçimlerinde mhp adayı ali şahin'in kesin olmayan sonuçlara göre sadece 4 oy farkla akp'yi geçerek belediye başkanlığını kazandığı ilçe.
  • küçük bir anadolu kasabası bozkır sulak bölgeleri var aslında ağaç dikim çalışması yapılabilir diye düşünüyorum. (ziraat fakülteleri toprak analizi yaparak hızlı büyüyen az su ihtiyacı olan bitki türleri tercih edilebilir.) diye düşünüyorum.

çok güzel el dokuması halıları vardı eskiden zamanla kayboldu sanırım. niğde el dokuması halılara benziyor aslında bi bağlantı olabilir.

seyfe gölü kurumak üzereydi en son kurtarma çalışmaları vardı son durum hakkında bilgim yok.

yer altı şehirleri çok güzeldir. uzun bi dönem kapalı kaldı son durumunu bilmiyorum.

şimdilik bunlar aklıma geldikçe yazarım .

'bu küçük kasabada gördüğüm hürmeti, çocuklarda gördüğüm zekayı ve pırıltıyı hiç bir yerde görmedim.'' mustafa kemal atatürk

kadem bastın safa geldin mucur'a
    doğan aylar gibi doğ kemal paşa
    canım kurban olsun senin yoluna
    düşmanı yurdumdan kov kemal paşa

aman kemal paşa duy kemal paşa
    düşman yurda girdi uy kemal paşa

şalvar giymiş kara kalpak başında
    madalyası parıldıyor döşünde
    çok gün görmüş daha şu genç yaşında

düşman yurdu sardı uy kemal paşa

şehla ala gözlü saçları altın
    konçlu çizme giymiş elinde bastun
    sana kurban olsun düşmanın dostun

düşman yurda bastı uy kemal paşa

yanında paşalar hizaya durur
    mucur çarşısında kurt gibi yürür
    inşallah kafiri kalbinden vurur

düşman yurdu aldı uy kemal paşa

nice zulüm gördük evveli ahir
    aşımız ekmeğimiz kan ile zehir
    sana omuz verir koca kırşehir

düşman yurda daldı uy kemal paşa

cemalin benziyor şu doğan güne
    niyazım var sahip çıkasın dine
    sana kurban olsun gülizar nine

düşman yurdu sardı uy kemal paşa
  • cahil cühelanın elinde oyuncak olmuş ilçe. şehrin altı silme yeraltı şehri. "ini doldurduh yeaaa" diye kah çöp doldurdular, kah moloz doldurup üzerine apartmanları diktiler, ahır ambar filan kalsa gene iyiydi... orada "kuş cenneti" denen seyfe gölü var, imanı gevredi. köme veya yerli ahalinin tabiriyle çayır öyle durup duruyor. yıllar sonra gittiğimde şaştım kaldım, çocukluğumuzun müstakil evleri haritadan silinmiş, yerine iğrenç cepheli apartmanlar dikilmiş. daha eski çocukluğumuzun gayet lokal kerpiç konakları zaten üçer beşer gidiyordu. bizimkileri ne zaman arasam sular kesik şaka gibi.

kenti idare edenlerde ne yok? vizyon yok, koltuktan muratları kendilerine hizmet. son ziyaretimde fotografladığım "in"lerin kepaze halini gören norveçli arkeolog arkadaşım sınır aşırı kahroldu. ama ezan bayrah şu bu... çocukluğumdan beri el kadar ilçede iki "milliyetçi" adayın destekçileri seçim gecesi biribirinin kafasını gözünü yarar. yaşım 39, duyuyorum böyle geldi böyle gidiyor. ulan iki gram milliyetçilik vizyonları olsa iki satır okuyup, buranın tarihi neydi, kültürü neydi belleyip, ilçeyi turizm cenneti yapmak bir seçim dönemlik iş. öyle uçuk bütçelere filan da gerek yok. şaka etmiyorum. ama nerdeee... ilçenin girişine abuk subuk taklar dik; vatan millet... hadi dünyadan haberiniz yok biliyoruz, çok uzağa değil, dibinizdeki göremeye bakın, kapadokya dediğinin bir ucu diktiğin apartmanın altında ezildi... daha seyfesine filan hiç bulaşmıyorum.

amaaan boşversin ahali, petlas'a, dinlenme tesislerine işçi yetiştirmeye devam.
hesabın var mı? giriş yap