• bu entry altında başkalarıyla çocuk gibi dalaşandır
  • tartıştığımız halde extra bir sıcaklık hissettiğim yazardır...

kesin kanka oluruz tanışsak
    ama bana gerizekalı demese daha çok severdim fakat aşk her şeyi affeder
  • önceleri tiksindiğim, sonraları sevmeye başladığım, şimdi ise, aile dostu olduğum çifttir.
  • bu ligler tier 1 değildi, sen tier 1 olduğunu iddia ediyorsun ama değil, zaten tier 1 olsaydı takımlar istanbul liginde as takımla oynayıp milli kümeye yedeklerle çıkmazdı, ya da bjk abd’ye turnuvaya gidip yedek takımla şampiyonluk maçına çıkmazdı, takımların bir kısmı biz bu sene katılmıyoruz vazgeçtik demezdi. 59 yılında biz neden bu tier 1leri saymıyoruz diyen bir akıllı çıkardı. tier 1 arıyorsan bu istanbul ligiydi bu da ulusal değildi zaten adı üstünde sadece istanbul takımlarının katıldığı bir ligdi.

şehir argümanı nedir demiş bir de, istanbul, izmir, ankara olunca ulusal oluyor da, adana, mersin, malatya ve maraş olunca neden ulusal olmuyor, ya da bunun tier 1 olmadığını iddia etmenin sebebi nedir. bir de karar ver, hangisi tier 1, milli küme mi türkiye futbol birinciliği mi, kaç tane tier 1 oluyor bu ülkede? birazdan ezbercinin arjantin örneğiniyle geldiğini göreceksiniz ben de cevabını yapıştıracağım.

bir de nba örneği vermiş, bana diğer ligleri neden söylüyorsun diyen adam gitmiş basketboldan örnek vermiş, gitmene gerek yok, şu an ligimizde 8-9 istanbul takımı var desen de anlaşılırdı da bu ulusal olmasına engel değil çünkü kriterleri sağlayınca yani yükselen bir profesyonel takımsan lige katılabiliyorsun.

tüm dünyada federasyon kuruluşu baz alınıyor diyenlere cevap olarak hayır 6 ligin 5’inde de böyle bir uygulama yok dedim tarihlerini de verdim, 6 büyük ligin 5’inde de böyle bir saçmalık yok, böyle saçma bir talep de yok, 1889 senesine kadar oynanan fa cup’ı, 1929’a kadar oynanan kral kupasını, 1934’e kadar oynanan portekiz kupasını kimse şampiyonluk olarak saydırmaya çalışmıyor dedim, bu da geldi bana tarihleri yazan linki attı ben dedim ki bu tarihlerle benim verdiğim tarihler arasındaki fark nedir, baktı buradan yürüyemiyor gitti ben federasyon kuruluşuyla alakalı demedim ki bu ligleri federayon düzenliyor ondan dedim dedi, ne farkı varsa söylediğinden ben de buna bu liglerin ne olduğunu anlattım aynı yıllarda oynanan ligler olduğunu da gösterdim şimdi de çıkmış yeni bir iddiayla geliyor, neyse benim sayemde konuyu biraz araştırmış ve öğrenmiş oldu, en azından biraz faydam olmuş bu arkadaşa ama benim için vakit kaybı ve nickaltı kirliliği bundan dolayı sonraki cevaplarımı buradan editleyerek vereceğim.

edit: adama en üst lig istanbul ligiydi diyorum adam gs en üst liglerde oynamadı o zaman diyor, valla çok zor adam. önce federasyon tarihleri demedim dedi, dünyadaki örnekleri gönderdi ben ona 6 ligin 5’inde de olmadığını söyleyince neden başka ligleri söylüyorsun dedi, tier 1 falan diye geldi, 2 tane tier 1 seçmiş kendine, biri bölgesel diğeri de onun altına konumlanmış ama sadece 1 sene uygulanmış bir lig bunlar neye göre tier 1, tier 1 arıyorsan istanbul ligidir çünkü senin takımın şampiyonluk beklediği turnuvalara yedek kadro gönderdi diyorum şimdi de gs en üst ligde oynamamış o zaman diyor, evet kanka gs konya takımı çünkü amk.

şimdi de gitmiş sistemin oturmadığı dönemden ali sami yen’in sözünden bahsediyor ben de neden 4 yıldız yükleniyor diyorsunuz, 2017-2018 kitapçığınızda neden hedef 4 yıldız yazıyor diyorum ama cevap yok, değişik bir tip.

bu adama göre gs ve fb o ligde oynuyorsa orası ulusal lig, o zaman 1905 itibariye oynanan tüm turnuvalar, kazanılan tüm kupalar sayılsın, o zaman fark daha da açılır ama hayırlı olsun bizim bir 17-18 yıldızımız olur sizin de bir 11-12 yıldızınız olur, siz mutlu olun diye böyle bir saçmalık yapalım, çocuk eğlendiriyoruz ya burada.

yok hasta ruhlu olan bir adama laf anlatmaya çalışıyoruz bende hata. ne güzel demiş mevlana, “cahille girme münakaşaya ya sinirini zıplatır tavana ya da yazık olur adabına.”
  • 59 yılını haluk ulusoy’un belirlediğini zanneden bir salağın, evet bu cahillik değil salaklık çünkü, akıl vermeye çalıştığı yazar. az aklı olan yıldızdan daha önemli olan yayın geliri uygulaması ne zaman geldi diye bakıp fb kongre üyesi şenes erzik zamanında geldiğini görür de akıl edemiyorlar işte ki onun da aldığı bir tarih yok zaten, profesyonel ulusal ligin ne zaman başladığı belli.

türkiye futbol birinciliği gayet de türkiye amatör şampiyonasının öncülüdür. statü olarak da zerre farkı yoktur, aynı şekilde fb de gs be bjk de yer almıştır, profesyonelliğin 1923 yılında geldiğini zanneden adam gelip akıl veriyor yahu. statü olarak farkı varsa gelsin anlatsın bana neymiş farkı, zaten ben bunun eşsiz bilgisinden faydalanıyım dedim de engelledi beni ne yazık ki, halbuki ondan profesyonel futbol tarihini, diğer ülkelerdeki uygulamaları, ingiltere’de 4 takımlı şampiyonluğu ( kurulduğu yıl 12 takımlı deplasmanlı kurulan 3 sene sonra 2.ligi kuran ingiltere’de 4 takımlı şampiyonluğu çok merak etmiştim) haluk ulusoy’u falan öğrenecektim, mahrum kaldım. şimdi hayatında ilk defa duyduğu turnuvanın statüsünü nasıl anlatacağını merak ediyorum doğrusu. mesela ben milli küme ile milli ligin aynı olmadığını hemen anlatabilirim şimdi sen de anlat bakalım neden bu 2’si farklıymış.

ya arkadaş sizden tek bir şey istiyorum, fb’nin dayattığı linkin dışına çıkıp kendi araştırmanızı yapın, 2 bilemedin 3 saatinizi alır ama şu aptallıkları yapmazsınız.

(bkz: türkiye futbol şampiyonası)
  • aralarındaki mükemmel ve seviyeli ilişki üzerinden ingilizcedeki günlük konuşma kalıplarını bize öğreten tipler. soyisimleri referans alınarak bakıldığında anlaşıldığı kadarıyla muhtemel karı koca üstüne üstlük. bababa

- hello mr. brown
    - hello mrs. brown

- how are you today?
    - i'm fine, thank you mrs. brown. and you?

- i'm fine, too. thank you.

hiç bozulmadılar bugüne kadar, helal olsun.
  • malum kitabın yazarlarından birini tanıma bahtsızlığına ermiştim. bir yabancının ağzından türkiye'nin şartları o içeriği gerektiriyordu cümlesini duymak ağrıma gitmişti. kendisine şartın kurusun buruşuk diyememiş olmanın pişmanlığı da cabası.
  • kargadaki duyara bak, atasözünden ne duyar yaptı, sözlüğün netflixi.

bu karganın göt yanığına çareyi doktorda, eczanede araması lazım, ilacı ben değilim.
hesabın var mı? giriş yap