• bu müzik türünün karakteristik özelliklerinden biri de davul kullanımıdır. motown şarkılarını dinlerken davulu hissederseniz, herhangi bir (ek enstrumanlarla)yumuşatılmaya gidilmemiş, her daim ham haliyle enfes bir davul sesi kulaklarımıza gelmiştir.
    ayrıca kanımca bu türün en sağlam iki grubu the supremes ve four tops'tur ki, "bu gruplar en popüler motown grupları değillerse de, en çatır çatır motown icra eden grup olmuşlardır" gibi salakça bir tanımı bana yaptıracak kadar bu türle bütünlenmiş isimlerdir.
    hatta yukarıda bahsi geçen davul olayına binaen;
    the supremes - you can't hurry love ve four tops - it's the same old song şarkıları dinlenebilir.

ayrıca dünyanın en çok esinlenilen(bakın araklanan demiyorum, esinlenilen diyorum) şarkılarından biri olan you keep me hangin on da bu türden çıkmış güzide bir eserdir.

şimdi bana "ya aga ben olmuşum motown, motown mu kaldı bu devirde ne yazıyon sen iki saattir" diyebilirler. motown ruhunun öldüğünü iddia edebilirler. ben de onlara gururla şu bakınızı veririm.

(bkz: motown blood)
  • motown kelime anlami aslinda "motor town" olan detroit'in bir takma ismidir. gün olmuş ayni isimli bir sirket kurulmus ortamlara akmis. donemin jazz blues camiasinda canavar gibi esen ahmet ertegun'un atlantic records'una rakip gelen bu kuruluş 60'li 70'li yılların funkinadir soulunadir yön vererek ve hatta degisik bir muzik türünü "motown" olarak adlandirarak müzik ansiklopedimizde kocaman bir yer edinmistir..

peki ey azuth bir motown sarkisini nasil anlariz diye soracak olursaniz ben size isim veririm.. derim bir marvin gaye, bir supremes, bir marvelittes, bir four tops. şarki da soylerim bilimum romantik komedi filmlerinde arkadan calan "forever and ever", remember the titans filminde calan "ain't no mountain high enough",coca cola reklamlarinda diet olarak kullanilan "baby love", ve lig tv'nin eski reklamlarinda calinan bir nevi baris manco'nun da coverladigi "you just keep me hangin on"

70leri seven özellikle bateri'nin net duyuldugu eglenceli bas ritimlerinin oldugu müzikleri seven insanlarin kacirmamasi gereken bir müzik türü motown..
  • aslinda bi record company olup, 50li yillardan basliyarak muzik endustrusine egemen olmustur. detroit cikisli olan bi sound olarak blues, jazz, gospelden olusan bir butundur.
  • (bkz: jackson 5)
  • 60-70 lerin kuru ve tight funk/r&b tarzi albumlerini kapsayan ve bircok plak sirketine, produktore ilham olmus sound.
  • ayrıca (bkz: marvin gaye)
  • "motor town"in kisaltmasidir. (bkz: detroit pistons)
  • motown'ın 25. kuruluş yıldönümünde jackson 5 olarak katıldıkları gecede michael jackson, dans dünyasına ilham kaynağı ve tamamen kendisine ait olan moonwalk ayak kaydırma hareketini ilk defa, yeni çıkardığı thriller albümünden billie jean'i solo olarak söylerken yaparak tarihe geçmiştir.
    edit: imla
  • 1959'da kurulup 1971'detroit'ten los angeles'a tasinan label.

berry gordy motown'i 1988'de mca'e devretti 1991'e kadar mca'de kaldi 1991'de polygram'a gecti, 7 sene sonra universal music'e gecti 1998'den 2011'e kadar universal'le suren birliktelik island def jam'le son buldu en son capitol muzigin icerisindeydi degisti mi bilmiyorum da kalir capitol'de bir sure heralde.
  • şirkete bir zamanlar bağlı olan diğer gruplar için
    (bkz: dazz band)
    (bkz: switch)
    (bkz: stevie wonder)
    (bkz: ozone)
    (bkz: debarge)
    (bkz: stacy lattisaw)
    (bkz: teena marie)
    (bkz: rick james)
    (bkz: lionel richie)
    (bkz: the commodores)
hesabın var mı? giriş yap