• "moskino" okunur, her tarafından m, o, s, c, h, i, n, ve yine o harfleri fışkıran tişörtleri ööeh dedirtir.
  • jeremy scott'ın 17. ve 18. yüzyıllara damgasını vuran pannierleri, versailles sarayını ve marie antoinette'i 21. yüzyıla uyarladığı bir sonbahar 2020 koleksiyonuna sahip marka. çok klişe bir konsept ama farklı yorumlanmış. normalde bu temanın markayla alakası bile yoktur ama markanın dnasında önemli yer tutan klasik biker ceketlere, denimlere ve logolu kazaklara iyi yedirilmiş.

https://www.vogue.com/…chino/slideshow/collection#1
  • dayımın tekstille modayla içiçe olmasından mütevellit hediye gelen bir kabanını "renk renk ben giymem yeaaa" diyerek başkasına hediye ettiğim yaşım geçtikçe yaptığımın sağlam mallık olduğunu anlamamı sağlayan hatta içimi acıtan marka.

sadeliği ayarında tutan ürünlerini beğenip seviyorum da insanları hediye paketi gibi gezdirdikleri de bir gerçek.
  • içimdeki apaçiyi depreştiren marka. giyim konusunda yaptıkları tasarımlar harika. aynı anda hem sade hem sıradışı olan giysileri seviyorum. arada bir kaçamak yapıp portekiz çingenesi gibi gezmek lazım.
  • uzaylı jackie o koleksiyonuna hasta olduğum marka. aslında jeremy scott cılkı çıkmış bir komplo teorisinden esinlenmiş. jfk o sıralar ilişkisinin olduğu marilyn monroe'ya uzaylıların gerçek olduğunu söylemiş hatta ikisinin de birer yıl arayla ölmelerinin sebebi bunu bilmeleriymiş. scott da komplo teorisini kendisine göre yorumlayarak jackie kennedy'i uzaylı yapmış hatta scott'ın koleksiyonuna göre jackie o ikisinin de ölümünden sorumluymuş skddjskjdks. umarım markanın en çok satan koleksiyonu olur, beymen'e geldiği zaman en ufak ayrıntısına kadar inceleyeceğim.

https://www.vogue.com/…oschino/slideshow/collection
  • 8 kasım’da h&m koleksiyonu satışa çıkacak marka. gelecek sezon için tanıttıkları jackie o temalı kreasyona bayılsam da mahallenin delisi koleksiyonu gelecek kesin.
  • franco moschino tarafından küçük bir mağaza olarak açılmış marka. franco moschino 1994 yılında öldükten sonra rosella jardini tarafından yer altı cirosuyla beraber 1 milyar euroluk büyüklüğe taşındı. franco moschino moda tasarımcısı ifadesini reddederdi. kendi iddiasına göre moda bir görsel izlenimdir. ayrıca ressamların en iyi görsel izlenim sunucusu olduğunu da iddia eder. haklı mıdır? evet.
  • vakti zamanında nothing special serisi vardı 90'larda, hiç bir yerinde moschino yazmayan, tasarımları rezalet ötesi, ama insanların moschino diye aldıkları.

güzel tasarımları yok değil, elbette çok var ama bazen resmen dalga geçiyorlar. hazır yaz geliyor örneklerle bahsedeyim; misal şu ve şu bu kadar şebelek plajda giyilecek bir şey olur mu yahu? gelin görün ki en klasik olanı şu https://www.moschino.com/…7181404rc.html#dept=bchwr o da üstünde moschino yazıyor diye alınıyor, ne kumaşı özel, ne tasarımı özel, ama gelin görün ki her kadının üzerinde görebilirsiniz çeşme sahillerinde.

garip bir şekilde miu miu gibi japonya'da da mutlaka her kadının gardrobunda çeşit çeşit bulunuyor kendileri. ben nadiren tüm koleksiyonlarında tam satın almalık, evladiyelik şekilde saklamalık ürünlerini buluyorum. ama bulduktan sonra dolabınızda 10 yıl kalsa da bana mısın demeyen, düzgün yıkadığınız sürece kalitesinden hiç ödün vermeyen elbiseleri de mevcut. misal şu.
  • 2021 spring/summer şovunu kuklalar ile yapan moda evi. anna wintour kuklasını da eksik etmemişler. (bkz: #7595180) entry'de yazar arkadaşın da belirttiği gibi moschino tarzı ironik bir şov olmuş.
hesabın var mı? giriş yap