• aşağıdaki sözleri söylemiş yüce insan...

"kendin olduğunu hayal ettiğin bu kişinin
    ötesine geçmelisin.
    doğruyu söylemek gerekirse,
    hiç kimse seninle, kişiyle
    ilgilenmiyor veya ilgilenemez,
    çünkü kişi, bilincin
    bencil ve sınırlı bir biçimidir.
    ben de hiç kimseyle ilgilenmiyorum,
    sadece onların gerçek varlıklarıyla ilgileniyorum.
    biriyle tanıştığımda en az ilginç ve çekici olan şey,
    onun hikâyesidir,
    çünkü kişi,
    hikâyesi veya ben-imajı ile birlikte,
    bir kurgu, bir rol, bir söylenti ve bir mittir.
    sen sonsuz olansın
    ve bunu söylemekle sana iltifatta bulunmuyorum.
    ben sadece, varlığının en derininde bildiğini,
    fakat görünüşe göre unutmuş olduğunu,
    yüksek sesle söylüyorum.
    kendin olduğunu hayal ettiğin bu kişinin
    ötesine geçmelisin.
    doğruyu söylemek gerekirse,
    hiç kimse seninle, kişiyle
    ilgilenmiyor veya ilgilenemez,
    çünkü kişi, bilincin
    bencil ve sınırlı bir biçimidir.
    ben de hiç kimseyle ilgilenmiyorum,
    sadece onların gerçek varlıklarıyla ilgileniyorum.
    biriyle tanıştığımda en az ilginç ve çekici olan şey,
    onun hikâyesidir,
    çünkü kişi,
    hikâyesi veya ben-imajı ile birlikte,
    bir kurgu, bir rol, bir söylenti ve bir mittir.
    sen sonsuz olansın
    ve bunu söylemekle sana iltifatta bulunmuyorum.
    ben sadece, varlığının en derininde bildiğini,
    fakat görünüşe göre unutmuş olduğunu,
    yüksek sesle söylüyorum."
  • diğerlerinden farklı olarak bu gurunun anlattıkları, insanı sıkmıyor. çünkü çok bilmiş, nirvanaya ermiş sakallı budacıklar gibi sadece soyut kavramlardan bahsedip pratikte bi halta yaramayan ya da yarıyorsa bile nasıl yapılacağını göstermeyen bir tip değil.

çok güzel hikayeler anlatıp sonucunda sizi dumur edebiliyor. mantıklı espriler yapıyor. hatta gülerken düşündürebiliyor.

mesela diğerleri gibi "aşk falan boş, özüne dön, nirvanaya ulaş" demiyor.

" aşk güzel şey, insanın eşinin olması hoş fakat eğer yoksa üzülmeyin. bunu değerlendirin, kendinizi geliştirin, özünüze dönün, bunu fırsat olarak görün" gibi bir şey diyor.

bi de şöyle bi güzelliği var, bir sürü türkçe altyazılı videosu var youtube'da. yani baya yararlanabiliyoruz adamın fikirlerinden. ha unutmadan, guru ama tıpkı jiddu krishnamurti gibi "ben ne desem diyim, özünü ancak kendin kavrayabilirsin" diyor kendisi.

ayrıca da günlük hayatta kullanılabilecek pratikler paylaşıyor. bence bir iki videosunu izleyin.
  • anksiyete bozukluğu teşhisim var.ilaç kullanıyorum fakat ilaçtan ziyade bu illetten tamamen kurtulmam için düşünme tarzımı değiştirmem gerektiğine karar verdim.çözümü yürüyüş yapmak veya playstation oynamak veya bir kamp gurubuna üye olmak zannediyordum.

çözüm arayışım sürekli devam ediyordu fakat titremelerim ve korkularım azalmıyordu.sürekli panik atak geçiriyordum.hayattan ve yaşamaktan bezmiş durumdaydım.intihar düşüncesi kafamın içinde dolanıp duruyor ancak eyleme geçmiyordum.

daha sonra osho ile başladım zihin korkaktır ve korkak düşünceler üretir siz de buna inanırsınız diyordu.çok konuşup problemi teşhis ediyor fakat çözüm için dinamik meditasyon öneriyordu.dinamik meditasyon ise bir eğitmen eşliğinde yapılması gereken tehlikeli bir yöntemdi.meditasyonun ikinci kısmı olan katarsis bölümünde tek başınıza iseniz katarsisten deliliğe doğru gidebilirsiniz.eğitmenin size müdahele etmesi gerekiyor.o yöntemi geçtim.

sadhguru yu dinlemeye başladım.sanki milyonlarca anksiyete hastasına seslenir gibiydi.zihniniz ishal olmuş ve onun sebebi kendinizi olmadığınız bir kişi gibi düşünmeniz diyordu.kendiniz hakkında bütün tanımlamalarınızdan kurtulun o ishal ancak o zaman geçer diyordu.haklıydı.durup düşününce kendimi çok farklı kimliklere soktuğumu anladım.onlardan kurtulunca rahatladığımı farkediyordum.fakat genede tam bir huzur veya rahatlamaya ulaşmadım.

izlediğim videolar sayesinde youtube algoritması karşıma mooji yi çıkardı.tıkladım önerilen videoya ve bummmmm.sadece 10 dakikalık video içime o kadar sinmişti ki.bütün sorunlarımı ve vücudumun fiziksel anormal tepkilerini yok etti diyebilirim.mooji o kadar samimi ve içten anlatıyordu ki anlamamak çok zordu.kurtulmanızı istiyor gibi hareket ediyordu.inanılmaz derece de basite indirgemiş lafı hiç dolandırmadan sizi de cesaretlendirerek bunu yapabileceğinize ve faydasını hemen yarın göreceğinize inandırıyordu.kendinden çok emindi.bu yapacağınız işlem için mistik,ermiş,seçilmiş kişi falan filan olmanıza gerek yok diyordu ve ertesi gün olumlu yönde değişeceğinizi garanti ediyordu.

öyle de oldu! tam 6 gün oldu dediklerini hayatıma geçireli.göğüs kafesimin üzerinde sanki bir fil oturuyordu ve o fil bir daha gelmemek üzere gitti gibi hissediyorum.kırılmaz parçalanmaz bir huzur işledi kalbimin hemen yanına.inanılmaz geliyor olabilir.fakat hiçte zor değilmiş düşüncelerinizle savaşmamak.bir kaç kişiye daha telkinde bulundum öğrendiklerimi hatta telefonda konuştuğum insanlar daha konuşmamız sürerken bir rahatlama hissinin geldiğini söylüyorlardı.ne üçüncü gözümü açtım ne meditasyon yaptım.sadece 10 dakikalık bir videoda söylenenleri yaptım.sahtekar deseniz bile benim hayatıma dokundu mooji ister inanın ister inanmayın çünkü sizi inanmaya veya inanmamaya iten gene düşünceleriniz..

işte o videomooji
  • “dünyada, birçoğumuz için yaşamın en güçlü çekim güçlerinden bir tanesi yaşamını birlikte geçirebileceğin birisi ile olmaktır. kalbi senin kalbin ile beraber yankılanan birisi, senin onu sevdiğin kadar onun da seni sevdiği birisi. insanlık aleminde aşk, genellikle bu şekilde ifade edilmektedir. fakat aşk, aynı zamanda çok daha engin şeyler ima eder. kendi öz benliğinin hakikatini keşfettiğinde, aşkın kaynağına varırsın. aşkın kaynağına vardığında, varlığın da o aşk ile bir olmaya başlar ve bu aşk evrensel olan aşktır, sadece kişisel değildir. bu aşk içerisinde büyürsün, çünkü egonun lüzumsuz olduğu veya mevcut olmadığı her yerde evrensel aşk ışıldar. ve hiçbir zaman da durmaz. geçemeceği, aşamayacağı hiçbir yer yoktur. her canlı varlığın ve kesinlikle de her insanın kaynağı işte bu aşktır. bu aşk ve hakikat birbirinden farklı değildir. bu aşk ve bilgelik birbirinden farklı değildir. bu aşk ve güven birbirinden farklı değildir. bu aşk ve yaşam birbirinden farklı değildir. bu aşk hiçbir zaman kurumaz. dışsal olarak şekil değiştirebilir fakat içsel olarak değişmez. dilerim ki bu aşk, hepimizin içinde çok güçlü bir şekilde çiçeklensin ve ışısın, çünkü dünya bir şeye ihtiyaç duyuyorsa, o, bu aşkı yeniden tatmaktır ve bu aşk herkesin içinde mevcuttur. eğer bir kişi içi dua ediyorsan, bu duanın içindeki güç ve aşk tüm dünyaya yayılabilir ve yine de seni tüketmez, hatta sana enerji verir. bu aşkın birçok farklı hali ve görünüşü vardır. bizim burdaki ifadesini gördüğümüz aşk, yüce olan aşkın içindedir, çocuklarınıza dostlarınıza duyduğunuz aşk gibi, yaşamın içinde yapmakta olduğunuz şeylere duyduğunuz aşk gibi, işinize olan aşkınız allah'a olan aşkınız, bunların tümü bu yüce aşktan, bu yüce kaynaktan doğar.” demiş bilgedir canım mooji.
  • “insan deneyim aradığında beden olur, bilgiyi aradığında zihin, tanrıyı aradığında kalp, hakikâti aradığında hiç olur.” demiş.

birgün, hakikâti bulmamız dileği ile…
  • “feelings are just visitors, let them come and go” sözüyle beni inanılmaz rahatlatan guru.
  • ''bir düşünce kötü bir gün geçiremez, sadece düşünceye inanan kötü bir gün geçirebilir. ancak, düşünceye inanan da bir tür düşüncedir. düşünceye inanan, 'bu halden çıkamıyorum, lütfen bana yardım et' diyen de bir düşüncedir; aslında en tehlikeli düşüncedir çünkü kimse onun bir düşünce olduğundan şüphelenmez. hepimiz, onun biz olduğunu düşünürüz. ve onun biz olduğunu düşündüğümüz için de, yaşamımız çok istikrarsız ve düzensiz hale gelir. çünkü o kişilik dahi istikrarlı değildir.''
    sözlerinin sahibi insan, guru.
  • adamın tipinde "ben çakalım ve şimdi türlü kelime oyunlarıyla senin üzerinden kendim için menfaat alanları inşa edeceğim" gibi bir tip yok. sevimki biri gibi. ama yine de modern insan tecrübeleri gereği şüpheyle yaklaşıyor. henüz çok dinlemedim. biraz kendisini dinledikten sonra bu entry'mi editleyebilirim.
  • sen hiçbir şeye âit değilsin.
    hiçkimseye âit değilsin.
    sadece varsın.
    öncelikle ve en önemlisi, varlığını hisset, kıyaslamaya veya rekâbete girmeden.
    sadece doğal öz ün olarak kal.
hesabın var mı? giriş yap