• şu aralar tekrar okumak istediğim kitap. yeri çok ayrı.
  • teyzemin nikahında nikah şekeri yerine dağıttığı müthiş kitap...
    almasını bilene masal kisvesi altında inanılmaz tüyolar veriyor..
  • ya arkadaş, neyin ne olduğundan haberi olmayan biri bir kuyuya taş atıyor, yedi düvel insan peşinden gidiyor.

youtube bu momo şeyiyle ilgili "hiç bir videomuzda momo şeysi bulunmamakta" şeklinde açıklama yapmıştır, yani bu tamamen bir götünden sallamadır.

https://www.vox.com/…/momo-challenge-hoax-explained

ha keza momo'nun ne kadar gerçek olup olmadığı da (gerçekten intihar eden, sağını solunu kesen çocuklar var mı belli değil) şüphelidir ve kesin kanıtlar yoktur. zaten başlarda "whatsapp yoluyla yayılıyor" diye ortaya çıkan bu korkutma palavrası, son 1-2 ayda youtube'a evrilmiş durumda.

çok bi bok biliyormuş gibi, araştırmadan etmeden, facebook'unuza her düşen copy paste ile ebeveynleri velveleye vermek, momo sikinden daha büyük zarardır.
  • michael ende'nin, dinlemesini bilen sessiz kiz momo'yu ve onun zaman hirsizlariyla mucadelesini anlatan muhtesem kitabi.
  • michael endenin modernizme sağlam bir eleştiri getirdiği sözde çocuk kitabı. bir berberin "zaman tasarruf şirketi" elemanlarınca kandırıldığı bölüm kitabın özünü verir: berber artık müşterileriyle sohbet etmeyecek, işini mümkün olduğunca çabuk bitirecek, her akşam vakit ayırdığı annesini huzur evine yatıracak (ekonomik açıdan gereksiz herşeyden vazgeçecek) ve sonuçta hayatında bilmem kaç yıl zaman kazanacak kendini tümüyle işine verecektir. sonuçta bazen gevezeliğinden sıkıntı verse de her zaman neşeli, dost canlısı olan berber artık hırsla çalışan, depresif, mutsuz biri olup çıkmıştır. benzer şekilde momo ve arkadaşları oyunlarından edilir, daha gerekli sayılan sıkıcı eğitsel faaliyetlere zorla yönlendirilir. sonra momo ve çocukların mücadelesi başlar, olaylar gelişir.
  • momo, zamani somuren duman adamlardan -graue herren olur kendileri- secundus minutius hora usta'nın gelecegi yarım saat onceden bilen unlu kaplumbagası kassiopeia sayesinde kurtulur ve ustanın hicbir yerde evine gider.

matrix reloaded'ı izledigimde her nedense the architect'i secundus minutius hora usta'ya benzettim, ajanlar da duman adamları andırıyordu sanki!
    heyse! momo, büyükler için bir masal! zaman planlaması ile kafayı sıyırmış herkese tavsiye edilir. yaşıyoruz ya!
    zeit ist leben, und das leben wohnt im herzen. yuregimde acan zaman ciceklerini gorebilseydim keske...
  • iki gündür uykum kaçıyor sinirden. çocuğunuzu başınızdan atmak için eline tablet vermeyin aptal ebeveynler falan diyenleri ciddiye almıyorum. anne baba olana kadar herkes en mükemmel ebeveyn neticede.
    çocuklarımı önemseyen, ekrandan uzak tutmak için çabalayan, onlarla ilgilenen bir anneyim ama gel gelelim bu bebeler sosyal yaratıklar. büyüdükçe kontrol etmek zorlaşıyor. sen göstermiyorsun arkadaşı, kuzeni parkta karşılaştığı çocuklar ona istemediğin bir sürü şeyi öğretiyorlar. fanusa kapatamayacağımıza göre, teknolojiyle barışık olmak dozunu ayarlamak zorundayız.
    gelelim momoya, kimisi efsane diyor kinisi çocuğum görmüş geceleri uyuyamıyor diyor, iki gündür instagramda okuduğum yorumun haddi hesabı yok.
    içerik engelleyici, reklamsız, daha kontrol altında tutulabilen bi uygulaması yok mu bu youtube’un? momo bitecek başka bişey başlayacak. buna çözüm bulan birileri var mı?
  • eğer cansu dere ikna edilip, telif hakkı davası açması sağlanırsa yayından kalkabilir. denenmeli.
  • çöp içerik yapan, 8 yaşında çocukların takip ettiği youtuber denen şahısların videolarından başka hiçbir yerde görülmeyen sözde karakter.
    çocuklar momo'yu biliyor çünkü takip ettikleri onlarca youtuber abileri momo ile alakalı videolar koydu.
    yok çocuk videolarının ortasında aniden çıkıyormuş da şunu bunu yap diyormuş.

ama sonuç yine aynı: çocukların eline tablet telefon vermeyin. hem zihinsel gelişimlerini köreltirsiniz hem de zihinlerinin en açık olduğu zamanları çöp içeriklerle harcamış olursunuz.
  • eğer bir çocuk sahibiyseniz ve evladınız size bu pezevenk tiplemeden bahsetmediyse çok şanslısınız demektir. bu şansı iyi kullanmanızı ve çocuğunuzun sağlığı için tüm gücünüzle önlem almaya çalışmanızı öneririm.benim kızım youtube dan falan değil arkadaşlarından duymuş okulda. anlatmışlar,anlatmışlar,anlatmışlar. bire bin katmışlar.benim kızım bu karakterin adını ortalama bir ay öncesinden beri biliyor ve duymaya tahammül edemiyor. duyduğu an ağlamaya başlıyor.
    - gördün mü kızım diyorum
    - hayır baba diyor
    - peki neden korkuyorsun diyorum
    - çok kötüymüş, yüzünde kan varmış, bıçakla yüzünü kesmiş gibi şeyler söylüyor.
    ve bunu hayalinde canlandırıp kendine bir karakter yaratıyor.
    örneğin haberleri izlerken bir anda spiker abla bodozlamadan konuya daldı ve o kumandayı alıp kanal değiştirene kadar evde çığlıklar havada uçuştu. velhasıl siz istediğiniz kadar evladınızı tabletten, telefondan, dijital herhangi bir şeyden korumaya çalışın ama arkadaşlarından koruyamazsınız.evladını başlaması gerektiği yaştan önce teknolojiden koruyamayan ebeveynlerin çocukları kulaktan kulağa çok iyi bir iletişim sağlayarak, bilinçsizce bu ve benzer karakterleri çok hızlı yayabiliyorlar. empati yapmaya çalışın sizde anlarsınız.işte,okulda,sokakta veya aklınıza gelebilecek herhangi bir yerde bir arkadaşınızın överek veya söverek anlattığı bir olaydan,karakterden,filmden etkilenebilir ve eninde sonunda merakınıza yenik düşer bir şekilde detayını öğrenmeye çalışırsınız.işte çocuklardaki durumda tam bu.
hesabın var mı? giriş yap