• önce filmin konusunu yazalım da tam olsun;

“yönetmenliğini, senaryosunu, kurgusunu ve hatta kostüm tasarımını dolan’ın üstlendiği film, bazen şiddete meyilli bazense fazla sevecen sorunlu ergen oğlu steve’i tek başına büyütmeye çalışan dul anne diane’ın hikayesini anlatıyor. komşuları olan kyla bir gün hayatlarına girince, hem annenin hem de oğlun hayatları değişiyor. uyguladığı 1:1 ekran oranı ve müzik, renk ve kurgu seçimleriyle xavier dolan’ın bu son filmi, birçok eleştirmen tarafından en iyi ve en olgun yapıtı olarak görüldü, jüri başkanı jane campion tarafından “o gerçekten dahi, filme bayıldım” sözleriyle övüldü.”

muazzam bir film. nicedir bir film bittiği halde, sinema salonunu terk etmekte bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum.

xavier dolan ile geçen sene “tom a la ferme” filmi sayesinde tanıştım. gerilimin dozunu kararında tuttuğu o filminde de; karmaşık, zaman zaman saplantılı ve karanlık olan aile ilişkileri merkezdeydi. bu sefer, bir anne oğulun etrafında dönen bu hikayede buram buram dram kokuyor. ahlakçı olmayan, illa bir taraf tutmana gerek olmadığını hissettiren, sana “bu doğru, bu yanlış” demeyen bir film mommy. böyle filmleri sevmeli. evet, belki diane’i çoğu kez tasvip etmiyorum, ancak kızamıyorum da. tıpkı steve’e kızamadığım gibi. çünkü birine duyduğumuz his, diğerine o kadar bağlı ki. birbirlerini sevmekten başka şansları olmadığını bilen insanlar öyle güzel bağlı ki. bu filmdeki bağlar da dokunuyor insana. ve ne olursa olsun, “umut” var diyor. zira steve hala koşuyor, kulaklarımda hala born to “die” çalıyor.

steve: birbirimizi hala seviyoruz, değil mi?
    die: en iyi yaptığımız şey bu ahbap.

dipnot: dolan’ın, sahneye göre müzik seçmekte usta olduğuna ikna olmamak mümkün değil. steve’in karaoke için seçtiği; “vivo per lei” şarkısının türkçe meali, “onun için yaşıyorum” demek ve buradaki “o” bir kadını temsil ediyor. film bir dido şarkısı ile açılıp, bir lana del rey şarkısı ile kapanıyor. bu kadar popüler şarkının, böyle iyi kullanılabileceğine inanamıyor insan. hele ki, celine dion dinlemekten bu kadar etkilenebileceğine hiç inanamıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=j-fwdrzsizs
    https://www.youtube.com/watch?v=vuwcik-m6di
    https://www.youtube.com/watch?v=6hzrdeceekc
    https://www.youtube.com/watch?v=o_1af54do60
    https://www.youtube.com/watch?v=dr5-snlvbts
    https://www.youtube.com/watch?v=bag1guxuu0g
  • filmi bugun sinemada izledim. salonda ben diyeyim 5, sen de 6, hadi bilemedin topu topu 7 kisi vardi. buraya yazmayacagim bir ozelliginden dolayi mutlaka sinemada izlenmeli, kucuk ekranda ayni etkiyi yaratip bogazina o dugumu atamayacagindan neredeyse eminim.

bir de;

anneyseniz bu filmi izleyin; hayatta hicbir amaciniz yokmus gibi geliyorsa, anlam yukledikleriniz bir bir anlamini kaybediyorsa bu filmi izleyin; evlatsaniz bu filmi izleyin; evladiniz varsa, evladinizi kaybettiyseniz bu filmi izleyin; silikseniz, sivriyseniz bu filmi izleyin; kadin avcisiysaniz bu filmi izleyin; babaniz yaninizdaysa, babaniz gittiyse bu filmi izleyin; hic gercek dostunuz yokmus hissine kapiliyorsaniz bu filmi izleyin; insansaniz bu filmi izleyin.
  • son dönemlerde izlediğim en güzel filmlerden biridir. xavier dolan'ın şimdilik zirvesidir. kendisi henüz 26 yaşında olduğu için daha nice güzel yapıtlar ortaya koyacaktır. mommy de bunlardan biridir.

--- spoiler ---

babanın ölümü konuşulduğu sırada hastalığının öğrenildikten 3 hafta sonra öldüğünü söylüyor diane, hastalığının ne olduğunu öğrenemiyoruz o an. biraz sonra da babanın mikrodalga fırınlarla ilgili bir icat yaptığını söylüyor. diane eşinin uğraştığı alanın radyasyon sebebiyle kansere sebep olabileceğini bilmiyor bile belki. işte bu ufak detay, neden bilmiyorum çok hoşuma gitti.

--- spoiler ---
  • bir kadinin neden bir oglu olmasi ve neden bir oglu olmamasi gerektigini cok sarsici bir sekilde anlatan film. bogazinizin orta yerine yerlestirdigi yumru bir sure gitmiyor.
  • sinemada izlenmesi gereken filmlerden biridir.

--- spoiler ---

filmin belli yerlerinde görüntü formatının değişmesi filme muhteşem bir hava katmış. eksik saymadıysam eğer filmin ilk yarısından sonra iki kez bu değişim var. ikisi de steve'in en mutlu olduğu zamanlarda gerçekleşiyor. biri bisiklet sahnesi, diğeri de annenin hayalini kurduğu gelecek sahnesi.

--- spoiler ---
  • son zamanlarda izlediğim en harika filmlerden biri.

iki kadının şarap içtiği sahnede siz de onlarla beraber kahkaha atmaya başlıyorsunuz, onlar dans edince siz de mutlu oluyorsunuz. ''işte sinema bu be'' diye hayran kaldığım sayılı anlardan biriydi. her şeyi geçtim şarkı seçimleriyle bile xavier dolan alkışı hakediyor, gerçekten mükemmeldi.
  • başından sonuna kadar bir çok ayrıntı barındırmaktatır.
    --- spoiler ---
    filmin başındaki kazayı kyla'nın arabasından görmekteyiz. kyla film boyu die ve steve yakın oluyor fakat durumlarına müdahele edemiyor. tıpkı die'nin kazasına müdahale edemeyip sadece bakakalması gibi
    --- spoiler ---
  • bu filmi malum yerlerden indirmek isteyip, indiremedigim filmdir. sebebi ise mommy yazınca malum videoların çıkmasıdır. arkadaşlar günaha girmeyim bir yardımcı olun.

edit : yardimci olan arkadaslara tesekkurler
  • özellikle, herkesin diline pelesenk olmuş şarkıları bile böylesine dokunaklı sahneler eşliğinde işleyebildiği için başarılı bir yönetmendir dolan. izlemeye başladığımda film hakkında hiçbir fikrim yoktu. ne konusunu ne de aldığı ödülleri biliyordum. sadece xavier dolan filmi, iyidir vakit geçer dedim, açtım. her dakikasını büyük bi zevkle ve hayranlıkla izledim. oyuncular, sahnelerdeki detaylar, görüntü, her şey müthişti.
    beni ciddi anlamda sarsan nadir filmlerden biri oldu mommy.
  • özveri kavramının somut karşılığının filmde diane isimli kadınla anlatıldığı film. muazzam.

ludovico einaudi'nin experience'ına zaten hastaydım. filmde öyle bir kullanılmış ki, ağladım. evet, ağlattı o tınılarla birleşen sahneler.

anlatmaktansa, izlenmesi tavsiye edilir.
hesabın var mı? giriş yap