• birçoğumuzun annesi büyücü olsa bu kadın gibi bir şey olurdu.
  • kitapları okurken gözümde neşeli günler filmindeki haliyle adile naşit canlanıyordu. anaçlığı, kısa boyu, kızıl saçları, sinirlenince ortalığı paralayan o halleri...

bir sürü çocuğu olan anaç sevgi dolu çok çocuklu anne tipi gözümde o kadar adile naşit ile özdeşleşmiş ki, molly weasley harry potter aleminin adile naşitidir diyebilirim.
  • galiba harry potter serisindeki tek küfürlü cümlenin sahibi ahjsgdsa *

(bkz: not my daughter you bitch)
  • bellatrix lestrange'ı öldürmesinde hiçbir mantık hatası yoktur.
    molly safkan bir büyücüdür ve kan olarak weasley değildir prewett'tir.
    molly'nin tanıdığımız 2 abisi beş ölüm yiyen ile düello yapmıştır. prewettler büyü açısından güçlüdür.

okul hayatında ise slughorn'un kulübüne dahil olabilmiştir.

ayrıca o düelloda ailesini korumaya çalışan bir annedir.

kolay bir düello molly için.
  • yine bir diğer favori wizarding world karakterlerimden biri.

anne gibi annedir. harry bir yaşındayken annesini kaybetmesinden dolayı ve o iğrenç dursley’lerle yaşadığından dolayı anne sevgisinden hep uzak kalmıştır. fakat molly karakteri harry’i oğlu gibi gören ve ona anne şefkatini gösteren bir karakterdir. hatta kitapları okurken ne zaman -aslında sık sık- fred ve george bir yaramazlık yapsa hemen “rahat durun, bıktım sizden, siz nasıl böyle oldunuz” derken. harry’e dönünce hemen modunu değiştirip “harry canım, ne yemek istersin” şeklinde diyaloglar çok olur. gerekli olduğu zaman da eline asasını alıp tam bir savaşçı haline de gelebiliyor. bunun en büyük kanıtı, bellatrix lestrange’in eline verdiği kısım.

kısaca canımızdır, wizarding world’un en iyi kalpli cadılarından biridir.
  • kafam dağılsın diye, geceleri yatmadan harry potter izleyen biriyim.

aklıma takıldı, molly weasly bellatrix'i nasıl öldürdü? yani hangi büyüyle. filmde önce donduruyor, sonra bir şey gönderiyor ve parçalara ayrılıyor. kitabında da bir lanet gönderdiğini ve tam olarak kalbinden vurduğunu söylüyor.

şimdi lanet; öldüren lanet olan avada kedavra mı?

çünkü, kitapta betimlenen lanetin, kalbinden vurmasının ardından, bellatrix'in donup bir anlığına ne olduğunu anlaması ve tökezleyip yere devrilmesini anlatıyor. yani avada kedavra laneti olsa, böyle bir betimleme olmaması lazım. direkt lanet vurdu ve düştü demesi lazımdı. ben kitabın ingilizce orijinal baskısını da okudum lakin tam olarak o betimlemeyi hatırlamıyorum.

filmde ise kitaptaki betimleme gibi, önce kadını donduruyor ama sonra kitabın dışına çıkarak onu parçalarına ayırıyor. burada benim aklıma reducto büyüsü geliyor. yani nesneleri veya yapıları parçalayan, toz buz eden büyü. ki ginny weasly bu büyüsüyle ünlü kitapta. çok güçlü yaptığından ve her şeyi toz buz ettiğinden bahsedilir kitapta birkaç yerde. belki de annesinden aldı bu yeteneği.

söz gelimi, bellatrix nasıl öldü, hangi lanetle gebertildi tam olarak belli değil. isim söylenmiyor, "lanet" vurdu deniyor tam kalbinden ama betimlemeler avada lanetini göstermiyor.

ve elbette; (bkz: derdini sikeyim butonu) önerecekler varsa o butona ben bastım, boşuna zahmet etmeyin. lakin öğrenene kadar durmayacağım, gerekirse rowling teyzeye menşın atacağım!
  • ilk dört kitaba kadar seride en az sevdiğim karakterken sirius'a hadsizce atarlandığı harry potter and the order of the phoenix'te en sevmediğim karaktere evrilmiştir.

yeterli maddi güce sahip değilken bu fakirlikte bir sürü çocuk yapmasından cehaletinin boyutu görülebilir.
    maddi olarak isteklerini karşılayamadığı gibi istediği kalıba sokmaya çalıştığı çocuklarının gizli saklı işler yapmasına neden olması bir yana sürekli eleştiri ve kıyaslamalarla çocuklarının hayatlarını işkenceye çevirdiği de inkar edilemez. evet kitapta çok görünmüyor bu ama tahmin etmek de zor değil. çocuklarına takdir göstermesi de kendi doğrusuna ne kadar uyduklarına ya da ne kadar para kazandıklarına bağlı. ilk kitaptan beri azarladığı, eleştirdiği ikizler parayı bulunca birden onları desteklemesi de bunu gösteriyor.
    kendi çocuğuna göstermediği şefkati başka çocuğa göstermesi de cabası.
    kocasına olan tavrına değinmiyorum bile.

kendi ailesine karşı bu kadar anlayışsız olan birinin başkalarına olan tavrının farklı olmasını beklemiyorum elbette ama kadının hayatı eleştirmek, tasvip etmemek ve kınamak üzerine kurulu. herkesi ve her şeyi eleştiriyor. insan bir kere bile yanılıyor olabilirim demez mi; demiyor.
    yazsam paragraflar dolusu kusuru var ama bu kadarı bile nasıl biri olduğunu gösteriyor kanımca. ama işte o bir anne olunca akan sular duruyor elbette.

genç olmanın nasıl bir şey olduğunu unutmayan, fevri ama haklı sebeplerle gerçeklerin açıklanması gerektiğini savunan sirius'a çemkirmesi de tüm bu sebeplerle daha da irrite ediyor insanı. hayır yani sen kimsin de sirius'dan daha fazla hak sahibi oluyorsun harry üzerinde. hadsiz işte.

seri sonunda bellatrix lestrange'ı öldürmesi de karakteri sempatikleştirme yolunda bir adımdan başka bir şey değil bence. yoksa bellatrix gibi bir cadıyı yenebilecek bir büyü yeteneği olduğunu nedense o ana kadar pek göremedik.
  • 21 cm oldukça esnek asaya sahiptir 35 yıllık bir asadır serinin en eski asalarından biridir kolay kolay kırılmaz genelde ev işleri yaptığından kırılmaz tabi amk.
  • sağlam çatlak bir kadındır, hemen parlar, bağırır çağırır, eser dağıtır. aynı zamanda çok da sevecen ve anaçtır. doğumgünü ne zaman bilmiyorum ama koç burcu kadını gibi duruyor sanki.
  • ron la da hermione eslesirse, zanimca hermione bilmisini yola getirecek kadindir. zaten harry le hermione nin arasinda ask olduguna inanıyor kendisi cadi kazani okudugu icin, tabiki harry i kiskanacak kadar cok seven anac biri oldugu icin, sumuklu ron a acidigindan degil.
hesabın var mı? giriş yap