• benim adım mohsen namjoo. türkiye'ye ve türk halkına olan sevgim, vatanım iran'a olan sevgim kadar büyük. bunu söylüyorum çünkü türkiye'deki izleyicilerim ve türk halkı bana her zaman kendilerinden biriymiş gibi davrandı. bu paylaştığımız bir aşk, hiçbir şeyin bizden alamayacağı bir aşk.
    on yıl önce verdiğim ilk konserden bu yana türkiye’de beşten fazla turne düzenledim. her zaman sevgi ve saygıyla karşılandım, aynı şekilde karşılık verdim. ama son zamanlarda, beni tanımayan küçük bir grup insan ve bu küçük grubu sosyal medyadan takip eden bazı kişiler, beni kuran-ı kerim'e hakaret etmekle suçladılar. sadece hayranlarıma değil, tüm inanç sahiplerine, bunun hiçbir dayanağı olmayan ciddi bir suçlama olduğunu ivedilikle belirtmek istiyorum.
    bu suçlama, bu korkunç dedikodu, sadece sanatsal kariyerimi tehlikeye atmakla kalmıyor, aynı zamanda beni çok derinden yaralıyor. benimle aynı inanca sahip insanların inancıma sırtımı döndüğümü söylemesi beni çok üzüyor.
    bu nedenle medyadan bu dedikoduları yaymamasını, yalan ve söylenti yaymayı bırakmasını ve gazeteciliğin kurallarına uymasını, sadece doğruyu yazmasını rica ediyorum;
    gerçek şu ki: ben, mohsen namjoo, kutsal meşhed şehrinde dindar bir ailede büyüdüm. 20 yaşıma kadar kur'an kursuna gittim ve üç yıl boyunca üç büyük kıraat ustası olan mustafa ismail, abdurrahman tablawi ve ragheb gholush tarzında mukaddes kur'an-ı kerim okudum. eğitimimden sonra meşhed'de üç yıl geçirdim, tecvid ilmini; kuran kelimelerinin telaffuz bilgisini öğrettim
    bir çok kez üniversitelerde, özellikle abd’de klasik fars şiirinin arap dilinin ritimlerini nasıl benimsediğini anlattığım dersler verdim.
    bu derslerde, kur'an-ı kerim'in bariz kutsal içeriğine ek olarak, ilahi kelamın mucizevi ve şiirsel ritimlerine de sahip olduğuna, bunun da çağlar boyunca benim gibi müzisyenleri ve şairleri cezbettiğine dikkat çektim.
    başka bir deyişle, kur'an-ı kerim benim müzikal temelim oldu.
    büyük mevlana'nın mesnevi’sindeki "musa ve çoban" kıssasında açıkladığı gibi, insanları allah'a nasıl ibadet ettikleriyle yargılamamak gerekir, allah'a inanmaları ve sevmeleri yeterlidir.

şimdi duygularımı ve inançlarımı herkese açıklayayım:
    - türkiye'ye ve halkına olan sevgim sonsuzdur.
    - ben ne dinsizim, ne de allah'sızım.
    - ben bir müslümanım ve kendimi asla başka bir inanca ait olarak görmedim.
    - her zaman ilham kaynağım olan kur'an-ı kerim'le asla alay etmedim, o’nu küçük düşürmedim.
    - kuran'ın hiçbir ayetini değiştirmedim. bu ciddi ve asılsız bir suçlamadır.
    - yayılan iftiraların aksine, allah'a dua ettiğim mojir 2016 şarkımı dinlemenizi tavsiye ediyorum.

*

kendisinin uzun zamandır dinleyicisi olarak şunu söyleyebilirim ki bir insana böyle açıklamalar yaptırmaya zorlamak onursuzluktur.

'dinini allaha göster, bana ise insanlığını' düsturunu edinmek herkesin yapmak zorunda olması gerekirken adeta bir jurnal cumhuriyetine dönüşen ülkede ve ülkelerde nedense tek ortak nokta islamcılık oluyor.

islamiyet ile ilgisi olmayan bu ülkeler ve o ülkenin zorba dincileri yüzünden konserinde o tatlı, narin ruhuna tanık olduğum bu adam hedef olduğunu biliyor ve bundan rahatsızlık duyuyor.

ve haklı. hüdapar o konser vermesin diye basın açıklaması yaptı bu ülkenin büyük bir şehrinde.

sadık hidayet
    ali şeriati
    salman rushdie

ve şimdi sıra mohsen namjoda.

utanç duyuyorum...

*

dinciler arasında isyana neden olan şarkısı için;

https://youtu.be/jmo_4jr1i1w

*

mektubu;

https://youtu.be/eafizbo1-zu
  • adamın ismi mohsen namjoo bunu muhsin namcu başlığına yönlendirmek neyin kafası bilmiyorum ama öyleyse her yabancı ismi türkçe okunuşuna göre yönlendir sayın başlık taşıyan ekibi.

muhsin namcu teleffuzu da her seferinde ben de şu hissi uyandırıyor:
    (bkz: ağza kürekle vurma hissi uyandıran kelimeler)

"muhsin"cilere peşin not: bu ismi çok iyi farsça bilen birine de teyit ettirdim farsçada "mohsên namcu" şeklinde teleffuz ediliyor.
  • zolf adlı parçasını hollanda filarmoni orkestrası ile icra ettiği akşam orada bulunmayı çok isterdim.
    sanatçı diye bu adama derim, resmen deli.
    çıktığı sesler, ağıt yakması, dinleyiciye hissettirdikleri, sözleri kusursuz.
    geçenlerde aklıma gelmişti de ofiste açtım, goca goca adamları ağlatan cinsten.
  • ankara'ya geliyormuş bugün aldığım tek güzel haber olabilir...

edit: konserinin iptal edilmiş olmasına anlam verebilen yeşillendirirse sevinirim
  • kendisinin alameti farikası sesinin teknik özelliği ve üstünlüğünün yanında neyi nasıl okursa okusun onun içine kendinden bir parça hüzün katmasıdır. görece hareketli bir parça okuduğunda dahi içinde bir hüzün sezersiniz. işte o kendisinin kattığı hüzündür.
  • 2 aralık 2022 tarihli istanbul konseri iptal olan(ettirilen) sanatçı.
    artık yeter!
  • konserlerini iptal ediyorlar. istanbul'da, ankara'da, van'daki konserlerini iptal ediyorlar. bu ülkede dünyanın en iyi müzisyenlerinden birinin konserini iptal ediyorlar.

gerekçe şu
  • iranlıların sadece iran'da değil, türkiye'de de özgürlükleri için mücadele etmesi gerektiğini gösteren yasak.

sanatçıyı yasaklamak ne amaçı taşır ki, zaten namjoo yu yasaklanması isteyenler, konsere gitmeyen, müzikten nefret eden insanlar. insanların sevdikleri sanatı ve sanatçıyı koruyamaması ve sürekli konserlerin iptal edilmesi, kabul edilmez bir noktada artık.
  • (bkz: muhsin namcu)
  • şii ahmet aslan
hesabın var mı? giriş yap