• uluslarası kahve sertifikasyonu ne bilmiyorum ama yazar arkadasın bahsettiği şey speciality coffee association'ın önerdiği makine demek iste tek makine değildir.

son dönemde bir çok kahve makinesi firması kendini geliştirmek zorunda kaldı. eskiden moccamaster ve bonavita alanlarında rakipsizken bugün behmor, breville, bunn hatta braun (ulan hepsi b ile başlıyor) gibi firmalar sca'nın standarlarını karsılayan makineler yapabiliyor.

yine de tasarımı ve renk secenekleriyle moccamaster hepsinden bir adım önde gibi. fiyatı da öyle tabi.
  • hakkındaki övgüleri demlenen kahveyi ısıtma özelliği ile almayan alettir. moccamaster'ın esas özellikleri 92-96 derece aralığında sıcaklıkta su dökmesi ve suyu tek bir yerden bocalamadan üzerindeki dokuz delikten nazikçe akıtması. ama tek handikapı tek kişilik demlemelerde kahve yatağının alçakta kalması ve biraz calkalanma efekti yapması. 500 ml ve üzeri demlemelerde oldukça başarılıdır. tabii manuel demlemeyi bilen biri için çok da gerekli bir makine olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

edit:imla
  • termoslu modeline sahibim. baratza encore ve hassas tartı ile birlikte her sabah üşenmeyip 45 gr kahveyi 1 lt suya bandığım şık alet.

çok hızlı demlemesi, termoslu modelin kahveyi yakmaması ve malzeme kalitesi çok iyi.
  • aşağıdaki videodan içerisindeki bakır ısıtma elemanı görülebilir. gerçekten tuşa bastıktan saniyeler sonra kaynama sesi geliyor ve demlemeye başlıyor.

link

ürünün tüm parçaları ise şu şekilde

ikonik bir tasarım olduğu için bazı filmlerde de görebilirsiniz.

görsel

(bkz: leave the world behind)

ilave olarak select serisinin eski modellerinde sağdaki tuşta daire yani ısıtma tablasının ikonu varken yeni modellerde ise demlik işareti var. eski modelde bu tuş ile ısıtma tablasının gücü seçilirken, yeni modelde eğer az demleme (yarım demlik) yapılacaksa aroma açısından daha yavaş bir demleme yapılma seçeneği sunulmuş.
  • technivorm firmasının ürettiği, el yapımı, uluslararası kahve sertifikasyonuna sahip (tek) filtre kahve makinasıdır. dolayisi ile manuel demlemeler disinda, nitelikli filtre kahveyi otomatik saglayan piyasadaki tek ekipman diyebiliriz.
    cam karaflı, metal karaflı, retro ve cup one çeşitleri mevcut.
    16 farkli rengi var, hipicon uzerinde zaman zaman farkli bir rengi indirimde oluyor. probador ya da petra 2.200 tl’ye satarken hipicon’da 1.660 tl ye 40 adet filtre hediyesi ile alabiliyorsunuz turkuaz renkli olanı su an. dusunuyorsaniz hipicon takip edilecek tek adres moccamaster icin.

edit; o zamanlar tek olduğunu sanıyormuşum, benim hatam.
  • gün içinde ofis ortamında v60, kalita vs ile uğraşmak istemiyorsak, nitelikli çekirdeklerimizi gönül rahatlığı ile teslim edip çok iyi sonuçlar alabileceğimiz alettir.
  • insanı kahve içme zamanının gelmesi için her gün heyecanlandıran makina.

çok büyük bir kahve fanı olmasam da, eskiden de filtre kahve makinesi sahibi olan biri olarak bununla diğerlerinin arasındaki farkı çok net anlayabildim. eski makinalardan içtiğim kahvelerdeki ekşilikle acılık arasındaki tat ile moccamaster’dan içtiğim arasında dağlar kadar fark var. çok net söyleyeyim, bu cihaz en iddialı kahvecilerde içtiğiniz kahvenin aynısını size evde sunuyor. kahveyi uzun süre bekletseniz bile tadı değişmiyor, altındaki ısıtıcı da kahvenin sıcak durmasını sağlıyor.

küçük, yer kaplamayan bir cihaz ve kullanımı da oldukça basit. komplike hiçbir şeyi yok. makinada en çok zorlanacağınız şey rengini seçmek olur. retro, şık bir tasarımı var. ben sarı olanını seçtim. kutusu, 3 adet kağıt filtre ve hazneleri temizlemek için verdikleri jeliyle geliyor.

ben kbg select modelini 200 euro gibi bir rakama aldım. türkiye’de olsam 3.000 tl’lik bir ücreti öder miyim, biraz düşünürdüm tabi ama sırf alamadığım için denemeden etmeden hater olup ‘bu ne biçim makina lan’ diye de boklamam. ıphone 12 alamayıp ‘ne var sadece arama yapıyo mk, nokia 3310’dan bi farkı yok’ demek gibi bir şeye denk gelir. ülkedeki ekonomik krizle ürünleri ayırmak gerek yani.
  • sadece bir filtre kahve makinasidir.

el yapimi ve hollanda ‘ya ait olmasi onu marketteki diger filtre kahve makinalarindan daha iyi yapmiyor. filtre haznesine ayni anda giren su orani cok fazla ve haliyle kahveyi cok hizli suzuyor. bir turlu daha “kahveli” kahve icmek nasip olmuyor. kahve oranini arttirmak elbetteki cozum lakin manuel filtre ile daha az kahveyle cok daha sert kahveler yapmak mumkun.
    zihninizde almaniz gerekiyormus gibi olan algi uzun yillar uretilmesinden kaynakli. 1 haftadir kullaniyorum ve daha sert kahve tadi alabilmek icin harcadigim kahve orani iki katina cikti nerdeyse.
  • ödenen paranın hakkını veren, piyasadaki en iyi filtre kahve makinelerinden birisi. el yapımı bakır ısıtıcısı sayesinde, kısa sürede kahveyi ideal demleme sıcaklığında hazırlıyor. gerçekten çok iyi.... http://www.kahvve.com/…iyi-kahve-makinalari-2931/6/
  • hakkında bir bilgilendirme videosu çektiğim, iyi ki zamanında almışım dediğim filtre kahve makinem. yeni fiyati 2200 tl gibi bi’şey olmuş. 5-6 ay içerisinde 600 liradan fazla zam yemiş, yuh dedirten cinsten. ama meraklısı için videom güzel bak, izlersen diye bırakıyorum;

https://youtu.be/igwy5nx-mr8
hesabın var mı? giriş yap