• geçen kuzenimin bilgisayarında rastladığım program. eskilerden bir dost görür gibi oldum. gözlerim nemlendi. içim bi ısındı. kalbim küt küt attı.

aklıma 146dan bağlanıpta kol gibi fatura gelince sövdüğüm web siteleri geldi. hızımı alamayıp kendimi internet cafelere atıpta süründüğüm yıllar geldi.

gece saatlerinde 56k modem bağlantı sesi duyulmasın diye bilgisayar kasasını yorganımla sarmam geldi.

gözlerim doldu be birader.

içim titreye titreye tıkladım programa.

eskilere inat.. daha kendimden emin. hiç kimse yoktur ama bi gireyim diye girdim.

''yakışıklı_boy_xd'' nickini seçtim özellikle. şaşırdım. eski zamanlar kadar kalabalıktı. bir o kadar pis.

sonra değiştirdim nickimi.

''feriha_54'' yaptım.

aynı bok ortam. nostalji yaşayalım dedik yanlış ettik.

''yalamak ister misin güzelim'' (höst öküz)
    ''slm''
    ''mrb''
    ''ben bakirim ama seninle konuşmak istiyorum'' (nasıl yani lan :s)
    ''mrb güzel kız istnbulda yanlız yaşıyrum 34 yşndayım''
    ''herkez benm mhubbetin nsl bilir '' (herkez derken)
    ''seviyeli bi muhabbete ne dersin'' (çok seviyeliyiz)
    ''aşk mı para mı tutku mu ?'' ( ben gizemli biriyim ben farklıyım)

ve daha çekinip yazamadığım niceleri.

bir kez daha anladım ki bu güzel dünyamızın 21 aralık 2012 günü sonu gelmeyecek. 14 sene olmuş. 14 koca sene ve hala daha aynı muhabbetlerin yapıldığı güzel program sayesinde dünyamızın sonu gelmeyecek.

dünyayı felaketlerden kurtaracak sinerjinin kaynağı.

zalımsın em ay ar si .
  • çocuktum, abim bilgisayar kurmuştu eve genius arkadaşıyla. neyse bir kız arkadaşım var istanbul'da. ergenim. hardcore heavy-weight ergenim. abimin arkadaşları o zaman icq'da zamanın mankenleri falan olduğunu iddia eden kızlarla konuşuyorlar, artık gerçek mi bunlar yoksa onları böyle mi yiyordu kızlar bilemiyorum... doğru da olabilir yani çok eski zamandan bahsediyorum. neyse, girdim kız arkadaşımla konuşayım diye. saçma sapan bir sistem gibi geldi tabii ilk kullanımda. sonra baktım chat mhat güzel bir şey biraz takılayım ben buna dedim. gittim f-16 diye nick aldım. f-16 benim için o zaman sadece karizmatik bir savaş uçağıydı. neyse girdim chate. arkadaş kanalda kaç kişi varsa saldırıyor. merhabalar, asl'ler havada uçuşuyor. saftım da biraz, hemen çakozlayamıyordum olayları şimdikinin aksine. ben de cevap yazıyorum bunlara işte, iş adımı söylemeye gelince karşı tarafta bir infialler falan. hala anlamıyorum mevzuyu, öyle naif ve tecrübesizim. herifleri yeminlerle inandırmaya çalışıyorum erkek olduğuma. f-16, benim için bir uçakken, onlar için female 16... adamlar soruyor niye f-16 diye nick aldın diye. diyorum f-16 var ya uçak. herifler nasıl hayaller kurmuşsa "bırak şimdi, kandırma" falan çekiyorlar.

mirc, budur benim için.
  • zamanında arkadaşımın kafe/çay bahçesisinin ihya olmasını sağladığım programdır.

kız nickleri ile giriş yapıp, malına göre uzun veya kısa sohbetlerle görüşme ayarlayıp adrese yönlendirirdim.başlarken geyik diye başladık ama iş öyle boyuta geldi ki bazen kafede normal müşteri olmazdı.bir araba dolusu keko sokağı kesiyor bu mu, şu mu diye. 1-2 bardak içecekten sonra ekildiğini anlayan da vardı, dokuzuncu bardak çayı içip zorla kaldırdığımızda.işi büyütüp kız arkadaşlarla iş birliği yapmayı teklif etti arkadaş ama alenen pezevenkliğe doğru gidiyor olduğumuzu görüp vazgeçtik.
  • gecenin bir saati özletir kendini ama aslında özlenen mirc'da chat yapmak değil, internetin hayatımızda yepyeni olması ve bu kanalla tanımadığımız insanlarla sohbet edebilmenin o dönemki inanılmazlığıdır. mirc'ı değil gençliğimizi özledik be sözlük, geri dönmüyor işte...
    http://90larmuzesi.com/2011/06/20/irc-mirc/
  • güzel dostlukların hatta evliliğin bile olduğu tertemiz ilişkilerin yaşandığı nostaljik sosyal ortam..
    küçük şehrin yalnızlığını dindiren her akşam bir kafe edasında kanal seçtiğimiz (siyaset,aşk,dostluk vs) zurnanın piyasa olduğu ve kibirle zurnaya girmediğim bağdat caddesi (tikilikten değil cahillikten) 16f yazdığımı hatırlayınca yılların geçmesine hüzünlendiğim,annemlere müzik indiriyorum ben deyip sabaha kadar chat yaptığım sermin abla,tamer abi ve adını hatırlamadığım bir sürü güzel dost edindiğim duygusallık abidesi..
    bir de taze fasulye nickli eskişehirde tıpta okuyan bi kankam vardı adını hatırlamıyorum onu bulsam şimdiki hayatlarımızdan konuşabilsek diye düşündürten uygulama (app) öncesi ve ötesi program..havalı söylenişle emayarsi
  • artık iyice saçmalamaya başlayan program. bundan sonra modaya uyup msn kullanacağım!
  • yıl olmuş 2012 bu program aracılığıyla hala kız düşürünler var. helal olsun, dede!
  • eskisi kadar zevk vermeyen, ortalamala$an, kalitesi hizla du$en bi ortam ahahahah sag frame'deki nickler cok siradan, hic yaratici degiller. her $ey gun gectikce bok oluyor ulan.

en son bi 10-11 sene once girmi$tim mirc'e. 13 ya$imda oldugumdan a/s/l sorusuna 13/m/soma $ekllinde cevap vermemle kar$imdakinin tuymesi bir oluyordu. hem kucuktum, hem uzaklarda bi ilcede ya$iyordum hem de erkektim. 23/f/izmir olmak isterdim ama degildim, olamadim da. mirc'tekiler icin ezilmesi gereken kucuk bi bocektim. uzuluyordum kendime.
    erkek olmak buyuk bi sorundu o zamanlar mirc'te. sonra ben ya$imi buyuk gostermek icin 15 demeye ba$ladim. 15 ya$ ne lan, sozde buyuk gosterceksin kendini. ama o donem 20'li ya$lar utopik bi $eydi benim icin. hayal dunyam bile ula$miyordu o ya$lara. daha ben o "nerdensin?" sorusunu sormadan kacip gidiyordu konu$tugum insanlar, "sweet_purple_cat has left #zurna" oluyordu. bi kez daha memnun edememi$tim kar$imdakini. vay bana yasli geceler olmu$tum yine. oyle devam etti hep. sonra kimse benle konu$madigi icin biraktim mirc'e takilmayi ve kendimi fifa 98'e verdim o donem.

ama kararliydim. bir gun o mirc'e geri donecek ve beni kucuk, ta$rali, erkek oldugum icin di$layan tum angutlardan alacaktim intikamimi. kim sallar empatiyi. yapacaktim bunu. kucuk cocuklari bulacak, a/s/l diye soracak, cevaplarini duyunca da "git ya$itlarinla oyna sen" diyecektim. belki eziktim, cok cile cekmi$tim mirc'te ama ben de bunu birilerine ya$atmaliydim. sirf kucuk oldugu icin cocuklarla dalga gecip ekran kar$isinda aglamalarina, goz ya$larinin pit pit enter ve shift du$larinin arasina du$mesine sebep olmak istiyordum. eziklikten gozum hicbir $ey gormez olmu$tu. intikam di$inda. 10 sene boyunca yatagima her giri$imde yorgani kafama cekerdim aglamak icin, o sirada ayaklarim acilir, u$urdum. ya$itlarim gece sut icip pekmez yiyerek yatarken ben intikam soguk yenen bir yemektir sozunu unutmamak icin tekrarliyordum yatagima her giri$imde. intikam alacagim ve donecegim diye yeminler ediyordum anneme. annem ergenlige girdigim icin sacmaladigimi du$unuyor, $ukriye teyzeler'e "bizim oglan biraz agir geciriyor ergenligi" diyordu ama bilmiyordu alacagim intikamin hirsiyla ergenlige girmeyi bile unuttugumu. icimde kopan firtanalardan ve mirc'teki gizli du$manlarimdan habersizlerdi.

yillar gecti. gecmeye devam etti. sonra yine gecti. bundan iki gun oncesine geldik. artik intikam icin hazirdim. hemen mirc'in son surumunu indirdim. jargon degi$mi$ti. artik a/s/l cekilmiyordu, direkt, merhaba demeden yaziyordun ne ayak oldugunu. bu kez iddialiydim. 23/m/istanbul olmu$tum. hala male idim ama olsun, yine de konu$up birilerini got etmeliydim. girdim rastgele birine. 55 ya$indaymi$. yine ezildim kactim hemen. sonra o, bu derken sonunda xxx16 yazan kizlara erkeklere konu$ma penceresi acip "abicim gidip der cali$sana sen. ne i$in var bu ya$ta mirc'te" diye girdim diyaloglara. cevap veremediler. biliyorum ki uzulduler, agladilar odalarinda. herkesin nickiyle falan dalga gectim. cevap verenleri got edip, kizdirip durdum.
    ama sonunda olmu$tu i$te. icimdeki acilar son bulmu$tu. belki yaptigim cok eziklikti ama umrumda degildi. o ucuz egom tavan yapmi$ti, bu da bana yetmi$ti. artik uyurken cayima biskuvi bandirip yiyebilirdim gonul rahatligiyla. isterse biskuvinin yarisi cayin icine du$tun, cayin gorunumu tiksinc bi hal alsin yine de takmiyorum hicbir $eyi. mirc'teki intikami du$unerek gecirdigim yillara, harcadigim genclige, sattigim hayatima degmi$ti. cok guzel oldu be abi. artik cok mutluyum.

uninstall mirc. remove all applications. send file to recycle bin. hatta shift del. neyse lan dursun hadi lazim olur belki ahahahaha
  • irc sohbet platformu için en çok kullanılan program. mirc ismini yapımcısı khaled mardam bey'in isminin baş harfinden almıştır. mirc'in birçok versiyonunda, program açılırken mardam bey'in fotoğrafda olduğu bir pencere ortaya çıkar, fotoğrafdaki mardam bey'in burnunu tıkladığınızda hoparlörlerinizden "biip" diye bir ses duyacaksınızdır...
  • komşumuzun irc'de tanıştığı bir kızla evlenirken düğün davetiyesinin kapağına ekran görüntüsünü bastırdığı program.
hesabın var mı? giriş yap