• abim evin tek çocuğu, hollywood filmi değil diye çok hakkı yenen, dandik küçük salonlara hapsedilen bir film, halbuki gayet eğlenceli, duygusal açıdan zengin, son dönemdeki türk olsun hollywood sineması olsun dram türünün hakimiyeti içinde güzel bir başkaldırı, hayat saf dehşet saf dram değil sonuçta, acıların içindeki ironiyi görüp onunla dalga da geçebilen bir gözden, oh be.
  • ben babam ve oğlum'daki kör gözüne parmak sokan ve dakikalar süren duygusallığı değil de bu filmdeki gibi daha sahici ve bir anda vuran duygusallığı seviyorum işte.

--- spoiler ---
    mesela son sahnede kardeşin balkona çıkıp denize bakarken abisi için sessizce ağlamaya başlaması benim için 20 dk süren "vay benim oğlum, gitme diyemedim" dövünmelerinden daha etkileyiciydi.
    --- spoiler ---

benzeri etkiyi veren başka bir yapım için (bkz: er)
  • asil adi 'mio fratello é figlio unico' olup 'kardesim evin tek ogludur' anlamina gelen, fakat basliktaki yanlis yazimi 'kardesim ve tek oglum' anlamini tasiyan filmdir.
  • italya, 70'li yıllar, siyasi görüşleri birbirinden zıt iki erkek kardeş...
    daniele luchetti imzalı italyan sinemasının yeni örneklerinden, trailerinda nada'nın ma che freddo fa adlı güzelim şarkısı kullanılmış film. filmekimi 2007 kapsamında izlenilebilir.

trailer için:
    http://www.youtube.com/watch?v=jnlkm7nnuc4&v3
  • çok sıcak bir film. 60lı yıllarda bütün dünyayı saran, ülkemizde de yaşanan, gerek politik gerekse ekonomik olayların bireyleri, aileleri ve toplumu nasıl etkilediğini bir ailenin başından geçenler çerçevesinde anlatıyor.

ailenin iki erkek ve bir de kız çocukları var. büyük erkek çocuk sol görüşü benimsiyor, okulu bırakıyor, bir fabrikada çalışmaya başlıyor, sol örgütlenmelere dahil oluyor, kısa zamanda eylemler ve anarşik çatışmalara giriyor. bu çocuk, yani filme adını veren abi olabildiğince umarsız, politik görüşlerinin peşinde başka bir şeyi görmeyen, biraz sabit fikirli, ailesine çok da önem vermeyen anarşişt bir kişiliğe sahip.
    --- spoiler ---
    sonunda olaylara karışıyor, uzun yıllar saklanmak zorunda kalıyor ve en sonunda silahlı çatışmadan ölüyor.
    --- spoiler ---

filmin kahramanı olan küçük kardeş ise ilk başta papaz okuluna giderken bu mesleğin kişiliğine uygun olmadığını görerek buradan ayrılıyor. daha sonra çok çalışarak okuluna devam ediyor. gayretli, humanist, yardımsever bir kişiliği var. ailesine çok bağlı. politik görüş olarak önceleri, çok küçük yaşta sağ görüşü benimsiyor. ve yaşına başına bakmadan bazı olaylara karışıyor. ancak araştırmacı, analizci ve adalet arayışı içinde sorgulayıcı bir düşünce yapısı ve kişiliğe sahip. bir süre sonra sağ görüşlü gruplardan ayrıldığı gibi zamanla sol görüşleri benimsiyor. ama hiçbir zaman körü körüne bir politik inanışa sahip olmuyor, hep sorguluyor, yapılan hataları görüyor ve bu ortamlardan uzaklaşıyor.

filmin başlarında küçük kardeşin bacak kadar boyuyla isyankar davranışlar için olduğunu görüyor, aile daha çok abisini desteklerken ne olacak bunun sonu diyorsunuz. ancak zaman geçtikçe abisinin gözü kara bir şekilde, dar bir vizyonla kendisinden başka kimseyi düşünmeden yaptığı umarsız davranışlar karşısında onun daha sayduyulu, daha humanist, geniş bir vizyona sahip olması ile olaylar karşısında rasyonel, yapıcı ve hakkaniyetli davranışlarını gördükçe takdir ediyorsunuz.

ve en sonunda yine aileye zor zamanlarda yardım eden, toparlayıcı olan, abisinin dahi yardımına koşan küçük kardeş oluyor.

filmin arka planında ise savaş sonrası italyan halkının yaşadığı ekonomik sıkıntıları, gerek geçmişten kalan faşişt ideolojiler karşısında sol politik akımlar arasında kalan gençliğin bocalamalarını görüyorsunuz. sanayileşme yolunda geleneksel italyan toplumunun geçirdiği değişimler, halkın göğüs gerdiği sıkıntılar güzel bir şekilde anlatılıyor.

bunun yanı sıra politik olaylara karışan oğullarına gayet anlayışlı davranan çağdaş geçinen ailenin klasik müzik eğitimi gören entellektüel ve sanatkar kızlarının namusu söz konusu olduğunda hemen olaya müdahale etmesi gibi komik olaylar da yok değil.
  • riccardo scamarcio denen şahsı tanıma şansı veren film. o nasıl bir adamdır öyle, ne yer ne içer, bilemedim..
  • 2007 italya david di donatello ödüllerinde en iyi kurgu, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu (elio germano) ve en iyi yardımcı kadın oyuncu (angelo finocchiaro) ödülerine layık görülmüstür. (bkz: gidelim görelim) (bkz: gittik gördük) 60 ların ve 70 lerin italyasında süregiden sol-sag catısmasını "fasist ama gururlu" ve "isci ama hırsız" iki kardes üzerinden anlatan bir filmdir. fakat hem sag hem sol gerceği, yansıtılmaktan ziyade ( bellidir ki boyle bir amac zaten güdülmemistir) fazlasıyla karikatürize edilmistir.

(bkz: abi kardes filmleri)
  • soğuk kıs günlerinde sıcak bi akdeniz esintisi arayanlar için şiddetle tavsiye edilir..
  • begenerek izledigim güzel bir italyan drama filmi. birbirine tamamen zıt iki politik görüse sahip kardeslerin tutkulu yasamlarını anlatıyor. birbirleriyle celişselerde dayanısmaları hiç bitmiyor. filmin sonunda abi-kardesin bulusup birbirlerine son kez sarilmalari cok etkiliydi. filmden sonra abime giderek boynuna sarilmama neden olmustu.
  • dünyanın en güzel finaline sahnesine sahip film.

https://www.youtube.com/watch?v=3nx6oyjmhnc
hesabın var mı? giriş yap