• anadolu'nun tarihte kullanılan adlarından biri olan küçük asya - asia minor ve türk müziğinde sık kullanılan minör akkor ile ingilizce'de kafasına estiği gibi yaşayanları tanımlamak için kullanılan bir deyiminden esinlenerek adını oluşturan kanada doğumlu müzik grubu.

minor empire'in ilk albümü olan second nature'ı oluşturanlar arasında ozan boz, ud sanatçısı ve besteci ismail hakkı fencioğlu, kanun sanatçısı didem başar, bağlama sanatçısı sidar demirer, sesiyle özgü özman, klarnet sanatçısı selim sesler, gitarist michael occhipinti, bas gitarda chris gartner ve vurmalı çalgılarda debashis sinha bulunmakta.

second nature gibi hem dünya müziği hem de türk ezgilerini sevenleri mutlu eden, dinlenesi, arşivlenesi bir albüm yapan grubun türkiye'de verecekleri konser sabırsızlıkla beklenmektedir.
  • hani sen "orada mısın aşkım", "şuradayım aşkım", "yatakta yatmazsan divan da rahat", falan diyorsun ya...bu arkadaşlar "bülbülüm altın kafeste" diyor, "keklik dağlarda çağılar" diyor, "haydar haydar" diyor. tee bilmemkaç bin km öteden gelip sana söylüyor bunları, senin için senin kültürüne, köklerine sahip çıkıyor...

o kadar tesadüfi bir şekilde keşfettim ki kendilerini, yaptıkları işin büyüklüğü karşısında daha önce yollarımızın kesişmediğinden dolayı o kadar mahcubum ki anlatamam...

söyleyecek tonla lafım var da, yok ispiyonlanır, yok gg olur falan diye örnek şarkı sözlerini bile değiştirmek zorunda hissettim kendimi, sonrasında kendimi tutamayıp sin kaf girişmeyeyim diye...
  • zülüf dökülmüş yüze isimli şaheseri neşet ertaş'tan sonra en güzel icra eden grup. ne kadar yetenekli ve başarılı olduklarını burdan anlayabiliriz.
    (bkz: ailecek dinliyoruz)

edit: imla
  • ilk duyduğum andan itibaren bütün platformlarda videolarını paylaştığım grup.bütün düzenlemeler enteresan fikirlerden oluşuyor.özellikle keklik türküsünü muhteşem yorumlamışlar.yolları açık olsun.
  • bu topraklardan çıkan en güzel türküyü * en güzel yorumlayanlardan biri de bu gruptur. http://www.youtube.com/watch?v=4sgtfbgyvmq
  • az önce konserden çıktım. muazzam bir grup. bana göre ideolojik olarak ne olurlarsa olsunlar türk milliyetçiliğinin zirvesindeler; kanadalı bas gitarcı bülbülüm altın kafeste şarkısında çalıyor, türk kanun ustası blues tarzda kanun çalıyor. hayalimdeki türklük dünyayla böyle kaynaşmış ve kültürünün unsurlarını bu şekilde harmanlayabilmiş bir türklüktü, vücut bulmuş halini görmek beni ziyadesiyle memnun etti. var olsunlar.
  • harikalar yarattıklarını buradan avaz avaz bağırmayı borç bildiğim...
  • karahisar kalesini dinlemeden esas tadinin alinamayacagi grup.
  • yaptıkları iş çok büyük... gerçekten çok büyük...
    grup üyelerinin her birini ayrı ayrı kutlarım... türkülerimiz böyle yorumlansın, buluruz, dinleriz, albüm filan alırız... sıkıntı yok... keklik dağlarda çağılar yorumu var ki soliste seslenmek istiyorum buradan... o nasıl bir yorumdur be kadın! evet, kadın! kadın... kadın nedir deseler, elimle seni gösteririm...
  • folk-caz karışımı parçalarıyla en başta beğeni sahibi olunabilecek grup. baba zula, janet & jak esim ensemble arası bişey. çok tatlı. enstrümanlar birbirine giriyor. dinlemek şart:

http://www.youtube.com/watch?v=pahidsk_t1a ve http://www.youtube.com/watch?v=hhhkphoudrm
hesabın var mı? giriş yap