• milliyetcilik akimina kendini kaptirmis az daha giderse fasist olacak kimse.

edit notu: "az daha giden" kişiler tarafından zamanın ötesine yollanmış entarim olmuştur kendisi. bu edit notu tanımımın doğruluğunu kanıtlayan faşistlere adanmıştır. okuduğunu anlamayan, bu entriden milliyetçi faşistten bi gömlek aşağıdır anlamı çıkaranlara ise daha uygun sıfatlar var onlara faşist deyip faşistlere hakaret etmek istemem.
  • yabancı bir ülkeye gittiğinizde en sevmeyeceğiniz halk kesimini oluşturan kimselerdir.melik duyar duyarlığı ve örneklerle bakalım:

...
    - ne diyo lan bu berduş mırıl mırıl bize?
    - aptal türkler ülkenize dönün diyo sanırım
    - niye ki ne?
    - çek cumhuriyeti milliyetçisidir boşver değmez..
    - vay aq onun ben
    ...
    ...

- olm bu steven iki saattir bnp diye bi partiden bahsediyor ..beni çok sevmiş , 'onun türk arkadaşları da varmış' hatta ama tehditkar bir havası da yok değil , fuckin muckin diyo lan ?
    - kulak misafiri oldum , arada ana bacı saydırıyo sana geveleyerek , kokuşmuş herif - fuckin stinky bastard- dedi az önce..dövsek mi
    - niye ki böyle ?
    - nasyonalisttir boşver
    - o ne demek?
    - milliyetçi işte
    - vay babasının çanağına
  • böyle de mal bir şey yoktur ya çok üzgünüm. resmen yapay, başından sonuna yapay. kendinde övülecek doğru dürüst bir şey bulamayan, benliğini idame etmek için daha gerçek bir şey bulamamış ve zaten bunu ortaya atan gizil-üstel irade tarafından bireylik gelişimi fazla da istenmeyen insanın sahip olduğu sığ kimlik. bir de gurur duyarlar bununla, sanki elde etmek için bir sürü zorluğa göğüs germiş gibi. sanki başka bir sürü seçenekleri varmış da onlar hususi bunu olmuş gibi. türk olmakla gurur duyuyorum. aferin. sakat kafalar. haydi gelsin şimdi 301. ben 301'e inanırım.
  • "dünyanın en güzel folklor oyunları bizim ülkemizde" (bkz: nihat genç)* diyebilen kişidir.

bir solcu ise şöyle der: her ülkenin folklor oyunu o ülkenin insanına güzel gelir. çünkü zaten beğenileri o folklore göre şekillenmiştir.
  • bkz-

sürekli olarak ölümle sıtma arasında seçim yapmak zorunda kalan, ve her seferinde ölümü seçen bir kitle.

önümüzdeki beş sene, milliyetçi(!) mafyanın, tefecilerin, uyuşturucu kaçakçılarının altın çağı olacak muhtemelen.

muhtemelen diyorum, çünkü hala ölümle sıtma arasında bir seçim şansı var milliyetçilerin. bakalım bu sefer akıllanabilecekler mi?
  • hadi biraz hasbıhal yapalım, dün gece kendine milliyetçi diyen arkadaşların açtığı clubhouse kanalına bir kulak attım:), konu başlığı tabi ki hdp idi,

arkadaşlar sırayla bu konudaki bilindik tezleri sıraladılar, kürt meselesi :terör şeklindeki basit argüman,

konuşanların titrlerine baktım, aralarında yabancı dil bilen, yurt dışı üniversitelerden mezun tipler de vardı, nedense bu nere mezunu olup mesleğinin ne olduğunu ingilizce ifade etmek pek trend clubhouse da ki bu moda anlaşılan milliyetçi arkadaşların da benimsediği bir şey , yanlış anlaşılma olmasın ben milliyetçileri "madem milliyetçisin neden yabancı dilde nikin var diyenler" gibi eleştirme sığlığına düşmek için söylemiyorum bu gözlemimi, benim söylemek istediğim bu kadar yurtdışlarında mastır doktora yapan insanların hala nasıl konu kürt meselesi olduğunda kör olabildikleri, hala nasıl 100 yılı aşan bir meseleyi pkk ile eşitledikleri,

hani tamam milliyeçilik ideolojiniz olabilir ama bilimsel gerçekleri tersyüz etmek nasıl mümkün olabilir,

bakın sadece kronolojik olarak türkiye cumhuriyetinde kürt isyanları ya da sizin deyiminizle kürt bölücü hareketleri diye aratsanız bile bu olayın pkk yı aşan bir tarihi olduğunu görebilirsiniz, yani bunu bile kabul etmemek nasıl bir ruh hali, nasıl bir akıl tutulması gerçekten bilemiyorum, daha vahimi daha bunu kabul etmeyen adamlarla neyi nasıl müzakere edeceğiz?

allahtan sonra kürtlerin açtığı hdp fezlekeleri konusundaki odaya bi baktım, orda eskiden iyip için çalıştığını söyleyen (bkz: gürkan çakıroğlu)'nun konuşmasını dinleyince "aklı başında en azından bu meselenin pkk hdp meselesini aşan çok boyutlu bir mesele olduğunu kabul eden milliyetçiler varmış" dedirtti.

zor valla bu adamlarla ne kürt meselesinin çözümü ne de demokrasi

salam ve vodka ile
  • bildiğimiz kadarıyla merkezi olmayan imparatorluğun hükmettiği her memleketten olan ve parayla kiralanan roma askerlerini milliyetçi sananların tanımını yapmaya çalıştığı ama erdal bakkallıktan öteye gidemediği kavram.

dostum kafan mı iyi?

edit: roma bazı bazı cumhuriyet bazı bazı imparatorluktur, doğru.
    edit2: şehir vatandaşlığından çıkarılma işi, yunanlardan devşirilmiş bir şey olsa gerek. roma ilk miydi? hmm. ben bilmiyorum.
  • başka bir millete mensup olan kişinin de en az kendisi kadar milliyetçilik hakkı olacağını düşünemeyen ve "ulus devleti" korumak için on bin takla atıp başka bir ulusun da devlet kurmak için kendisi kadar istekli olacağını anlayamayan kişilere verilen isimdir.
  • kendilerini nasıl ifade ettiklerine bizzat şöyle tanık oldum;

- nerelisiniz siz?
    + mardinli.
    - ben de milliyetçiyim.

hmmm, içinden galiba.
  • ya, şimdi tanım yapılmış ama eksik olmuş. onu da ben tamamlayım izniniz olursa.

içerisindeki gerizekalı oranı en yüksek olan siyasal oluşumdur. yalnız bu sadece türk milliyetçileri için geçerlidir. kürt milliyetçileri veya diğer etnik milliyetçilikler bunun dışındadır. onlarınki ırkçılığa bile varsa böyle, kaka, pis milliyetçilikten sayılmaz. barışdır, kardeşliktir onlarınki. ya da olsa olsa ezilen ulus milliyetçiliği diye götümüzden bir şey uydurup onun içinde de değerlendirebiliriz. o zaman bir şey olmaz.

yanlış olmasın diye şey ettiydim.
hesabın var mı? giriş yap