• walkie-talkieden halk bandı telsizlere ordan action kamera ve intercoma kadar pek çok elektronik ürün üreten, asıl işi telsiz olan italyan firma.

bir süredir btx2 pro model intercomlarını kullanıyorum. başka marka intercom kullanmadığım için karşılaştırmalı inceleme yapma şansım yok fakat vaad ettiği her şeyi verdiğini söyleyebilirim.

- intercom

intercom özelliğini birebir ve konferans olmak üzere ikiye ayırmışlar. 4 kişiyle ayrı ayrı (birebir) veya 4 kişiyle aynı anda (konferans) görüşme yapma imkanı veriyor. yazılım güncellemesi ile bu sayıların artma şansı varmış fakat kesin konuşmamak lazım. karşı tarafın mikrofonunu monte ettiği yere, onun ve sizin kask tipinize, kask marka/modeline göre vs pek çok değişkene bağlı olmakla beraber yüksek süratlerde bile gayet anlaşılır bir şekilde konuşmaya imkan veriyor.

mesafe açısından 1 km menzil verilmiş fakat bu da çok değişken bir değer. bazen şehir içinde olunmasına rağmen 1 kilometreden çekerken bazen iki intercom arasına giren ufak bir bina, tepecik veya antenler arasındaki doğruya giren herhangi bir engel aralarında 100 metre bile olsa çekişi inanılmaz azaltabiliyor.

- radyo

bu minik alet kendisinden beklenmeyecek şekilde düzgün çeken bir radyoya sahip. ben genelde telefona bağlayıp spotify kullansamda cepte böyle bir özelliğin olması da iyi tabii. önceden tanımlayabileceğiniz 6 kanal arasında hızlı geçiş yapabildiğiniz gibi teker teker kanalları da gezebileceğiniz şekilde ayarlanmış bir arayüze sahip.

- telefon, gps, vb harici bağlantılar

bluetooth üzerinden veya micro usb kablo ile çeşitli aletleri bağlayıp ses alabiliyorsunuz. bu sayede telefonda spotify'dan müzik dinlerken bir yandan da gps'iniz size arka planda yol tarif edebiliyor. telefon bağlantısı gayet pürüzsüz çalışıyor ve oldukça başarılı. aramaları hızlıca yanıtlayabiliyor, ses iletiminde gecikme olmaksızın gayet kaliteli bir şekilde konuşabiliyorsunuz.

bunların haricinde daha minik minik sesli komut, dış sese göre ses seviyesi ayarı, ani frende kendi üstündeki ışıkla sinyal vermek gibi pek çok özelliği var. pili bittikten sonra tam şarj olması 1-2 saat kadar sürüyor ve ciddi uzun dayanan bir pile sahip. şahsen tüm gün süren gezilerde bile intercom ve telefon bağlantısı özelliğini kullansamda bittiğine rastlamadım daha zaten sitesinde de 30 saate kadar dayanır demiş.

bir de bunun ekstradan hoş bir özelliği var; midland intercomunuzu bluetooth üzerinden telefonunuza bağlar, push to talk aksesuarını alır ve midland'ın kendi için geliştirdiği programı kullanırsanız taksicilerin telefonlarında kullandığı bas-konuş teknolojisi ile mesafe ve kişi sınırı olmaksızın intercomlar arası sohbete imkan veriyor.

özet geç notu: 1,000-1,500 tl bandında alınabilecek, vaad ettiği her işi yapan bir intercom.

türkiye distribütörü üzerinden ürün linki

not: ben aldığım zaman ürünün fiyatı 1400 tl civarındaydı fakat bu entrynin yazıldığı sıralarda sanırım artan euro kurundan olacak ki fiyatı 1550 tl seviyesine çıkmış.
  • texas eyaletinin batisinda yer alan ve gelirinin %90 inin petrol endustrisine borclu olan sehir. ucaktan midland 'a bakilinca yuzlerce petrol kuyusu gorulebilir, buyulu bir manzara olmakla beraber son 2 yildir yasanan petrol fiyatlarindaki dusus sehri her yonden olumsuz etkilemis gorunuyor...
  • ingiliz samsun 216'sı.

http://i.hizliresim.com/d2o1vl.png

* * * * *

hakkında şiyir yazdım.

before breakfast, have a strong coffee & a midland
    the shortest way to make your body say "the end"
  • yuh yani. dünyanın en iyi cb telsizlerini üretmiştir. cb modası olduğu dönemde midland telsizi olana "vuhaşahahahaaaaaamidlandddd" diye bakılırdı. sizin çatıdaki beşyüzbin metrelik anten ile 2 km zor konuşulurken midland ile neredeyse portatif antenle (neredeyse dedik) bütün şehirle konuşurdunuz.
    bu arada yuh yani dedim, hiç mi cb'ci yokmuş bu sözlükte de yazmamış...
  • hause tarzında müzik yapan ingiliz dj. en öne çıkan remix'i için akase - rust
  • (bkz: midland f1)
  • turlu aletler ureten bir elektronik firmasi.
  • sadece londra'da bir semt mi? ayriyetten amerika'nin texas eyaletinde bir kasabadir midland. hemidene, kendi deyimleriyle "home of presidents"tir. baba ve ogul bush buralidir zira. yani daha dogrusu baba bush uzun süre burada yasamis, ogul ise 2 yasindan itibaren. halkinin yüzde 80'i tahmin edilebilecegi üzere republicandir. sadece baba ogul bush'lar degil daha bicok "celebrity" cikmistir bu diyardan. misal tamamen ayri bir cepheden woody harrelson, veya general tommy franks gibin.
  • baba bush mu, ogul bush mu bilemiyorum; ikisinden biri söyle yazmis: "beni anlamak isteyen, önce midland'i anlamalidir". alman der spiegel dergisinin muhabiri de bunu göz önünde bulunduraraktan yazilmis yola, bildirmis ki, bildirmesine gerek yok fotograflarina bakinca bile korkuyor insan. alacakaranlik kusagina yapay+muhafazakar amerikan kücük kasabasi bölümü eklettirecek denli igrenc imajiyla midland'i görmek bush'un nasil olupta bu derece antipatik olabildigini acikliyor hemencecik.
hesabın var mı? giriş yap