• ilk önce titremeye başlarsınız, sonra midenizden bir takım zerzavat yolu aç diye bağırarak boğazınıza yüklenir, bu sırada hemen öncesi veya sonrasında olacağınız ishal de yanında bonusudur.......
    her zaman kan görmeyebilirsiniz kustuklarınızda yada dışkılarınızda; ol sebepten benim önerim bu ikisini bir arada yaşadığınız anda kendinizi hastaneye ulaştırmanın yolunu bulmanızdır. sonuçta mide kanaması değilse bile; her ne haltsa erkenden müdahale etmiş olursunuz.
    tabi artık benim gibi kaşarlandıysanız ( maalesef evet bu üçüncü oldu) daha sakin davranabilirsiniz, misal ben en sonuncusunda:

- pijamalarımı çıkarıp, üzerime eşofmanlarımı geçirdim,
    - daha önceki tahlillerimi ve en son uygulanan tedaviye ait reçete müsvettesini çantama attım,
    - hastanede kusma ihtimaline karşı saçlarımı sıkıca topraladım.( hemşireler zaten epey gergin olabiliyorlar)
    - üzerime kalınca birşeyler aldım; çünkü siz titrerken size verecekleri sadece bir örtü olacak,
    - yakın bir arkadaşımı arayıp hangi hastaneye gideceğimi, tahminen ne kadar süre kalacağımı bildirdim,
    - taksiye binip hastaneye gittim....

kaşarlanmaktan kastım anlaşıldı diye düşünüyorum ama?
    ve son söz: allah hepiniz bu illetten korusun . amin
    -
  • durup dururken titremeye başladınız, mideniz bulanıyor, ishal oldunuz, hatta melenadan şüphelendiniz, çok feci uykunuz geliyor..

+ önünüzde iki seçenek var, ya hastaneye gidersiniz, ya da yok lan üşütmüşümdür diyip yatarsınız.

++ eğer yatıp uyursanız iki ihtimal var. ya bir daha hiç uyanamazsınız. ya da gerçekten üşütmüşsünüzdür, uyanıp bi ıhlamur içip kendinize gelirsiniz.

++ hastaneye giderseniz iki ihtimal var. ya götünüze parmak yiyip kurtulursunuz, ya da gerçekten mide kanaması geçiriyorsunuzdur, bir anda siz hariç etrafınızdaki herkesin telaşlandığını farkedersiniz.

+++ eğer parmağı yediyseniz size bir sözüm var, geçmiş olsun.

+++ eğer mide kanaması geçiriyorsanız da iki ihtimal var. sizi kurtarmayı başarırlar ya da başaramazlar.

şimdi gördüğünüz gibi, bir gün otururken ansızın mide kanaması belirtileri ortaya çıktığı zaman mevta olma ihtimaliniz %37,5 iken göte parmak yeme ihtimaliniz %25.

karar sizin.
  • belki faydalı olur diye deneyimimi paylaşmak isterim.
    bir akşam eşimle oturuyoruz (eşim o zaman oğlumuza 6 aylık hamile) birden bağırsaklarımda bir gurultu hissettim. gazdır deyip geçtim. sonrasında büyük tuvaletimi yapınca o illet koku (metali asitin içine attığında çıkan dumanın verdiği koku gibi bir koku) ve ishal şekilde simsiyah bir dışkı. bir terslik olduğunu anlamıştım. hemen internetten araştırdım belirtiler mide kanaması veya iç kanama gibi duruyordu. kardeşim doktordu ve saat geç olmuştu aramak istemedim. biraz da kendime yakıştıramadım.
    "burda bir dip not vereyim o dönemlerde çok yoğun ve stresli çalışıyordum. sürekli mobbing' e maruz kalıyordum. stresin insan fizyolojisi üzerinde bu denli etkili olduğunu o yaşadığım süreçte çok daha iyi anladım"
    ertesi gün sabah işe gittim sürekli gaz çıkarma isteği ki gaz keskin ve çok sert kokuyordu, sonrasında gelen mide bulantısı ve uyuşukluk hali. saat biraz ilerleyince doktor olan kardeşimi aradım daha birkaç kelime anlatmışken bunun mide kanaması olduğunu, hemen hastaneye gitmem gerektiğini hatta araba filan kullanmadan direk ambulansı arayarak bir eğitim araştırma hastanesine gitmemi söyledi. tabi ben dinlemeyerek özel bir hastanenin dahiliye polikliniginden randevu alarak muayene olmak istedim. daha muayene esnasında belirtileri anlatırken bayıldım iyice halsizlestim. ilk parmağı orda yedim "yaşayanlar bilir". sonrasında acile gittiğimde rahat 1.5 litre pet şişeyi dolduracak kadar kan kusmustum. sonra tekrar bayıldım. bir ara kendime gelir gibi olunca iş yerinden bir arkadaşımı arayıp yanıma çağırdım. eşimi endişelendirmek istememiştim. durum bu kadar acil olmasına rağmen özel hastane bana ertesi güne endoskopi için randevu verdi. tabi kardeşimle konuşunca deliye döndü. yine bir eğitim araştırma hastanesine gitmemi söyledi. hatta vakit kaybediyorsun bu işin sonu kötü demişti. yine dinlemeyerek ertesi gün özel hastanede endoskopi oldum. mide kanaması teşhisi kondu bu kez de endoskopi sonrası bol miktarda bu kez hamile eşimin yanında litrelerce kan kusmustum.
    dip not; bu süreci yaşadığınızda ilk olarak bir eğitim araştırma hastanesinin aciline en kısa yoldan gitmenizi tavsiye ederim. özel hastane bana tam bir gün vakit kaybettirdi ve tedaviye bile başlayamadı. çok kurumsal özel hastanelere gitmedim şimdiye dek oralar nasıldır bilemem ama benim gittiğim orta halli özel hastane az daha beni öldürüyordu.
    endoskopi sonrası doktor bu hastanede tedavi olamayacağımı ve bir eğitim araştırma hastanesine beni nakledecegini söyledi. o an halsiz olmasam gerçekten o hastaneyi başlarına yıkardım. neyse hastane sağ olsun ambulansla bile göndermeyip beni ve esimi normal bir arabaya bindirerek eğitim araştırma hastanesinin aciline bırakıp resmen kaçtı.
    yine not; doktor olan kardeşime süreci anlattığımda dava açmam gerektiğini hatta kallavi bir tazminat bile alabileceğimi söylemişti. bense sonunda sağlığıma kavuşmuşken kimseyle uğraşmak istememiştim.
    acil de raporları doktora gösterince ikinci parmağı da burda yedik. "bu ikinci parmağı gerçekten anlamadim elinde kanayan yerin fotoğrafı var neden parmak atarsın be adam" neyse beni polikliniğe aldılar ve sabaha endoskopi olacağım söylendi. bu sırada babam ve kardeşim yattigim hastaneye geldi. bense ölümden önceki andayım resmen. canımdan bezmiş, halsiz bitkin bayılmak ile bayılmamak arasindayim sürekli ama eşim endişelenmesin diye de kuyruğu dik tutmaya çalışıyordum. neyse tuvalete gitmek için kardeşimden yardım istedim. yine litrelerce kan kustum üstelik o tuvalette kanların üstüne bayıldım. ben o haldeyken bir sürü doktor ve hemşire geldi. apar topar gece vakti endoskopiye aldılar. endoskopi ile kanayan bölgeye açık ameliyat yapmadan müdehale edildi. 15 - 20 dakikalık bir operasyon sonunda sihirli degnek değmiş gibi daha saati dolmadan mide gurultusu, gaz, sancı ve baygınlık hissi geçmişti. serumlarla sabah uyandığımda yeniden doğmuş gibiydim. 3 gün hastaneden yattıktan sonra taburcu oldum ve kısa sürede eskisinden daha iyi sağlığıma kavuştum.
    sonuç 1; artık yıllardır sürekli yanan ve sancı yapan midem tamamıyle düzeldi. yaklaşık 4 yıldır hiç agrım veya başka bir şikayetim olmadı.
    sonuç 2; artık hiçbirşeyi kafaya takmıyorum. ise geri döndüğümde bana mobbing yapan hiyarin suratının ortasına yumruğu yapıştırdım. beni işten atarlar diye düşünürken onu işten attılar. meğerse dümbük herkese aynısını yaparmış ama kimse ses etmemiş. benim olaydan sonra herkes ses yükseltince adamı işten attılar. :)
    sonuç 3; artık düzenli ve öğün atlamadan daha kararında besleniyorum. iş hayatındaki yoğunluğu da bertaraf ettim. oldukça huzurluyum.
    anlatacaklarım bu kadar biraz uzun oldu idare edin sevgili suserler.
  • on beş gündür muz, makarna, patates türevi yiyeceklerle beslenmemin sebebi. üstelik sigarayı bıraktığım, içki içmediğim, beslenmeme dikkat ettiğim ve psikopat gibi spor yaptığım, yani hayatımın en sağlıklı dönemi olarak adlandırabileceğim bir zamanda olması, stresin bir insana neler yapabileceğini gösteriyor. en kötüsü de sanırım o kusmanın rengi ve şiddeti. ciddi anlamda insana ölümü gösterip kalan hayatına sıkı sıkıya sarılmasına vesile olabilecek musibet.
  • en kötü yanı hastaneden çıktıktan sonra başlar. yağsız tuzsuz patates püresi ve bebe bisküvisi + süt yenildikten sonra o tuvalete çıkma kısmı yok mu? insanın ömründen 2 yılı kesin alır. en ufak şüphede en yakın hastaneye gitmek gerekir. en yakın arkadaşımın kardeşi bu sebepten hayatını kaybetti. her şartta hastaneye gidiniz. mide bulantısı, kusma, kanamalı ishal gibi belirtileri vardır. mide kanaması olmasa bile yine de doktora görünmek gerekir. eşeği sağlam kazığa bağlayın.

ilkini 2003 yılında geçirmiştim. sahi ne cenabet bir yılmış bu 2003 yazdıkça ortaya çıkıyor.

bir akşam işten çıkıp eve gittim. malum bekar evi, yemek yok. 2 bira, biraz cips falan. salonda uzandım televizyon izliyorum inanılmaz bir mide bulantısı ve paralelinde karın ağrısı lavaboya koştum. aşırı iğrenç olduğundan bu kısmı pas geçeyim.

duşa girmek zorunda kaldım duş sonrası kalktım pantolon gömlek bir şeyler giyip babamı aradım. ben bilmem ne "hastanesine geçiyorum işin bitince bir uğrasana" diye. rahatlığa bak.

araba kullanacak kadar iyi olmadığımdan bir taksiyle gittim ama sen bana sor. kıçı başı tutamıyorum. gideceğim hastane yerine en yakındakine çek dedim şoför arkadaşa. acilde derdimi anlatmaya çalışırken düşüp bayılmışım. sedyede gözümü açtığımda başımda çıtı pıtı güzel bir doktor kadın vardı. elinde bir pamuk popomdan örnek almaya çalışıyor. acilin ortasında, tam rezillik. pantolonu indirmiş eli boxerın arka tarafında. yok olmaz diyerek pamuğu alıp tuvalete gittim. kaçınılmaz son tekrar bayılmışım. bir şekilde kapıyı açmışlar ve tekrar sedyeye yatırmışlar. o sırada telefon zırıl zırıl çalıyor. hemşire ya da doktor ya da görevli biri telefonu açıp babama adresi vermiş.

sonrası tekrar kayıp odaya çıkarmışlar serum bağlanmış mefta gibi yatmışım. 3 gün hastanede kaldım tedavi sonunda çıkardılar gönderdiler. sanırım doktor kadını çok beğenmişim sonraki 4 ay içinde 2 kez daha tekrarladı bu olay. endoskopi yaptılar sorunun asıl kaynağı belirlenip tedavi edildi ve düzeldim.

işin garip tarafı bazı özel durumlarda klozette otururken "lan yine mi" derim. ve tekrarlamakta fayda var, sakın doktora gitmeyi ihmal etmeyin.
  • reflu krizi yasayanlarin her seferinde "acaba bu sefer mide kanamasi mi geciriyorum" diye dusundukleri, bu izdirapli yolun son noktasi.
  • en belirgin sebeplerinden biri stres ve sıkıntıdır.anında hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesi gerekir zira kan kaybının fazla olması ölüme sebebiyet verebilir.
  • ac karina alinan iki adet advil jel in dogal sonucu imis meger.
  • belirtileri okuduğunuzda "canlı kırmızı" kan diye bir ifade geçer bu hastalık için. "canlı kırmızı"dan ne kastettiğini anlamamanız olası -en azından ben anlamadım-. ancak klozette o "canlı kırmızı"yı görünce "ahaa böyle bir tonu da varmış kırmızının"dersiniz. en kötüsü de alkolden, sigaradan, kahveden ve yemekten zevk aldığınız her şeyden bir süre uzak durmayı kabul etmektir.
  • durup dururken olabileceği gibi şu an piyasada kullanılan çoğu ağrı kesicilerin de sebebiyet verebileceği kanamadır. benimki ağrı kesici kaynaklıydı mesela. şimdi o ağrı kesicinin ismini vermeyeyim ama kullanırken daha bilinçli olmak gerek. çok kan kaybettiyseniz ve kanama kendiliğinden durmuyorsa tedavisi zor hadise mide kanaması. hastalıktan sonra iyileşme sürecinde bugün dahi bana en çok koyan başıma böyle bir şeyin geleceğinden ve belirtilerden habersiz olmamdı. bir hafta kanamış çünkü midem. kan kalmamış nerdeyse vucutta.
hesabın var mı? giriş yap