• harikulade bir filmdir. içinde barındırdığı -jeunet'nin tüm filmlerindeki gibi- kendine has mizah, dokunan ama can yakmayan trajedi ve harika atmosferiyle insan zihnine kazınan cinsten bir film gerçekten.
    izleyin, izlettirin.
    ama özellikle şöyle bir tavsiyem var; sevdiğiniz, çok sevdiğiniz bir insanla izleyin bu filmi. aranızdaki sevgiyi beslediğini hissedeceksiniz.
    not: ama ben öyle yapamadım, tek başıma izledim, yanımda bir kilo şam fıstığı vardı. ona karşı sevgim büyüdü mesela, sarıldım oturuyorum. tek tek soyuyorum. yoksuluz, gecelerimiz çok kısa ;)
  • murat menteş'in tahrik edici sunuşu sayesinde izledim, film gerçekten çok keyifli olmuş.

--- spoiler ---

bazil'in film repliklerini filmle beraber tekrar etmesi, elemanların valizi çalarken , altı boş daha büyük bir valizi çalınacak valizin üstüne koyarak çalması gibi sahneler direk kemal sunal filmlerinden arak olmuş.* çöpten çıkan aletlerle yapılan icatlarda da kitab-ül hiyel tadı vardı.

--- spoiler ---
  • film harika. çekimler, yani renkler, görüntü falan, onlar da harika. senaryo da öyle. oyunculuk da öyle. sonu da harika.

farkındayım harika anlattım filmi ama tek diyeceğim bu; harika.
  • --- spoiler ---

filmdeki bütün karakterler ayrı arıza zaten ama, hele bir remington ile fracasse var ki tadından yenmiyor!

amelie ekolünden gelen bu filmi mutlaka izleyin bence.

--- spoiler ---
  • eğer akıllı bir adamın kendini daha akıllı sananlarla dalga geçmesinden hoşlanıyorsanız, bu kendini akıllı zanneden adamların aslen çok akıllı olmadıklarını ve dünyadaki savaşların, düşmanlıkların ve bunlar üzerinden para kazanan süper kahramanların değişmeyeceğinden eminseniz, tepki olarak kavga etmeyi değil geyik yapmayı tercih ediyorsanız... bu filmi seveceksiniz.
  • jean-pierre jeunet elinden çıkma birşeyler izlemeyi seviyorsanız ve elbet özlediyseniz kaçırılmaması gerekilen bir film. hayatla ilgili detaylar konusunda yine gülümseten, animasyon tadını hafifçe veren, ağdalayarak boğmadan tebessümü bol bir film diyebiliriz. oyunculuklar ve özellikle yine kullanılan müzikler ve renkler ve görsellik ve her şey çok bir hoştu. tam da umut vaat etmeyen pazar gününe yakışır cinsten bol umutlu, mutlu sonlu, keyiflik bir film. buarada bir leverage edası olduğunu da belirtmeden geçemicem nedense bana karakterleriyle beraber pek bir anımsattı. amelie, a very long engagement'tan sonra çok şahane gitmiş.
  • "jeunet mekanik insanıdır yahut elektronik sevmez bir insandır o da olmadı çerçöpperver fakat zeka kübü biridir " dedirtiyor bu film insana. bir kez daha adamın beynine hayran kaldım...

--- spoiler ---

onca günümüz elektronik oyuncağını bırakıp daktiloyla yazı yazdırtıyor elemanlara... ne bileyim eskilerin kablolu avuç içi sahne mikrofonunu sarkıtıyor bacadan, milleti dinlemek için. film içi aksiyonlarının en manyağı da posta kutusundan mektup alabilmek için kutuyu su doldurmaktı. nereden bulur böyle su geçirmeyen kutuları jeunet!!! ya youtube'a vidyo saldıkları bilgisayara ne demeli?

--- spoiler ---

onca çerçöpü iki tepsi paklava şeklinde memleketim insanına yedirmişse jeunet, büyüçüdür! film de bir saat kırk dakikalık bir büyüdür...
  • jeunet nin yasamin kenarda kosede sakli detaylarindan eglence yaratabilme yetenegi , mekanik icat zekasi ve surrealist karakter uretme hastaligi her zamanki gibi cizgifilmsel imajlarla birlesip eglendrirken dusunduruyor.amma ve lakin film ciddi konulara yaklasirken fazla gayriciddi kaliyor. kor gozune parmagim bir antiraciste/antimilitarist soylem ve silah sanayii bazli fransa elestrisi dislerini gostere gostere siritiyor.
    "eaahhhh iste" dedirtiyor , orada kaliyor , daha da ileri gitmiyor.
  • jeunet'den yine bir mini-karnaval. yine bir gerçek insanlarla yapılmış animasyon şaheseri.

--- spoiler ---
    bir kişinin bile burnunu kanatmadan, dünyadaki şiddetin büyükçe bir kısmını organize eden iki adamı alaşağı eden, gerçek kazananlardan müteşekkil bir kaybedenler kulübü masalı...
    --- spoiler ---
  • sıkıldıysan hayat, evren ve her seyden..
    yorgun dustuysen bogucu rutinden dolayi.
    ediyorsan nefret mikro duzeyde isinden ve hayatindan,
    makro duzeyde ise kompile sistemden.
    bu film bir masal.

izle ve uyu.
    agzin kulaklarinda!
hesabın var mı? giriş yap