• hayatta olan usta aktörler içerisinde underrated durumda olan kişilerden biridir michael shannon. öz-kontrolün kaybedildiği kırılma anlarını barındıran sahneleri tek başına alır götürür, "oyunculuk taslamayarak" karakteri tadında bırakıp rolünün hakkını başarıyla verir her seferinde.

bu yanardağın harekete geçiş anlarına tekabül eden ve son derece güçlü oynadığı birkaç sahneyi paylaşayım:

boardwalk empire:
    http://www.youtube.com/watch?v=zhaosf7f050

take shelter:
    http://www.youtube.com/watch?v=ey1z0vhaqda

touch of evil:
    http://www.youtube.com/watch?v=f2dmooerpx4
  • donuk, sakin, tepkisiz fakat her an patlayacakmış gibi bir gerginliği vücut diliyle hissettiren karakterleri muhteşem oynamaktadır ve bu nedenle olacak ki bu tip roller üzerine yapışmıştır.

shannon'ın en ön planda olduğu beş büyük yapım; boardwalk empire, shotgun stories, take shelter, my son my son what have ye done ve the iceman'dir. beşinde de de hayatı ve mental sağlığıyla ilgili problemlere sahip, fazlasıyla sakin bir görüntü çizen, bu özelliklerinin maskesinin arkasına sakladığı patlamaya hazır yüzü her an görünebilirmiş gibi insanı tetikte bekleten karakterleri oynamıştır.
  • boardwalk empire'da da döktüren bi abimizdir. ben james cagney'e benzetiyorum biraz. onun daha buruşuk yüzlü olanı gibin...
  • fukara olmasam gider yerinde tiyatroda seyrederim. çok büyük oyuncu, çok değişik bir adam.
  • nocturnal animalsda texasli dedektif bobby andes olarak arzı endam etmiş deyim yerindeyse döktürmüstür.
  • acayip bir şekilde gazi başbuğ mareşal başkomutan mustafa kemal atatürk e benzeyen adam. oyunculuğu da muazzam ama ben o holivud yapımcılarının amk ki, şöyle bir adamı sağlam bi filmde oynatmadılar. dicem ki bizimkilerin bi tanesinde de mi iş yok bi kurtuluş savaşı filmi ya da gazi başbuğ mareşal başkomutan mustafa kemal atatürk biyografisi gibi bişey için teklif götürsünler ama biliyorum ki bizim yapacağımız herşey bi şekilde anlamsız hüzün ve duygu sömürüsüne bağlanacak (babam ve oğlum, türk dizileri vs..) yani adam yanlış yerde yanlış zamanda mı doğmuş çözemedim. yazık ettiler harcadılar lan şu adamı.
  • mimikleri, soğukluğu ve izleyici de bıraktığı sert görüntü ile usta bir oyuncudur.

boardwalk empire'da onun her sahnesini hayranlıkla izlerdim.

iyi bir drama dizisi izliyorsam ikinci sezonunda girecek bu abimiz ve ortamdaki herkesi ayakta alkışlatacak kendine.
  • okadar entry girilmiş bir kişide çıkıp dememişki bu adam * slaven bilic'in ikizi diye. insanın hem yüzü hem fiziği hemde yürüyüşü bukadar benzer mi birbirine? *
  • mükemmel bir oyuncu olmasının yanı sıra, kötü rollerde olduğunda bana aşırı seksi gelen aktör. man of steel'de ve the shape of water'da kötü, sinirli fakat zeki ve güçlü karakterleri canlandırıyordu. ahh bir insan bu kadar tatlı bir villian, bu kadar tahrik edici bir antagonist olabilir mi ya? karaktere her ne kadar gıcık olsanız da, o burnundan soluyan halleri, o yapılı vücudu ve o "süpermen'i de gelse, amphibian man'i de gelse alayı vız gelir tırıs gider" tavırları falan... çok seviyorum, çok.

bir gün oscar'ı alması gerekiyor artık. 2009'da ve 2017'de en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar adaylıkları vardı. hadi 2009'da oscar heath ledger'a gitti ama 2017'de nocturnal animals'daki performansından dolayı onun olması gerekiyordu bence. bir gün kazanacak ama. at fav'a bekle.
  • nocturnal animals'ın kanımca en iyisiydi.

(bkz: nocturnal animals/@karinca beli)
hesabın var mı? giriş yap