• bi arkadaşımın ablası bozcaadada bi pansiyonun anı defterinde ismini görmüş ve şaşırmış. bunu üzerine kendisine, michael richards ın 1 sene kadar önce sırtında sırt çantasi, tek basina tatile gelmiş olduğu, alçakgönüllü ve sempatik tavırlarıyla pansiyon sakinlerinin gönlünde taht kurduğu anlatılmış.
  • gecen sene bozcaadaya gelmis kıs aylarinda. burada konakladigi pansiyonda ben kramerim demis derdini anlatamamis. konaklama defterine yazdigi yaziyla kendisini ifade edebilmeyi de bir sekilde basardigi ada efsanelerine girmistir.
  • 2 buçuk dakikalık bir videoda kendi ipini çekmesi izlenebilen insan. salonu terk ederken bahsi geçen "nigger" şöyle bağırmakta:
    -it's not funny, that's why you're a reject, never had no shows, never had no movies. "seinfeld", that's it!
    ve sanırım micheal richards, tepesi açılmış saçları ve bir türlü toparlayamadığı, eline yüzüne bulaştırdığı doğaçlama esprisiyle sahnede dikilirken, "nigger"ın her kelimesinde haklı olduğunun fazlasıyla farkında. yazık.
  • yaptığı ırkçılık üzerine jerry seinfeld ile olan şu diyaloğundan çok etkilendiğim oyuncu.

+ bazen seinfeld'e dönüp baktığım zaman diyebilirim ki daha fazla tadını çıkarabilirdim.

- michael, bunu ben de kendime söyleyebilirim. ama bizim işimiz bu değildi. işimiz kendimizi eğlendirmek değildi. işimiz başkalarının eğleneceğinden emin olmaktı ve öyle de yaptık.

+ sanırım ben bencilce çalıştım. özverili bir şekilde değil. bu benimle ilgili değil. onlarla ilgili.

- evet.

+ ben şimdi bir konuda dersimi aldım. 7 yıl önce komedi kulübünde esip gürlediğim zaman kendimi kaybettim çünkü birisi oyunumu bozmuştu, beni incitecek şeyler söyledi. ben de kızgınlık içinde etrafa saldırdım. o gece bencilce değil özveriyle çalışmalıymışım.

yedi yıl önceki o olaydan sonra mahvoldum. beni çok yaraladı. bencilce bir tepkiydi. fazlaca kişisel algıladım. sadece şunu demeliydim: "kesinlikle haklısın. ben komik değilim. sanırım eve gidip şakalarım üzerinde çalışacağım. sizinle yarın görüşürüz.” ve böyle koparmalıydım. veya buna benzer bir şey, herhangi bir şey. ama bilirsin işte, o tür gecelerden biriydi ve yanımda olduğun için teşekkür ederim. yani benim için çok anlamlıydı. fakat içeride bir yerde beni hala kemiriyor.

- bu sana bağlı. bu sana kalmış...

+ bunu yeterince taşıdım. artık bırakacağım.

yaptığı ırkçılığın, kariyerini bitirdiğinin farkında ve pişmanlığı gözlerinden okunuyor.

videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0w208enlm9c
  • cosmo kramer rolüyle trademark haline gelmiş aktör. televizyon tarihinin en önemli ve sıradışı karakterlerinden birini canlandıran richards, kramer rolüne hayat vermiş ve onu milyonlarca insanın sevgilisi yapmıştır. bir kesim için al bundy neyse, bir başka kesim için de kramer odur. michael richards, dizide özellikle güldüğü anlarda ve kramer'in sinirlendiği yada olan bitene hakim olduğunu sandığı ama aslında hiçbir şeyden haberinin olmadığı anlarda izlemesi çok keyiflidir. fiziksel komedisinden çok, bu tip komik ruhsal değişimlerindeki ayrıntılarda daha da komiktir.
  • fiziksel komedi üstadı aktör/komedyen.

işini çok ciddi yapar, seinfeld'in kamera arkasında görüldüğü üzere hemen hemen hiç bir sahnede gülerek sahneyi bozmayan tek aktör odur. verdiği röportajlarda da aktörlüğün onun hayatının ne kadar önemli bir parçası olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

bunun yanında biraz arıza birine benzer ve bir komedi performansı sırasında siyahi bir seyirci grubu ile tutuştuğu ırkçı bir kavga kariyerini bitirmiştir.

aktörlükten adeta afaroz edildiği bir dönemde larry david, curb your enthusiasm'ın bir sezonunda sadece kendisinin becerebileceği bir şekilde michael richards'a yer vermiş hatta kariyerini bitiren ırkçı kavgaya bile göndermeler yapan komik sahneler yaratmıştır.

son olarak da jerry seinfeld'in comedians in cars getting coffee adlı şovunun bir bölümünde yer almıştır.
  • geçen gün bir stand-up gösterisi sırasında, izleyicilerin arasından siyah birine;"that man is a nigger, nigger, nigger, nigger... fifty years ago we'd have you upside down with a fucking fork up your ass... that's what happens when you interrupt a white man" diyerek, ufak çaplı bir skandala yol açmış kişi. sonra özür dilemiş ama ...
  • çok ilginçtir michael richards, seinfeld oyuncuları aralarında belki de en soğukkanlısı. ne demek istediğimi, çekim hatalarını izlerseniz anlayacaksınız. adam komedyenden, oyuncudan çok robot gibi o ortamda en az gülen insan michael richards - tabi gülenlerin onun hareketlerine gülmesi de bunun sebebi olabilir :) - her neyse bu kadar soğukkanlı bir insanın, kramer gibi hoppa bir karaktere hayat vermiş oluşu, televizyon tarihine bu karakteri kazıması ve bununla anılması onun seinfeld'de ne kadar iyi bir performans sergilediğini de göstermektedir ayrıca.
  • aynı zamanda problem child'daki seri katil martin beck karakterini de canlandırmıştır.
  • seinfelddeki efsanevi rolünün dışında bir başka oldukça popüler sit.com olan cheersın da bir episode'unda rol almıştır...sam malone ile girdiği bahsi kazanan ve barını almaya çalışan bir adamı oynamaktadır...
hesabın var mı? giriş yap