• michael ende, her ne kadar cocuk kitabı yazari olarak bilinse de aslinda cocuklar icin yazmadigini soylemistir, yazarken bunu bir cocuk anlayabilir mi ya da nasil bir uslup kullanmaliyim ki bunu bir cocuk anlayabilsin diye dusunmemistir hicbir zaman. bunun bir ornegini momo'da gorebiliriz mesela, momo bir cocuk kitabı olarak siniflandirilir fakat bir cocuk kitabi icin cok fazla politik mesaj ve karmasik ogretiler barindirir.

ende, cocuklar icin yazmadi fakat iclerindeki cocugu kaybetmemis olanlar icin yazdi. kendisi de hicbir zaman buyumemistir, hep cocuk kalmistir ve seneler evvelki cocuk benligi buyudugunde de ayni benlik olarak kaldi. asla tam bir yetiskin olmamistir ve bir fransiz sairin "ne zaman cocuk olmaktan vazgecersek o zaman olmusuz demektir" sozlerinden etkilenerek kendi hayat felsefesini olusturmustur.
  • bugün hayatımı yazarak kazanıyorsam, kendisinin lokomotifçi lukas isimli eserine benzer hayaller kurarak hikayeler yazmaya çalışan ufak bir çocuk olarak bir dönem geçirdiğimdendir.
  • hayalgucuyle insani kendine hayran birakan, benim icin bir tolkiene e$it yeri olan unlu alman cocuk yazari. (bkz: momo) (bkz: bitmeyecek oyku)
  • j. k. rowling 'in bir röportajında söylediği "... you are writing children's books, you need to be a ruthless killer." lafını anlamsızlaştıran adamdır bu.

öyle hikayeler yazar, öyle dünyalar kurar ki kitaplarında, öykünün en karanlık anlarında bile umut ışığı ile besler seni. hayatın boğuculuğunu yok eder satırlarıyla. her sayfada içte bir sıcaklık uyandırır, ruhuna nefes aldırır.

hani over the rainbow 'da, şarkı bir yerde "..somewhere over the rainbow, skies are blue" diye ve başlar ve "and the dreams that you dare to dream really do come true" diye devam eder ya; hah işte bu adam öyle yerler yaratır aslında ve diğer insanlarla da güzelliklerini paylaşır.

ne kadar hayali mekânlar yaratsa da; içinde onların hep gerçek olduğuna inanırsın.
  • yaşayacağım yeri seçme şansım olsa kafasının içini tercih ederdim. böyle bi dünya yok çünkü. kitaplarıyla büyüdüğüm için çok şanslıyım.
  • keşke benim dedem olsaydı dediğim yazar. 13 yaşımda okuduğum bitmeyecek öykü (bkz: die unendliche geschichte) kitabıyla benim gibi içine kapanık, insanlarla iletişim kuramayan, sesi çıkmayan, sosyalleşemeyen bir kızcağızı bile yaşama bağlamıştır; çünkü ben de kitabın kahramanı bastian balthasar bux'tan hiç farklı değildim. ben o kitapta kendimi okudum; okudukça ağladım, okudukça yaşama daha çok bağlandım, okudukça yalnızlığım gitti. benim kutsal kitabım haline geldi. hatta kitap bitmesin diye kitabın ortasına geldiğimde okumaya ara verdim. okuldan geldiğimde evde kimse olmazdı. aynen bastian gibi okul üniformamla yatağın üstünde annemler işten gelene kadar kitap okurdum. öyle dalardım ki kitaba, açlığımı bile hissetmezdim. keşke ben de korsan olup maceraya atılsam derdim. tıpkı bastian gibi. bana bir zıpçıktı olmadığımı hissettiren, zıpçıktı olsam bile yazdıklarıyla beni ne kadar sevdiğini söyleyen bu adam benim dedemdir. 1995 yılında, yani ben 7 yaşındayken öldüğünü 6-7 yıl önce öğrendiğimde yaşadığım hayal kırıklığının büyüklüğünü anlatamam. çok değerli bir şeyimi yitirmişim gibi. dedemi yitirmişim gibi. hem de hiç tanışmadığım.

keşke seninle tanışabilseydim michael dede; ama merak etme. yazdığın bütün kitapları bir gün okuyacağım. bir gün senin mezarını da ziyaret edeceğim. seni çok ama çok seviyorum.
  • ben nasıl oldu da bu yaşıma kadar bu adamdan habersiz kaldım hiç bilmiyorum. cim düğme ve lokomotifçi lukas ucuzluk rafında duruyo olmasaydı, sevgilim görüp de alıp da gelmezdi hayatta. şimdi büyük bir zevkle farkı kapamaya çalışıyorum harıl harıl, ama çocuğunuz varsa, ya da çevrenizde başka çocuklar, mutlaka tanıştırın onları bu kitaplarla, bazıları için çok geç olabiliyo sonra.
  • kendisinin bastian balthasar bux karakterini genc ya$ta kaybettigi cok yakin bir dostunu temel alarak yarattigi soylenir .
  • dilek şurubu diye süper bir çocuk kiabını okumuştum vakti zamanında, o zaman için dahi pek bir farklı gelmişti..
  • büyü okulu, çıplak gergedan, santa cruza giden uzun yol, pimpirik ile sümsük isimli kitapları da kabalcı yayınevi tarafından basılan ancak bitmeyecek öykü ve momo ile gönlüme taht kurmuş kişi.*
hesabın var mı? giriş yap