• vince carter kadar skorer, deron williams kadar oyun kurucu olsun adının başındaki michael ile jordan'a selam çaksın dedik. carter kadar oyun kurucu, deron kadar skorer olup michael redd'e selam verir oldu (teşbihde hata olmaz!).

kötü oyuncu demiyorum da ilk girişi ile verdiği gaza göre (nba öncesi takip etmezdim, dolayısı ile benim müşerref olmam nba maçlarıyladır) sönük gidiyor diyorum.
  • nba 2k14 my player modunda ilk maçımda bu adamın istatistikleri yapsam "gerçekçiliğini sikiyim" deyip oyunu kapatırım.

(bkz: the next big thing)
  • ilk nba maçında gösterdiği hayvani performansı, allen iverson'ın basketbolu bıraktığı gün göstermesi 76ers için manidardır.
  • haftanın oyuncusu seçilmiş.

nba'deki ilk haftasında,haftanın oyuncusu seçilen ikinci çaylak olmuş.*
  • nba'de ilk maçında bu gece miami karşısında çılgın atmakta kendisi. ilkyarıdan 11 sayı 7 asist 6 top çalma 2 ribaund gibi bir istatistik ile oynamakta.

çaylak sezonuna böyle bir giriş yapan, ender oyunculardandır sanırım. bakalım nasıl bitecek. takipteyiz.

maç sonu: 22 sayı, 12 asist, 9 top çalma, 7 ribaund. bu çocuk daha çaylak!

özel not: top çalma rekoru artık kendisine ait.
  • şut yüzdesi yetersiz de olsa, müthiş bir oyun görüşü var bu adamın. serbest atışlarını geliştirse, şutunu daha ekonomik kullansa bence top-class olma potansiyeli var. şu 76ers'ta ışıl ışıl parlıyor, tabii serhat çetin gelse parlar amk şu 76ers'da.
  • brandon jennings'in de yanılmıyorsam kariyerinin ilk birkaç maçından birinde 55 sayı attığını hatırlarsak fazla heyecanlanmamak gerek, ama ben dayanamadım. bu arada, büyük ihtimalle rg3 * ya da ak47 * gibi isimden çok kullanılan bir takma isme dönüşecek mcw diye hitap edeceğim entry boyunca kendisine.

mcw'nin performansı ile ilgili en umut verici olay kesinlikle 12 asistten çok 9 top çalma ve 22 sayı. bu adamla ilgili draft'tan önce yapılan en büyük eleştiriler şut atamadığı ve syracuse'un alan savunmasında oynadığından dolayı adam adama nba kalibresinde oyuncuları savunurken ambale olacağıydı. haziran ayında draft'tan yanılmıyorsam iki gün önce yazdığım genel değerlendirmede (#34873714) şunları söylemişim hakkında:

"michael carter-williams (syracuse):

pozisyonu için çok uzun boylu (6'6) bir point guard. pas dağıtmayı seven, fakat yarattığı fizik avantajını çok iyi kullanabilen bir oyuncu. her şey olabilir kendisinden, izlemek lazım.

en iyi senaryo: tony wroten'ın nba 2k13'te birkaç yılda dönüştüğü ibretlik oyuncu
    en kötü senaryo: shaun livingston"

bu adamın çok iyi pas dağıtabildiğini zaten biliyorduk, fakat birkaç gün önce marcin gortat-emeka okafor takasında adı bir iki cümleyle geçen yan oyunculardan biri olan kendall marshall da bu özellikle gelmişti. pas dağıtma yeteneği ile fark yaratması beklenen oyuncuların steve nash ya da jason kidd değiller ise başka bir alanda daha oyun vizyonları gelişene kadar idare etmek için iyi olmaları gerektiğini düşünüyorum; ve kendall marshall'da ne yazık ki bu yoktu. draft öncesi boyundan kaynaklı fizik avantajına değinmişim, fakat bu adamın alan savunması dolayısıyla o boyu ve yanında gelen hayvani kulaç uzunluğunu top çalma amaçlı bu kadar iyi kullanabileceğini asla düşünemezdim. ve tabii ki 22 sayı, en önemlisi draft öncesi değerlendirmelerine kozmik bir orta parmak çektiği 6'da 4 üçlük istatistiği. bu kadar yüzdeli atmayı sezon boyu devam ettirmesi elbette beklenemez ama her şekilde inanılmaz. serbest atış çizgisinden de 8'de 6 atmış, bana göre sezonun devamında bulduğu sayıların çoğunu penetre ederek aldığı faullerde alacak, bu yüzden iyi bir yüzde ile atması önemli. 7 ribaund'un da az önce bahsettiğim boy avantajından olduğunu söylemeye gerek yok.

haziran'da yazdığım paragrafta verdiğim shaun livingston örneği çok şey ifade ediyor. hatırlayan kesin vardır, çok umut verici şekilde başlasa da los angeles clippers lanetinden dolayı (chris paul-blake griffin ikilisi ile hatırlayan sporun yeni takipçilerindenseniz, clippers'ın 30 yıllık tarihinin danny manning'den shaun livingston'a sakatlıktan kurtulamayan oyuncular, danny ferry'den michael olowokandi'ye draft'ta en tepelerden seçilmiş büyük hatalar, arada bir yerde nba'de totalde 15 dakika falan oynayan yaroslav korolev'i seçmek, büyük kontratlar verilen alakasız pivotlar, nba tarihinin en kötü kulüp sahibi (dolayısıyla başkanı, dolayısıyla parayı veren adam) donald sterling ile geçen bir ömür ile dolu olduğunu bilmenizde fayda var. amare stoudemire'ın önünde chris wilcox'ı, tarihin en iyi draft'ında * süper yıldızlar ve darko milicic ile dolu ilk 5'ten seçemeyip altıncı sırada chris kaman ve seksi sarı saçlarını seçtiğini unutmayın. konuyla ilgili daha fazla bilgi için muhteşem adam bill simmons'ın tüm olayı kızılderililerle alakalı bir lanete bağladığı ve blake griffin'i arkasına bakmadan kaçması için uyardığı süper bir yazı var, okumak için buradan.) neyse, shaun livingston'ın dizi iflas etmese o boyuyla nba'de çok değişik bir point guard prototipi yaratacağına inananlardandım, olmadı. fazla gaza gelmek istemiyorum, ama 22/7/12/9'a baktıkça yapamıyorum, mcw shaun livingston ile gelememiş uzun point guard akımını başlatan adam olabilir. amerikan futbolunda yine şu dönemlerde çok daha yetkili bir point guard pozisyonuna karşılık gelen quarterback pozisyonunu kısa oyuncuların yavaşça ele geçirdiğini düşünürsek bu karşı devrim eğlenceli olabilir (bu konu ile daha fazla bilgi için seattle sporunun kurtarıcısı ve büyük ihtimalle yeni mesih russell wilson başlığına bakabilirsiniz.)

son bir şey daha. michael carter williams'ın ligde ilk maçını oynadığı gün allen iverson emekliliğini açıkladı. bağlantı kurun demiyorum da, kurun.
  • 3. çeyrek bitmeden 19-9-7 steal oldu. herif kariyerinin ilk maçında miami'ye karşı steal triple double'ı yapmak üzere. ve tabii ki fantasy nba'de rakip takımda...
  • jordan vince-deron'ın ikiz kardeşi.
  • nba kariyerindeki ilk maçında quadruple double'ı 3 rebo ve 1 steal ile kaçırmış olan oyuncu. yıllardır "next penny" hasretiyle yanan kalbime bir umut ışığı serpmiştir giymekte olduğu 1 numaralı forma ile. yalnız çok fazla dillendirme taraftarı da değilim bu konuyu, zîra:

(bkz: nba'deki 1 numaralı forma laneti)
hesabın var mı? giriş yap