• ozel sergiler dısında müzeye giris aslinda bedava dir. giselerde duhuliye olarak gosterilen tutar aslinda "onerilen bagis tutari" dir. genelde herkes pasa pasa oder bu tutari.
  • dunyanin bir kismini dolasmak ancak bunu hizlica yapmak hem de ucuza getirmek isteyenlerdenseniz gezilmesi gereken muze.

yakin bir arkadasima misir'a cok gitmek istiyorum dedigimde bana soyle demisti;

- met'i gordun mu?
    + evet
    - o zaman misir'a gitmene gerek yok. adamlar zaten misir'i amerika'ya tasimislar.

hakkaten oyle. ozellikle o devasa mezar nedir algilayamadim. hala soktayim. bildigin piramiti getirmisler adamlar.
  • tek başına new york'u sevme nedeni olabilecek yer. hala etkisindeyim ki bir kısmını gezemedim bile. devasa bir yer ve acayip bir koleksiyon. ben daha çok resim görmeyi sevdiğimden oraları halledeyim gezerim diğerlerini de dedim ama bok yedim affedersiniz. birkaç güne bölünerek gezilmeli ve mutlaka geziye moma da dahil edilmeli kanaatinindeyim.
  • giris icin tavsiye edilen 25$lik bagisi 2017'de muzeye girenlerin sadece %17si odeyince, 2018 itibariyle ucretsiz giris hakkini ikametgahi new york eyaletinde olanlarla, new jerseyli ve connecticutlu ogrencilere sinirlandirmis muze. bunlar disindakiler muzeye giris icin artik 25$ odemek zorundalar.
  • su anda kim oldugunu hatirlayamadigim cok zengin bir bayan muzeyi ziyareti sirasinda muzedeki ciceklerin neden taze degil de yapma oldugunu sorar, muze muduru de taze cicegi karsilayacaklari butcelerinin olmadigini soyleyince, bu bayan yuzbinlerce dolarlik bir butce ayirarak hergun muzede taze cicek aranjmanlari olmasini saglar.
  • arkadaslari arasinda kisaca "met" diye anilan bu müzenin new york mets ya da new jersey nets ile kariştirilmamasi gerekmektedir...* (bkz: friends)
  • restorasyon sebebiyle sahip oldugu belli basli eserlerin bir kac aydir berlin'de neue nationalgalerie'de sergilendigi müze.
  • amerikalıların avrupalılar kadar çalamadıklarını gösteren müze. örnek için (bkz: louvre).

bunun dışında ziyaret edilmesi kısa amerikan tarihi için elzemdir. içerisinde antik mısır ve islamic eserler de bulunur. central park'ın east sideında kalan büyük bir müzedir. 3-4 saatinizi yiyebilir. öğrenci iseniz 1 dolara gezebilirsiniz.

koç family galllery'ye rastlayıp şaşırabilirsiniz. iyi gezmeler...
  • keske turkiye'de olsaydi diye derdin derin ic gecirdigim muze. insan muzeye asik olur mu? ben buna oldum. new york sinirlari icerisine giripte bu muzeyi gezmeden sakin donmeyin. her bolumune ayri ayri hayran kalacaginiza ben kefilim.
hesabın var mı? giriş yap