• kallavi bir rakı içicisi olarak mest deneyimimi aktarıyorum efenim.
    simdi dediler ki "mey, mest diye bir rakı çıkardı abicim, kesin denemen lazım". hemen balık-meze-muhabbet üçlüsünün yanında bardak bardak, sek sek hüplettik. pek bi etkisini göremedik içerken, gayet hafif, içimi kolay, kulağa bile dökülür o derece. ama sonra annem söyledi, gece uykumda hep gülmüşüm. mest olmuşum demek ki cidden.

yatakta ve rüyada gıdıklayan fermantasyon... mest.
  • reklamıyla kendini nereye konumlamak istediğini göstermis rakıdır. bildiğimiz rakı sofralarından, kültüründen tamamen uzak, adeta bir ingiliz asilzadesinin verdiği bir davette çok şık bayanlar ve erkekler ince ayaklı bardaklarda mest rakı yudumluyor. cesaret ne diyim. ama sahsen rakının bir adabı bir muhabbeti olduğuna inanan ben, bu pek kibar, metroseksüel muhabbetten haz etmedim. rakıyı da rahat bırakın o da avrupai olmayıversin ama di mi.
  • amac rakının da votka ya da viski gibi tek basına icilebilen aperatif bir icki olmasiymis.hedef kitle kadinlar ve 20-30 yas arasi tuketicilermis.fransa da yaptırılan turkuaz yeşil renk dalgalarının bulunduğu mest rakı nın üzüm desenli uzun şişesinde kapak yerine mantar kullanilmis. http://www.mediacatonline.com/…p/20070205114919.gif
  • minik çiçekli şişesiyle rakıdaki maçoluğu sonuna kadar bertaraf etmiş şekerli rakı. tıpasını değiştirmeleri lazım yalnız, mavi üst sarı alt olunca, yeşil görünüyor.**
  • bu rakı ile ilgili olarak, mesela iki bayanın oturup bir şişeyi rahatlıkla devirebileceği kadar hafif olduğu ve sarhoş etmesinin pek mümkün olmadığı, bu yüzden de kendini konumlandırdığı metroseksuel ortamların aslında çok da yanlış olmadığı dile getirilmiş. esasen o "iki bayan"ın - af buyur - daşşahlı olması durumunda görece anlaşılabilir bir tanımlamadır bu, zira genel kanı hatun kısmının alkolü biz erkek kısmına nazaran daha az kaldırabildiği yönündedir, ayrıca mest rakı'nın bir şişesi de - standart hacmin tersine ve de bildiğim başka ebatının olmamasına istinaden - 70 cl. yerine 50 cl.'dir. benim burada anlamadığım konu, bir rakı markasının kalitesinin lezzetinden ziyade "sarhoş etmesi" özelliğine atfen değerlendirilmesi ve dahi sınıflandırılması. ama – anlayamamaktan öte – asla ve asla hak veremediğim ve hatta tamamiyle saçma bulduğum yargı, bu rakının bir zeki müren ya da bir fasıl muhabbetini kaldıramayacağı inancı. bu markanın gerçekten "kendini konumlandırdığı metroseksuel ortamlar" vaki midir bilemem, zira bu konuda fikir belirtecek konumda değilim, yurtdışında yaşamaktayım hasbelkader. ama bu rakının, rakı muhabbetinde münir nurettin ve müzeyyen senar ile beraber olmazsa olmazlar sınıfına yekten koyduğum zeki müren'i ve dahi en "genel" bakışla fasıl muhabbetini kaldıramayacağını varsaymak, - en başta şişesi veyahut şu veya bu reklamı dahil olmak üzere - hangi nedenle olursa olsun, en yumuşak deyişle cahilliktir, kendini ortamların ve muhabbetlerin en asil kural koyucusu saymaktır, yüzeyselliğin doruğudur, velhasıl külliyen yanlıştır. en nihayetinde söz konusu olan rakı muhabbeti ciddi bir adabı ve ziyadesiyle geniş yelpazeli bir kültürü öngörür; bu konuda genelleştirici bir şekilde ahkâm kesmek de - bu satırları yazan kişi olduğum için belirtiyorum, bulunmaz hint kumaşından dokunduğum için değil - ben dahil "o" masada olmayan kimsenin haddi değildir.
  • ictigim en iyi raki. yesil efe'den bile iyi.
  • tıpası şarap şişesi tıpası olarak da kullanılabiliyor. aferin len
  • mey içkinin piyasaya çıkaracağını duyurduğu yeni ve ilginç rakısı. şişe tasarımı ve rengi de ouzo esintileri taşımakta.
    aslen şarap üzerine kullanılan monosepaj tekniğinin rakıya uyarlanması ile elde edilen rakıymış, yani tek üzüm cinsiyle üretilecekmiş.
    mest misket ve mest sultaniye şeklinde isimlendirilen, iki farklı üzüm çeşidi ile üretilen iki türü olacak olan rakı hakkında mey içkinin iddiası, apayrı bir aromaya sahip olacağı imiş. şarapta önemli bir kriter olan monosepaj-kupaj durumları rakıda o kadar farkeder mi ben bilemedim, bilmemin tek yolu da mest'in piyasaya çıkması.
  • boğazkere üzümlerinden üretilen üçüncü versiyonu ile kara üzümden üretilen ilk rakı olma ünvanını eline alan mey içki ürünü.
  • konumlandırıldığı noktadaki hedef tüketici kitlesi kesinlikle akşamcılar, meyhane müdavimleri değildir. birbirinin benzeri, hatta aynısı pek çok rakı çeşidi varken izmir sakızlı gibi mest de farklılık yaratan ürünlerden biri rakı pazarında. çok uzun yıllar yeniliğe açık olmamasının da sonucu olarak ekstra geleneksel tüketicilerin ağırlık kazandığı rakı pazarında böyle ürünlerin olması güzel. nasıl ki iskoç viskisinin binbir çeşidi var, binbir ayrı aroması, ayrı karakterli ürünü var, aynısının rakıda da olması güzel bir şey. bu arada mest rakı, çok da farklı lezzetler sunan bir ürün değil, daha çok imajdan, ambalajdan, konumlandırmadan öyleymiş gibi bir izlenim yaratıyor ancak çabalamaları bile güzel.
hesabın var mı? giriş yap