• en eski ilaç firmalarından biri olup almanya* kökenlidir. sonradan hisselerinin bir kısmı elin amerikalısına devredilince devredilen kısım merck sharp and dohme* adıyla endam etmiştir. ayrıca merck adında bir firma da halen mevcuttur ki almanların elinde kalan kısmını teşkil eder. benzer bir öykü için (bkz: schering)
  • gardasil adinda, rahim agzi kanserini 100% onleyen ilaci ureten firma. bu ilac 8 haziran 2006 tarihinde us food and drug administration tarafindan onaylanmi$ ve 1-2 hafta icinde amerika'da piyasaya suruluyormu$.
  • amerikan ilac firmasi. enron gibi ba$i sec ile derde girmi$tir, andersen'in burda da parmagi vardir. alt $irketi medco'nun karini da kendi tablolarinda gostermi$tir, (bkz: bu ibnelik degil de nedir)
  • merck'e yilda neredeyse 5 milyar dolar kazandiran ilacin (bkz: singulair) patentinin suresi agustos 2012'de dolacagi icin merck'u zor gunler beklemektedir. tabi yeni bi blockbuster ilac cikarmazlarsa ki, ayni yil kotu kolestrolu dusurup iyi kolesterolu artiran (lekelere dusman camasira dost) anacetrapib piyasaya surulurse sasirmamak gerekir.

bu arada sirketin yeni ceo'su da * pazarlama kokenlidir, bu da kendileri gibi bir ceo'nun yolunu dort gozle bekleyen arastirmacilarin umidini suya dusurmustur.
  • almanya'da merkezi darmstadt'tadir.
  • birinci dünya savaşı'na kadar tek çatısı almanya merck kgaa olan daha sonra birleşik devletlerdeki bölümü amerikan devleti tarafından farklı bir sermaye grubuna cebren devredilmiş olan şirkettir. amerika'daki şirket msd (merck sharp dohme), daha çok biyoteknolojik temelli ilaç üretimine girmiş, çok da başarılı olmuştur. almanya merkezli olan merck kgaa ise halen kimya (nitelikli ilaç hammaddeleri vb.), öbüründe olduğunu gibi yine ilaç, likit kristal hammaddesi ve yaşam bilimleri alanlarında faaliyet gösteren endüstri devidir. “merck” ismini tüm dünyada almanya merkezli olan kullanabilirken, bu durumun istisnası abd ve kanada'dır. abd merkezli olan ise bu iki ülke hariç firma ismini “msd” olarak kullanmaktadır.
    2010 yılında yaklaşık 7 milyar dolara amerikan “millipore” firmasını ve 2016 yılında yine amerikan “sigma aldrich” firmasını 17 milyar dolara satın alan alman “merck kgaa”dır.
    şirketin kuruluşu 1668 yılı olup, basit bir eczane şeklinde başlamıştır. şirkete ve şirketi yöneten merck ailesine ait olan “angel apotheke” (melek eczanesi) darmstadt kentinde halen faal olup isteyen gidip ilaç temin edebilmektedir.
  • e sigara sektörünün likit ihtiyacını karşılayan en baba ilaç firması. kaliteli ve saf olarak tabir edilir, vg pg nic karışımının, üçüde bu markaya aitse 3m nbase denir.
  • covid 19 ilacını bulduğunu duyuran şirket. ilacın ismi (bkz: molnupiravir). ama pahalı, kime göre pahalı? fatih altaylı’ya göre.
    neyse bu firma ivermectin üretiyordu ve hindistan’da covid 19 için kullanılıyordu, dünya sağlık örgütü hayvan mısınız siz sakın kullanmayın diye twit falan atıyordu. şimdi aynı firma covid 19 ilacı üretmiş adı falan piravirle falan bitiyor, fiyatı 500 dolares büyük resmi görmek falan istemiyorum aklımda deli sorular var, deli fanteziler var, aşımı da yaptırdım bill amca, fakat çok sıkıldım, şu iş bitsin istiyorum, size para toplayıp verelim şu işi bitirin be hadi. yoksa papatya çayı içmeye başlayıp kediler gibi sokak kenarlarında biten otları yemeye başlayacağım şu sizin parazitleri dökmek için.
  • yakında beni çileden çıkaracak olan, şirket arabalarının trafik sigorta limitlerinden gitmesin diye yaptıkları kazayı karşı tarafa atan firmadır.
    pazartesi sabahı durduğum yerde bu şirketin arabalarından biri geldi arabama çarptı.çarpma nedeni de iki şeritli yol solumda refüj var kadın da sağa dönücek.sağa dönerken nasıl açıktan alıp dönüyosa geldi benim arabaya çarptı.herşey iyi hoş tutanaklar vs tamam fotoğraflarda ne sol refüj var yolda ne de sağa dönmeye çalıştığı.sadece benden yol istemiş de ben vermemişim sora arkadan ona çarpmışım gibi görünüyor.
    es kaza benim trafik sigortamdan giderse direkt şikayet edicem.
    gerçi bende de suç var ben arabada bişey yok diye ne fotoğraf çektim ne bişey.şimdi benim evraklarıma ihtiyaçları var ve ben diğer fotoğraflar gelene kadar hiçbirini göndermicem.

zaten anlamam lazımdı kadın tutanağı yazarken ben kaç tane doldurdum bundan biliyorum nasıl doldurulucağını demesinden kaç adet kaza yapmış olacağını.
  • acilan 27.000 vioxx davasindan sonra 4.85 milyar $ odemeye mahkum edilmis firma
hesabın var mı? giriş yap