• arka koltuguna oturmaya, masaj yapan koltuklarina cok sukur alisigiz ama direksiyon mahalli bambaskaymis.
    adamlar kendi kendini kullanan araba yapmislar ya la. seridi kendisi ortaliyor, ondeki araca fazla yaklasinca kendi kendine fren yapiyor vs.
    ee 900 milyar verince yapar tabi denilmesin bu paranin yarisi bile mercedese gitmiyor, devletimiz cöküyor.
    devlet demisken asil bomba eve donerken tayyibin konvoyuna denk gelmem oldu. macerayi severim. takildim konvoyun arkasina. nasi asmis(!) bi guvenligi varsa artik beni de konvoyun icine sormadan etmeden dahil ettiler ehueh. sanki mercedes s500 kullanan terorist yok. bi tek fakirler suikastci. gidiyoruz abi sehir icinde 200 le gidiyoruz lan hep bosaltmislar yollari. trafik mi o da ne? trafik olmadigi gibi bizim yolumuzu önceden acmis yolda hazir bekleyen en az 200-300 trafik polisi saydim. ve tabii ki 30 dakikalik yol 5 dakika bile surmedi. ulan dedim tayyip hayat sana guzel. bes dakikada besiktas.
  • şunu anladım ki,

daha çok çalışmalı, daha çok vergi vermeliyim. gerekirse aç kalmalıyım.

temmuz mtv'sini geciktirdim, ocak'ta ödemeliydim, yeni kasayı hesap edemedim. özür dilerim.

yeni kasa il valimize ve akp'li büyükşehir belediye başkanımıza hayırlı olsun.
  • mercedesin en üst serisi değil, otomobilin en üst serisidir.
  • *

mercedes e serisi ile baslar lafina ben de katilirim.
    e serisi kendi sinifinda bir aracta ne olmasi, ne olmamasi gerektigini gosterir. cok rafinedir. yine de lexus, infiniti gibi japon high end veya kendi alman rakipleri veya amerikan ayni siniftaki arabalarla karsilastirilabilir. ve cogu ile rent a car seviyesinde bir kac gunluk kullanimlarimin sonucunda soyleyebilirimki "yeni" iken e sinifinin cok altinda degillerdir.

s serisi ise otomotiv teknolojisinin nerde oldugunu gosterir. zirvedir. zaten bilen bilir, s serisinin standart donaniminda olan bir cok zimbirti 10 sene sonra binek arabalarda standart donanim haline gelir.

w221 olarak bildigimiz kasa 2014 de komple yenilendi ve yerini w222 birakti.

icine girdiginiz zaman oncelikli olarak farki gosterge ve dashboard kisminda gerceklesmis. onunuzda kocam bir dijital lcd ekran var aslina. bolunmus..bunlar sizin sectiginiz mode a gore farkli gadgetlara donuyor. koltuklari benim sauna kadar kullandigim hicbir arabada olmadigi kadar rahat..sogutma, isitma masaj vs var.. arka koltuktaki masaj daha guzel calisiyor..klima sistemi cok dengeli sekilde icerideki hava akimini duzenliyor..verdigi havayi bilmem ne filtrelerinden geciriyor..icindeki kucuk ibik kadar parfumu kiyamet kadar paraya saydilarini belirtiyim. s almis adam..aganin elini tutulmaz..sokalim..tebrik ediyoruz..

kapiyi kapattiginiz zaman o meshur mercedesin tok kapi kapanma sesi! (eskiden bu sekilde soyluyorduk cunku karsilastirdigin araba kus serisi veya fransiz alt segment arabaya idi) var. uzerine her kapi kapattiktan sonra kendini icine cekiyor vs. bunlar senelerdir s serisinde olan zimbirtilar.

tepesinde (ic dikiz aynisinin orda) serit takip sistemi var. uzun yolda giderken embesil embesil seritte kaymaya basladiginda on tarafta "kahve isareti" cikiyor. sinyal vermeden serit degistiridiginde de ayni naneyi yiyor. direksiyon titreyip duruyor. onundeki arac kisa fren yaptigi zaman otomatik devreye girip kendisini frenliyor (uzun bir yolculuk sirasinda onumde arac ortada hic bir nane yokken frene basti, bacagi mi kasindi ne lalenin, sol seritte durdu, bir bipledi sonra da hiz kesti) icerisi e serisine gore neredeyse %40 daha sessiz. haa ayni seyleri sanirim cruiseda da kullaniyor.distronic sanirim uzerindeki o sistem..(kusura bakmayin bir suru sikim suleyman sistem ismi koymuslar) once ondeki aracin hizini gosteriyor (ondeki hiz gostergesinin yaninda acik renkli bir hale olusuyor) akabinde ondeki arac ile arandaki mesafeyi gosteriyor ortada..sonra da guvenli bir mesafede hizini azaltiyor.. efendi gibi adamin kicina girmeden..komik bir sekilde cruise da (burda bahsedilen distronik) giderken sagdan araba gecmenize kil oluyor, resistance gosteriyor. aferim ona..bir de bokunu cikarip direksiyonun birakirsan kirmizi direksiyon isareti yapiyor. ne anliyoruz; elin manyak almani direksiyona da sensor koymus..

park ederken 360 derece goruntuyu cok guzel on konsola yansitiyor. onunde mercedes ambleminin altinda ayna gibi bir seyin altinda da kamerasi var sanirim. ayni sistemi kendi kendini park etmekte de kullaniyor. heves edip bir kac kere kullandim ama paralalel park yapacak cok bir durumum olmadigindan atil kalan bir sey. geceleyin termal kamerayi acip devam etmesi ve yolu taramasi gece yol almayi kolaylastiriyor. (aylar sonra edit : cok fazla kullanilmiyor. teknolojik olarak guzel, heves edilen bir sey ama ozellikle virajli yolda isi gucu birak, dashboarddan bakmak mantikli degil. yolcu koltugundaki o isin tadini cikariyor) ozellikle sizden yuksek araclarin uzun huzmeleri cogu kisiyi zor durumda birakir, tum ic aynalar cok guzel bir sekilde karartiyor..

motoru sanirim eski kasada (w221) de de ayni imis. cift turbo beslemeli. 4.7 l ve v8..tabii cok buyuk hacimli bir motorun ustunde olunca turbo lag diye bir seyi "zinhar" hissetmiyorsunuz. 4 matic dusuk bankete girdiginde kayan tekerlegin cekisini dusuruyor. duzgun fren yapiyor ve tekrar sizi yola cekiyor.
    uzun yolda klima acikken rahatlikla +700km lik bir menzile sahip (eski jaguarlar gibi degil ama deposu buyuk tabe). tahmin edeceginiz gibi asiri beslemeli buyuk hacimli motora ve o agirlikta bir araci sikistirirsaniz ibrenin assagiya indigini (bu mendebur % isareti kullaniyor boyle 5'er 5'er iniyor) gorursunuz. son hizina 13-15 saniyede falan cikiyordur diye tahmin ediyorum.

yol tutusu ile ilgili, kayabilecegini dusunmuyorum. ya da ben kaydirmadim. istemedim de..o kadar limitlere gelmedim..bildigin saltanat kayigi gibi bir sey. yine de havaya girip de salaklik yapmaya gerek yok, susurluk kazasi veya lady diana'nin olumune bakmak lazim.
  • mercedes'in bulduğu teknolojiyi diğer arabaların değil standart, opsiyonel olarak bile kendilerine katmaları sekiz ila on seneyi bulmaktayken ikinci el mercedes almayı mantıksız bulanlar, mercedes'in genelini ilgilendiren bir düşünceyi aracın s serisinin başlığına yazarak sözlük kullanmaktan ne kadar bi-haber olduklarını da ayan ederler.

ayrıca mercedes sadece teknoloji değil güven ve konfor sunar. yeni nesil apaçiler için idrak etmesi zor durumdur.
  • hani insan bir arabayı sever de maddi durumdan dolayı ona ulaşamaz da kendi tasarımını yapar ya aha bu yeni s kasa da öyle olmuş.
  • bu arabayı şoför kullanmayacaksa alan adamlar için mercedes genel merkezinde her cuma akşamı 19.20-19.30 arasında tüm yönetim kurulu 4 shot jager içip "das keriz" "der dunkopf" falan diye konuşuyorlarmış.

şu dünya üzerinde s kasa mercedes mi alayım yoksa r8 mi alayım ikileminde kimse kalmaz. birisi sedan birisi supersport lan, mal mısınız siz?
  • bugün bir belgeselde şahane bir tanımına denk geldiğim üstün alman harikası,
    şöyle ki..
    ''sahiplerinden daha uzun ömürlü otomobil''
  • boeing 789 dreamliner'ın elektronik sistemlerinin kodları 6,5 milyon satır koddan oluşurken, henüz sürücüsüz gidemeyen mercedes s sınıfının elektronik sistemleri 20 milyon satır koddan oluşuyor.

oha.
hesabın var mı? giriş yap