• şarkının klibinin başında havadan çekimle gördüğümüz mistiklerin kıyafetlerinin rengi yaprak yeşili ve aldıkları şekil lotus çiçeği. sembolü unutkanlık... mitolojide lotus çiçeği yiyenler bir unutkanlığa dalar ki geçmişi tamamen unutur, onunla bağlarını koparır, vecde dalar, bir çeşit efsunlanma halidir. şarkının anlattıklarına bakınca bu unutkanlık ve kopuş bedenin nefsi unutmasına, bambaşka bir hale geçişine işaret ediyor, dünyevi mabel, yani nefs dünyayı unutmuş, münzevi, yükseklere çekilmiş mabel'e kadının (aşk, hakikat) mektubunu (mesajını) dörtnala götürüyor. nefs oraya atla (yardımla) çıkıyor, dinlenerek, mola vererek, ama oraya gittiğinde soğuğa, açlığa aldırmadan, oraya nasıl vardığı meçhul olan gözü yolda "öz"ünü aşka susamış halde onu bekliyor buluyor, her özün nefsin kendine getireceği aşka, hakikate kavuşmak için dünyevi isteklerinden arınmış beklediği gibi. tabii ki herkes bu kavuşmayı gerçekleştiremez, o yüzden bu kadar değerli zaten.
    son sahnede göz göze bakışan iki mabel birbirini aynada gören "tek" aslında. "aşk elinden bir olma" denilen tasavvuf kavramına da gönderme var, mektubu verip gözü yolda olan kadın ise aşkın, hakikatin kendisi, merakla, endişeyle bekliyor, bu bekleyiş ilahi olanın, gerçek olanın ölümlü nefs tarafından anlaşılıp anlaşılamayacağının endişesini taşıyor ama gerek kalmıyor çünkü mesajı alan gözlerini kapatarak onu kabulleniyor, bağrına basıyor.
    yerin nemrut olması ve havanın karlı olması da çok isabetli, ulaşılması gereken yer yüksek, yolu zorluk dolu, molalar, yorgunluk vazgeçer gibi olmaya işaret. bembeyaz kar saflık, arınmışlık ki kucaklaması zor, buz gibi soğuk. ve zirveye, "oraya" varınca bulunacak tek şey de yalnızlık, öze dönüş, mükafat kendi benliğinden arınmış kendin çünkü.
    şarkıyı çok sevdim, çünkü yazmak için aşkla yok olmanın ne anlama geldiğini bilen bir gönül gerekiyor. şarkıcı güzellemeyi çok sevmem ama görünen o ki mabel matiz iyi ki bu yolu seçmiş, diş doktoru olarak yapacaklarının sanatçı olarak yaptıklarının, yapacaklarının önüne geçebileceğini sanmıyorum.
  • "leblebi kasesinde antep fıstığı gibisin" yazmış biri yorum olarak* gerçekten öyle: özgün, nevi şahsına münhasır, nitelik arayan ve klipteki hikayeden anlıyoruz ki düşünce dünyasında derinleşen bir sanatçı.

ben en çok gölgesiyle nemrut heykellerinin önünden geçtiği sahneyi beğendim. çektiği klibiyle bıraktığı izi somutlaştırmış sanki.

çok güzel bir şarkı, yorum, klip. teşekkürler.
  • klibi izlerken attar'ın mantıku't -tayr'ını, şeyh galip'in hüsn-ü aşk'ını, bir divan şarinin mesnevisini, orhan pamuk romanlarını okuyorsunuz adeta.

bir doğu hikayesi, bir dervişten aşk hikayesi, sufiden bir masal dinliyorsunuz.

13. yüzyıl anadolusunda tasavvuf okuyor gibi, dervişten ilahi aşk dinliyor gibi.

1200lerin anadolusunda bi yandan tasavvufun yayılışı bi yandan moğol istilası bozulan yapı ve tüm bunların ortasında yaşanan bir aşka tanıklık ediyormuş gibi.

çok iyi olmuş. şu klipteki görüntüler hikaye yerli filmlerin bir çoğunda yok. klip değil 13. yy anadolusunda geçen ilahi bir aşkı anlatan kısa film çekmiş adeta.
  • --- spoiler ---

lakin içerik olarak ben biraz boş buldum. 6.02 dakika şu anda piyasaya sürülen türkçe şarkılar için oldukça uzun bir zaman. klip çok daha iyi değerlendirilebilirmiş. mesela esas kızın evde bekleme bölümlerinde daha fazla bir aktivitesini görebilirdik, mabel matiz'in dağın tepesinde bekleyip şarkısını terennüm ettiği bölümleri bence kesinlikle daha az görmeliydik, başta ve sonda çıkan zikirci abiler klibin geri kalanına daha iyi harman edilmiş şekilde kullanılabilirmiş, sırf şarkının oralarında zikir sesleri var diye adettendir dercesine eklenmişler gibi durmuşlar falan filan...
    --- spoiler ---

klibi bazı arkadaşlar boş bulmuşlar, klibi böyle dümdüz izlerseniz, sofuların orda ne için kullanıldığını bilmezseniz boş bulabilirsiniz. klipte hiçbir şey ''adettendir'' diyerek eklenmemiş bilâkis her şey yerli yerine anlamlı bir şekilde konulmuş vaziyettedir.
    uzun uzun yazmak yerine bir arkadaşımızdan alıntı yaparak bilgi vermek isterim.

''klibin başında bütün kar örtüsü ve ıssızlığın içinde her biri farklı yerlerden gelen sofular o kör edici kar beyazlığını kırıp dikkatlerimizi üstlerine çekiyorlar. nizami bir şekilde bir araya gelerek oluşturdukları çember aslında evrendeki sonsuz devinime bir gönderme ve ilahi düzenin yapısına dikkat çekiyor. ayrıca klipte kar örtüsünün oluşturduğu bir saflık ve arınma göndermesi var. klipte nemrut dağını görüyoruz. nemrut dağı da aslında sofular gibi bir araya gelme birbirimizle kucaklaşma mesajı taşıyor. çünkü nemrut dağında hem pers tanrılarının heykeli hem de yunan helenistik döneminin tanrıları var. klipte bir aşığın bekleyişi var ve bu bekleyiş bütün o ıssızlığa ve soğuğa rağmen umutlu bir bekleyiş. mektubu almaya giden kişi mektubu yollayan kadına yüzünü göstermiyor ve ayrıca kadında bir tedirginlik ve korku hali var. mektubu gelmesini beklerken mabel'de de bir tedirginlik hali var. üzerindeki tek renk aba tarzı giysi aslında mabelin inzivaya çekildiğini ve ilahi bir işaret beklediğini anlıyoruz. mektup bu alan kişide mabel mektubu getiren de mabel. ve mektubu getiren eski mabel mektubu alan yeni mabel ve mektubu getiren mabel de yüzünü açıp yeni mabelin eski mabeli görmesini sağlıyor. eski mabel dünyevi aşkı temsil ederken yeni mabel artık bu dünyevi sınırlandırılmalardan kurtulup tasavvufi aşkı yakalıyor. klibin sonunda da sofuların tekrar gösterilmesi mabelin manevi anlamda huzura eriştiğinin habercisi...''
  • geri ver geri ver
    bana düşümü
    yakıyor gerçeğim aman...

tam anlamıyla bir mabet matiz şarkısı
  • mabel matiz'e duyduğum antipati bu kliple yerini saygıya bırakmıştır. sözse söz, müzikse müzik, klipse dibine kadar... adam film tadında klip yapmış. helal olsun...
  • söyleyecek çok şeyi var bu şarkının. anlatacak çok şeyi var bu klibin. yüreğimin en derin köşesinde bir taşı oynattı yerinden. ruhuma dokundu. nemrut dağının tepesinde esen rüzgar saçlarıma, alnıma değdi.

son derece başarılı bir hikaye, son derece güzel ve bizden bir ezgi. mabelciğim, canım. ne yaptın bana sen böyle.
  • mabel matiz'in ustalık eseridir bence..

her şarkısı ayrı güzel tabi; ama bu şarkı değil ya.. söz, müzik, düzenlemeyle basbaya sanat eseri..

sözleri ilk dinlediğimde kim yazdı acaba diye arattım, belki de birçok kişi yapmıştır.
    karacoğlan mı aşık veysel mi acaba? hiç de duymadım ama.. dedim.

helal olsun..
  • mendilimde kırmızım var
    ağladım da görmedin mi
    yangın oldum yandım ben yar
    su getirdin sönmedim mi

sayılı günler geçer ah
    başa gelmiş dert çekilsin
    yazı kalır söz uçar ah
    sinemde bir ağıt yakılsın

geri ver geri ver
    bana düşümü
    yakıyor gerçeğim aman
    görmeyince bu göz
    katlanır mı gönül
    görelim yeniden yeniden

mendilimde pare sümbül
    küstü çam ağladı bülbül
    kim dayansın yardan ayrı
    bülbülün çaresi güldür

sayılı günler geçer ah
    başa gelmiş dert çekilsin
    yazı kalır söz uçar ah
    sinemde bir ağıt yakılsın

geri ver geri ver
    bana düşümü
    yakıyor gerçeğim aman
    görmeyince bu göz
    katlanır mı gönül
    görelim yeniden yeniden
  • sinematografi olarak çok iyi, doğrudan kısa film ayarında bir klip olmuş. bu anlamda tebriği fazlasıyla hak ediyor. klip diye paçozluk izlemeye mahkum edildiğimiz bir dönemde çölde vaha gibi böyle özenli çalışmalar.

lakin içerik olarak ben biraz boş buldum. 6.02 dakika şu anda piyasaya sürülen türkçe şarkılar için oldukça uzun bir zaman. klip çok daha iyi değerlendirilebilirmiş. mesela esas kızın evde bekleme bölümlerinde daha fazla bir aktivitesini görebilirdik, mabel matiz'in dağın tepesinde bekleyip şarkısını terennüm ettiği bölümleri bence kesinlikle daha az görmeliydik, başta ve sonda çıkan zikirci abiler klibin geri kalanına daha iyi harman edilmiş şekilde kullanılabilirmiş, sırf şarkının oralarında zikir sesleri var diye adettendir dercesine eklenmişler gibi durmuşlar falan filan...

daha iyileri bundan sonraki kısa filmlere nasip olur inşallah. boyalı da saçların, çukur, fırtınadayım gibi şarkıların klipleri de böyle kısa film şeklinde olsa ne güzel olur, düşünsenize. michael jackson'ın kısa filmleri stayla kliplerimiz olsa şu ülkede. mendilimde kırmızım var bu yoldaki ilk örnek olmuş olsun, daha eksiksizleri sonraya kısmet olsun *
hesabın var mı? giriş yap