• meral kozakçıoğlu adında bir doktoru barındırmaktadır. gitmeyenleri uyaralım. meral hanım, kendisine "doktor hanım" şeklinde hitap edilmesini istemiyor. "aybalam" dendiğinde içi bir hoş oluyormuş demeyi isterdim fakat durum öyle değil. bu haspam profesörmüş ve kendisine "hocam" şeklinde hitap edilmeliymiş. 3 adet kliniği varmış ve normalde "buralara" gelmezmiş fakat devlet zorunluluğu dahilinde gelmek durumundaymış. bunları üşenmemiş, günlerdir bel fıtığı ağrısı çeken yakınıma azarlamalı bir ses tonuyla, olanca kibiriyle anlatmış.

bence dr. meral tüm komplekslerini dökebilme fırsatı bulmuşsa, bunu yakınıma refakat eden anneme borçlu. zira annem, zamanlaması mükemmel bir göz hareketiyle yakınımı dizginleyip tartışmayı önlemiş ve meral hanımı marul hanım olmaktan kurtarmış.
  • yakında kendisi ile feci dalaşacağım hastanedir. başlıyorum! aşağıda yazdıklarımın hepsi medicana ankara'da geçmiştir ve yazmadıklarım da yakında geçecektir. başlıyorum!

bugün babam için gittim kendisine. bundan önce babamın gittiği göğüs hastalıkları bölümünde 56 tl fark alınıyordu. bugün endokronoloji bölümüne gittik ve bizden 100 tl talep ettiler. hayırdır dedim n'oluyoruz? bana gişedeki kadın ki sanırım kendisine de güzel belgeler gelecek yakında her bölümün farkının farklı olduğunu söyledi. ben de tamam ulan son gülen iyi gülecek diyerek farkı ödedim ve doktor kan tahlili ve ultrasonografi istedi babamdan. geldik yine gişeye. neymiş 343 tl. siz neye göre alıyorsunuz bu paraları pardon ama dediğimde ekranda çıkan ücret bu dedi aynı kadın. ama gözleri kaçırışları göreceksiniz. tamam dedim ödüyorum ama bana detaylı fatura vereceksiniz. bu hemen atladı. yook detaylı fatura veremeyiz. dur bir soluklan bakalım hayırdır neden veremiyorsunuz. bizim sistemimiz böyle. vay efendim tek fatura veririz. tamam lan verin göreceğim ben sizleri diyerek aldım faturamı. 100 tl si muayene farkı olmak üzere 443 tl ödedim. faturada muayene ek hizmetleri diye yazmışlar hepsine.

şimdi burada bir duralım. bakalım bizden normalde alınması gereken tutar nedir?

http://gss.sgk.gov.tr/…es/ilaveucrethesaplama.faces

yani muayene için en fazla 58 tl alabilirler. ultrasonografi için ise en fazla 82 tl. o da 3 boyutlu renki doppler. bunun yanında daha önce babamdan tomografi istenmişti. ve onun için yamulmuyorsam 320 tl odemiştim. işte ondan da alınması gereken en fazla tutar 118 tl imiş.

işte bu da yukarıdaki linkten alınmış görüntü: http://i.imgur.com/b2ctkg4.png

neyse işler bitti. ben gittim bu hastanenin muhasebesine. kendilerinden detaylı bir fatura istedim ve neye ne kadar ödediğimi görmek istiyorum. siz fazla ücret alıyorsunuz. hepsini sgk ya ileteceğim dedim. bir anda herkesin bakışı bende. soğuk duş etkisini görmemek imkansız. aha yakalandık bakışları var resmen. uzun siyah saçlı bir kadın tamam siz oturun ben dökümleri vereceğim size diyor ama hep bir laf ebeliği. ben üstüne basa basa benim hangi işleme ne kadar ödediğimi görmek istiyorum dememe rağmen hep bir yuvarlama.

derken bu hatun geldi 20 dakika sonra elinde 5 tane kağıt. sadece hangi tarihte ne yapıldığı var. e ben sizden detaylı fatura istedim ne zaman ne yapılmış istemedim ki? dedikçe bu bana benim verebileceğim bu diyip duruyor. siz de olayın farkındasınız dedim yüzlerine. ve dökümler ile hasta hakları bürolarına gittim. kadın resmen evet haklısınız ama burada böyle dedi konuşamayıp. neymiş efendim sistemleri bu yöndeymiş. yani sistem yasa dışı işlem yapma üzerine kurulmuş. bakın diyorum siz yasadışı bir ücret alıyorsunuz. suç işliyorsunuz. bunun yaptırımı olacak. ben bunu size yedirmem dedim. ve bu cümleler sonunda telefonum alındı. bugün yaptırdığım 443 tl lik fatura alındı ve bana geri dönüş yapılacağı söylendi.

bakın linki üste koydum. kimse bu tuzağa düşmesin. girin sgk sitesine. hangi hastane ne kadar ücret alabiliri öğrenin. bu fark ücretlerinin de asılı olması lazım ki bu hastanede ortada ne bir liste var ne de herhangi bir fiyat çizelgesi. bu da suç. bu arada neye göre suç? 5510 sayılı kanun kapsamında suç.

gelişmeleri buradan paylaşacağım. sgk ya kesin başvuracağım ve gerekirse bu hastaneye dava açıp bu yasadışı işler için alabilecekleri en fazla cezayı almalarını sağlamaya çalışacağım.
  • iş arkadaşımıza açık kalp ameliyatı yaptıktan 2 ay sonra kontrollerde "çok üzgünüm, ameliyat sonrası vücudunuzda gazlı bez ve -şu an adını hatırlayamadığım- bir maddeyi içeride bırakmış arkadaşlar, sizi tekrar ameliyat etmemiz lazım" diyen özel ankara hastanesi.

ilk kez olmuşmuş, aman şöyleymiş böyleymiş. arkadaşlar bu olay gerçek, burada ameliyat düşünüyorsanız ya dışarıdan -paraya kıyıp- doktorunuzu ve ekibini getirtin ya da başka bir hastanede ameliyat olun. otel hizmeti göz boyamasın.

bir gazlı bez ve bir tırı vırı için 2-3 aydır evinde yatmak zorunda olan bir çalışanı tekrardan açık kalp ameliyatına aynen almak... tekrar kemiklerin kırılması, kaynaması... ya insanın deliresi geliyor hakikaten.
  • az önce cep telefonuma mesaj göndererek, kardiyoloji ve kalp damar cerrahisinde özel avantajlarla hizmetimde olduğunu belirten hastane. avantajlar bitmeden hemen bir anjiyo yaptırıp geleyim müsadenizle.
  • yedi ay takip ettiği hamileyi ( ve tabii ki bu süre içinde olabildiğince söğüşledikten sonra) otuz birinci haftada preeklampsi ( gebelik zehirlenmesi ) teşhisi koyup,
    -bu tablo riskli
    -biz ilgilenemeyiz,annenin hayati riski var
    -kendinize başka hastane bulun, (sözler yüksek riskli gebelik uzmanı doktora ait ve birebirdir)
    diyerek kapı önüne koyan, doktorlara sahip tükkan .
    not: anne ve bebek başka bir hastanede büyük çaba ve emekle son anda kurtarılabildi.

(bkz: parasiyla rezil olmak)
    (bkz: allah düşürmesin)
    (bkz: hipokrat yemini)
  • beylikdüzü international'a dün akşam saati bir gıda zehirlenmesi problemiyle, arabayla yanından geçerken artık daha fazla dayanamayacağımı farkedip girdim. serum falan aksiyonuna girdiler. 500 tl fatura çıkardılar. tahliller falan da yazmışlar. pazar günü sgk geçmiyormuş. ayrıca bunlar acil durumda müdahale etmek zorunda değiller mi ? hadi geçtim parasını verelim ama sgk'dan alacağın tutarı bana neden çakıyorsun. ben perişan bayılmak üzere düşmüşüm oraya. ben sonra muayene ve serum parasını ödedim. tahliller ne için diye soruyorum cevap vermiyor doktor.
    ben kabul ediyorum. burası bir işletme. adamlar da bariz tüccar. ama ticaretin de bir ahlakı adabı vardır be abicim. velhasıl dikkatli olunması gereken bir işletme. ha bir de acile filistinli bir doktor arkadaş koymuşlar türkçesi iyi değil, onu bir kursa falan göndersinler.
  • 8,5 yıl önce ölmüş teyzeme sms göndermiş hastane. diyor ki bir süredir sağlığnızı kontrol ettirmediğinizi farkettik. herşeyin yolunda olduğunu görmek için size özel teklifimiz var. kampanya kodu vs vs. işin absürt yanı teyzem bu hastanede öldü.
  • hastasına anjiyo yaptıktan sonra; bacak damarlarında %50-70 arasında daralma var, kesinlikle by-pass yapmamız gerekir diyen damar cerrahımsı doktorlara sahip, ticaret ahlakı sıfır olan bir "ticarethane".
    güven hastanesinin damar cerrahı aynı anjiyo sonucuna bakıp "amcayı ameliyat etmemiz, güven hastanesine para kazandırmaktan başka bir işe yaramaz" diyebilmiştir. yaa işte böyle dürüst esnaflar da pardon doktorlar da var.
  • medicana international istanbul'da, 100 küsür aldıkları muayene ücreti karşılığında 5 dakikasını ayıran, sorularımın hiçbirine cevap vermeyen, özel durumumu belirttiğim halde inadına o maddeleri içeren ilaçları yazan bir dermatologları var.

bi de hastayla görüşmede bi anamnez alınmaz mı? insan sormaz mı, yaşı nedir, ne hastalık geçirdi, neye alerjisi var diye.
    sormuyor.
    hadi o sormuyor, ben söylüyorum böyle böyle diye, kaale almıyor.

eczaneye gittim ilacı aldım, prospektüsü okudum. pek tabi kortizon içeren şeyler yazmış bana.
    kime şikayet edeyim, ne yapayım bilemedim.

ayrıca cilt sorunlarımla ilgili şikayetlerime de "buraya neler geliyor, haline şükret" minvalinde şeyler söyledi. şaka gibi.
  • doktorlarıyla nasıl bir sözleşme yapıyorlar bilmiyorum ama içeri girince birçok kişinin (özellikle doktorların) gözünün para bürüdüğü ortada.

rapor yazılması gereken bir ilaç için bu hastanenin x kliniğine (söylemiyorum ki doktor hasta ilişkilerini sağlayan görevlilerin başı yanmasın.) başvurduğumda katılım payı on lira, muayene ücreti on lira olmak üzere ayakbastı parası olarak yirmi lirayı verdim.

doktorun odasına gittim ve derdimi anlattım. normalde en az üç ay kullanılan merhem için doktor bir aylık rapor yazdı. nedenini sorduğumda "bir ay sonra tekrar kontrole gelin, kullanmanız gerekecekse tekrar rapor çıkartırız." cevabını aldım. bu cevap "bir ay sonra bir yirmi lira daha vereceğim anlamına geliyor." dedim içimden.

rapor yazıldı, onay için sekretere götürdüm. sekreter kağıdı aldı ve onay için hızlı hızlı yürürken arkasını dönmeden "yalnız rapor için yirmi lira ek ücret alıyoruz." dedi ve gözden kayboldu. "masrafı olmayan bir iş için yirmi lira daha. bir sonraki ay tekrar bu raporu yazdırmaya geleceğim, tekrar muayene olacağım ve tekrar kırk lira vereceğim." diye düşündüm. hiç mantıklı gelmedi.

doktor hasta ilişkilerini sağlayan görevli geldi ve durumu anlattım. en az üç ay kullanılması gereken merhem için bir aylık bir rapor çıkartılmasının tek sebebi benden o üç aylık süre içerisinde iki rapor ücreti daha alınması olduğunu belirttim. bir kutu merhem zaten bir ay gidiyor. reçeteye de yazılsa olurdu. bu raporun amacı sağlık ocağından bu merhemi yazdırabilmek olduğunu anlattım.

görevliler, aralarında yaptıkları ufak bir konuşma sonrası bu ücreti almayacaklarını bildirdiler.

görevlilere teşekkürler, doktorlara teesüfler.

allah gözünüzü doyursun.
hesabın var mı? giriş yap