• evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, the beatles'ın son plağı daha yeni piyasaya sürülmüşken, genç bir müzisyen heyecanla istiklal caddesinde gezmektedir. o gün dünyayı kasıp kavuran grubun muhteşem plağını satın almıştır. bir diğer genç, sokakta elinde en sevdiği grubun son plağı ile beraber gezen bu adamı görünce ona "beraber dinleyelim mi?" diye sorar. bu şekilde tanışarak bir grup kurmaya karar veren müzisyenlerin, kendilerine buldukları isimdir mazhar ve fuat. sonraları, gençlerden birinin aynı mahalleden tanıdığı özkan isimli genç de gruba eklenecektir.
  • fuat güner, the beatles' ın rubber soul albümünü satın alan mazhar alanson ile karşılaşarak, albümü beraber dinlemeyi önerir. albümü dinlerken bir yandan da akorları çıkarmakla uğraşan güner, mazhar alanson'un şarkı söylemesinden etkilenerek gruba katılmasını teklif eder. yalnız bu grubun adı kaygısızlar 'dır.

kaygısızlar grubunun 1971'de dağılmasından sonra mazhar alanson ve fuat güner isimlerini taşıyan grubu kurar. kaygısızlar'ın son dönemlerinde tanışıp beraber çaldıkları özkan uğur o dönem askere gideceği için gruba katılamaz. özkan uğur' un da askerden dönmesiyle mazhar ve fuat ikilisi yanlarına ayhan sicimoğlu ve galip boransu' yu da alarak ipucu beşlisi grubunu kurar.
  • çıkardıkları albüm uluslararası müzik literatüründe psychedelic folk örneklerinden sayılır.

http://progressive.homestead.com/mfo.html
  • konser haberlerine sevindiğim ikili. ben gelen eleştirileri haksız buluyor ve para için yaptıklarını düşünmüyorum. kelli felli, yaşını başını almış adamlar en nihayetinde. konserden gelen paraya ihtiyaç duyacaklarını düşünmüyorum. bir de mazhar'ın zaten solo kariyeri ve albümleri var, bildiğim kadarıyla kitap falan da yazdı. keza fuat da prodüktör ve yapımcı olarak yıllardır bu işlerden dünyalığını yaptı. yani "hadi iki konser verelim de paraları cukkalayalım." kafasında hareket edeceklerini sanmıyorum. tabii ki özkan'ın eksikliği hissedilecek ki mfö'den en sevdiğim üye özkan'dı. konserlerine sırf onun için gidiyordum ve konserde çaldığı penası ile imzalı fotoğrafını itinayla saklıyorum. ancak kendisinin yokluğu mazhar ve fuat ikilisini izlememe engel değil. asıl sahnelere veda etseler üzülürdüm. bu kararı kolay aldıklarını düşünmüyorum bu arada. onlar için de zor olmuştur. muhtemelen verdikleri konserler epey duygusal geçecek, belki gözyaşlarına boğulacaklar/boğulacağız, özkan'ı anarken yeise düşeceğiz, derbeder olacağız, tribe gireceğiz...

bir anlamda özlerine dönüyorlar diyebiliriz aslında. nitekim mfö, ilk mazhar/fuat ikilisiyle başlamıştı ve gruba geçici olarak alınan özkan, daimi üye olmuştu. yıllar sonra eskiye dönüyorlar. keşke özkan yaşasaydı da özlerine dönmek zorunda kalmasalardı, ayrı mesele.
  • 1976 yılında, güllerin içinden şarkısını böyle söylemişler beraber. mazhar alanson'un sesi nasıl da mükemmel..

http://www.youtube.com/watch?v=y5zk3o6m7pe
  • (bkz: mf)
  • adimiz miskindir bizim gibi mükemmel bir esere sahip bir dönemin mini efsanesi güzide grup. çok, çok seviyorum bu parçasını. bilhassa günlerdir dinlemekten alıkoyamadığım ve henüz anlayamadığım enteresan bir çekiciliğe sahip.

neyse, gidip 28582 defa da nerde hani dinleyeyim de müzik ziyafetime devam edeyim.
  • adımız miskindir bizim adlı güzel bir şarkıları olan ve özkan'ın aralarına katılmasından önce mazhar alanson ve fuat güner'in kurdukları gruptur.
  • mazhar'ın ve fuat'ın saçının olduğu efsane dönemde kurulmuş olan, şans eseri karşılaşan mazhar ve fuat'ın özkan'sız kurdukları grup. özel bi' şarkıları için,

http://www.youtube.com/watch?v=lv_hb0ctlrq

edit: imlasal bağzı şeyler.
  • 1973'de yapılan türküz türkü çağırırız albümü, bu adamların nasıl hala var olduklarının kanıtıdır.
hesabın var mı? giriş yap