• kıyametten bahsetmemişlerdir. takvimleri de bitmemiştir. tek takvim yapacak kadar da gerizekalı değillerdir.

ya kardeşim adamlar geleceği falan görmüyorlar. gördüklerini de iddia etmiyorlar. adamların olayı kehanet falan değil. adamlar astronomiyi kullanıyorlar ve dünyaya dair olayları tanımlıyorlar. kardeşim bi yiter ya. bitmediniz anasını satayım. mundar oldu gül gibi medeniyet.
  • eski bir uygarlik. kanuni'nin bir de sozu vardi mayalar hakkinda: ol maya! devlet cihanda bir nefes sihhat gibi
    :)
  • etkileyici, bilgelik dolu bir hikayeleri bulunur. apocalypto'dan aktarıyorum:

iliklerine kadar hüzne bulanmış bir adam ormanda tek başına oturuyormuş. bir süre sonra ormandaki tüm hayvanlar adamın etrafında toplanmış ve "seni böyle üzgün görmek istemiyoruz, bize ne istediğini söyle, sana yardım edelim" demişler.

"üstün bir görüş yetisi istiyorum." demiş adam.

"ben sana gözlerimi veriririm." demiş akbaba.

bu kez "güçlü, çok güçlü olmak istiyorum." demiş adam.

jaguar: "ben sana gücümü veririm, benim kadar güçlü olabilirsin." diye öne çıkmış.

adam "yeryüzünün tüm sırlarını bilmek istiyorum." demiş.

yılan: "ben sana bunları gösterebilirim."

ve bütün hayvanlar böyle devam etmiş. adam hayvanların verdiği tüm hediyeleri alarak oradan ayrılmış.

sonra baykuş konuşmuş: "adam şimdi birçok şey biliyor ve birçok şey yapabilir. birden içimi bir korku kapladı."

geyik sormuş: "neden? isteyebileceği her şeye sahip artık. şimdi üzülmez."

baykuş konuşmuş: "hayır. ben adamın içinde büyük bir boşluk gördüm. asla dindiremeyeceği, büyük bir açlık. kendisini üzen de, bütün bunları isteten de o. durmadan almaya devam edecek, ta ki dünya ona 'artık sana verebileceğim bir şey kalmadı.' diyene kadar."

ben de baykuştan bunu beklerdim zaten. esaslı hayvan. mayalardan da böyle bir bilgelik beklerdim. zaten masalında 'dünyanın sırlarını bilmek istiyorum' cümlesi geçen halklar bilimde akılda ilerlemiş oluyor.
  • umarım haklıdırlar da, son 19 günümüz kalmıştır. sikerim böyle hayatı da, aşkın ıstırabını da, garbın afakını da.
  • kafayı matematik ve astronomi ile bozmuş uygarlık. işin ilgincide şu ki adamlar kendilerini geliştirdikleri dalda hiç bir zaman kendilerine yararlı olarak kullanmamışlar. hayvancılık veya ticaretle uğraşmamışlar, tarım konusundada o kadar başarılı sayılmazlar ayrıca. mısır üretip durmuşlar yıllar yılı. ta ki toprak çoraklaşana dek. o zamanda ileri bilimden yararlanıp toprağı adam etmek yerine farklı bölgelere göç etmesiylede tanınırlar. bide başımıza bela olacak bir takvim icad etmişler ki akıllara zarar. 4. insan çağının büyük tufanlarla bittiğini (bkz: nuh tufanı) , 5. insan çağınından 21 aralık 2012'de büyük depremlerle biteceğini hesaplamışlardır. umalımda mayaların astronomi hesaplamaları tarımdaki eşsiz başarıları gibidir. yoksa toptan ayvayı yedik.
  • bi kişi de çıkıp dememiş ki adamlar en azından 21 aralık 2012'ye kadar kıyametin kopmayacağını bilmişler.
  • 15. yüzyılda ispanyollar tarafından katledildikleri halde, israrla "enteresan bir şekilde ortadan kaybolan kavim." denilerek, katliamları sümenaltı edilen topluluk.
  • varlıklarına inanamadığım mükemmel medeniyet. amerika kıtası medeniyetlerinin en mükemmeli. aztek ve inka lardan daha şanslı, daha bilinçli bir geçmişe sahip fakat en acı sonu yaşayan cennet ırkı. dünya tarihinin bilim ve araştırmaya en çok kaynak ayıran, sosyal huzur ve dengeleri en iyi sağlayan gelmiş geçmiş en mükemmel medeniyeti. bugün ağırlıkla meksika dolaylarında kalıntıları bulunan bu medeniyet amerika kıtası medeniyetlerinin en inanılmazı olarak silah ve polisiye teşkilatlarına sahip olmadığı gibi din ve düşünce özgürlüğünün günümüz koşullarında bile uygulanamadığı düzeyde bir sosyal hoşgörü ve anlayışa sahipti. günümüz koşullarında sokaklarda tiner ve açlık kıskacında yetişen gençleri düşününce katledilen bu medeniyet uğruna ağlamak bile yetersiz. daraldım yine.
  • "birden hocayla dalga geçmeye başlarlar "ilahi hoca hiç göl maya tutar mı" diye.

hoca durur mu yapıştırır lafı "bu şirincedeki mallar ne sikim amk?"

der.
  • matematiğin ve modern astronominin temelini atmış uygarlık. birileri bütün gününü at boku temizleyerek geçiriyorken adamlar oturmuş hesap kitap yapıyorlardı, dalgasını geçmeside at boku temizleyenlerin torunlarına düşüyor. hayat çok garip.
hesabın var mı? giriş yap