• george russell, büyük geldiği araca sığabilmek için yanlış hatırlamıyorsam 1 numara küçük ayakkabıyla yarıştı. hatta bu araç sezon boyu kullandığı bir araç değildi. pit ekibinin hatası olmasaydı podyum yapacaktı.

mercedes'in 2020 ve 2021 yıllarında ne kadar hızlı olduğunu kabullenmek istemeyen bazı hamilton fanları var.mercedes, ortaya iyi bir araç çıkarttığı zaman hamilton kötü bir pilot olmuyor.iyi araçları, iyi pilotlar kullanır.

fakat bazı hamilton fanları, "mercedes'in aracı çok hızlı" denildiği zaman bir eziklik psikolojisine giriyorlar.

hamilton, son senelerde çok rahat yarışmaya alıştı.iyi bir pilot ve altında iyi bir araç olunca rakiplerine fark atarak gidiyordu.fakat bu sene de çok net gördük ki en ufak bir sıkışıklıkta hata yapmaya ve söylenmeye başlıyor. perez ve alonso'nun savunmaları için söylediği sözler, bakü de yaptığı büyük hata gibi.

edit : imla

edit : max'ın başlığında max'ın adının geçmediği bir yorum yazdığım için özür diliyorum. daha çok yukarıda (eğer silmediyse) yorum yazan arkadaşa cevap olarak yazdığım için max'dan bahsetmeyi unutmuşum.
  • --- spoiler ---

lewis hamilton'ın "charles ile copse'taki mücadelemiz geçen yıla göre farklıydı. mesela problem yaşamadık" sözleri üzerine

max verstappen: "37 yaşında virajı nasıl döneceğini öğrenmesi harika. bu genç sürücüler için de olumlu bir şey. 37 yaşında bile hala öğrenebiliyorsun."

kaynak
    --- spoiler ---

daha çok konuşmalı, daha çok röportaj vermeli. muhallebi çocukları ile dolu f1'de güneş gibi parlıyor sürüşüyle, davranışlarıyla, agresifliğiyle, bu sporun tiranına baş kaldırışıyla.

tekerine taş değmesin allahın aslanı.
  • pilot gibi pilottur. millet göt korkusuyla gaza basmaktan çekinirken adam resmen hayatını ortaya koyup bir şeyler yapmaya çalışıyor.

3 kuruşluk iddia kuponuna herife laf söyleyen taş olur taş...
  • hakkında saçmalarken “gridin en iyi 2 otomobilinden birini kullanıyor” denilmiş. bu bildiğin basiretsizlik.

mercedes senelerce tur başına neredeyse 1 saniye hızlı otomobiliyle 31 çekti, kimse ağzını açamadı.

mercedes’in bir önceki sene yarıştığı otomobille yarışan düşük bütçeli bir takım, 1 sene eski araç olmasına rağmen yine de herkesten hızlıydı, kimse ağzını açıp bir şey söyleyemedi.

çok iyi dedikleri lewis hasta oldu, yerine çaylak russell oturdu, herkesi geçti, teknik arızadan kaldı. bu bile, aracın ne kadar hızlı, lewis’in ne kadar vasat olduğunun kanıtıdır.

gelelim max verstappen’e...

altındaki araç, diğerlerinden biraz daha iyi, mercedes’ten kötü. diğer araçlardan çok daha iyi olsaydı, 2. pilotlar da hep başarılı olurdu. böyle bir durum yok.

max bu araca rağmen çoğu zaman en hızlı turu aldı, pole pozisyonunu aldı. şapkadan hep tavşan çıkarttı. o yüzden de şampiyonluğu hak etti.

son yarış için konuşacak olursak, daha en baştan yaptığı hareketi niye yazmıyorsunuz? şikanı kesip gazlayıp gitmek doğru muydu? lewis ağlak ve ahlaksız bir pilot. max sadece onu yenmek için gerekeni yaptı. iyi de yaptı.

son tur max gibi o da pite dalsaydı, lastiklerini değiştirseydi? strateji hatası yapıp, sonra ağlamayacaksın.

hepsinin ötesinde, kendisinde güzel lastikler varken, bitik lastikli perez’i kaç tur geçemedi? madem bu yapılabiliyor, max’ı 1 tur arkasında tutabilseydi? perez kadar bile iyi bir sürücü değil.

senelerce lewis kollandı, kimseyle mücadele etmeden şampiyon oldu. her mücadele ettiği sene, şampiyonluğu kaptırdı. bu sene de aynısı oldu. max, lewis’ten çok daha iyi bir pilot.

son olarak, bu spora “heyecansızlık” katan lewis’in tüm fanlarına bakın, memur hayatı yaşayan, sabah 9, akşam 6 çalışan, sabit yaşayan, hayatında değişikliğe gidemeyen, en büyük yaşadığı heyecan, trafikte 120 yerine 130 ile gitmek olan insanlar göreceksiniz.

ne yazık ki, f1 böyle bir şey değil. bu arkadaşları maraton koşusu izlemeye davet ediyorum. f1’i bize bırakın.
  • eyvallah be usta. sana eyvallah. gönülden bir eyvallah. bu sezon, yarış gününü geçtim taaa pazartesinden "yarış haftasındayız be!" dedirttiğin için eyvallah. son yarış bitmeden önce yazmak istedim. sıralama ve antremanları izledikten sonra ve lastik durumunu da gördükten sonra bugün kazanma ihtimalin bence yok. anca schumacher'in senna'nın falan ruhunun o piste inmesi lazım. başka türlü bu işten bizi kimse ayıklayamaz. şu an ahmet çakar gibi "beyler bana 2 dakika müsade edin çok bunaldım" diyesim geliyor. bu entry'i yazarken ahan da arka planda şu var; zehir oluyor geceler.

geçen sene yine kendisi hakkında "sırf verstappen var diye izliyorum f1 yarışlarını" yazmışım. mercedes'in dominasyonu ve öncesinde redbull dominasyonuyla bu spora olan bütün hevesim kaçmıştı. 100-200 tane dahi mühendis abuk subuk* bir araba geliştiriyorlar ve bundan büyük keyif duyuyor olabilirler ama ben bir izleyici olarak zerre keyif almıyordum. ne zaman ki bu çocuğun altına rekabetçi araba verdiler işte o zaman ben 2010 öncesine gittim. daha bir dikkatle takip etmeye başladım ve tek takip ettiğim bu çocuğun sonu yokmuş gibi sürmesi oldu.

bu sporda en hızlı arabaya binenin hiçbir savunma görmeden emniyet şeridinden gidermiş gibi rahatça şampiyon olunduğunu zannedenlere, dts fanlarına karşı senci olduk bu sezon. onlar herkesin memur olmasını ister ancak biz senin gibi hasta ruhlu delileri istiyoruz. umarım kariyerin bitmeden en az 1 şampiyonluk alırsın çünkü bu sezonki sürüş tam bir şampiyon sürüşüydü. aynı şekilde savunmaların da. sportmenlik dışı ühühühhü diye ağlayan ılık götlüleri sallayıp hep böyle olursun umarım.

bu sezon özelinde ise senden razıyız be. şampiyonluğu kaybetsen bile bu 2021 abu dhabi gp yüzünden olmayacak. bu şampiyonluk, 2021 britanya gp'de şampiyonadaki en büyük rakibin tarafından 51g kuvvet ile pist dışına itildiğin ve ingiliz medyasının mutlu noeller diyerek büyük bir sevinçle senin nasıl kaza yaptığını gösterdiği olay ile ve 2021 macaristan gp'de yine hamilton'ın takım arkadaşının kamikaze gibi dalıp perez'i yarış dışı bırakıp senin de arabana büyük zarar vermesiyle kaybetmiş olacaksın. diyorum ya, bunlar benim başıma gelse kafayı kırar hamilton'ın üzerine falan sürerdim, iyi tutuyorsun aslanım kendini. sen çarpsan, o da yarış dışı kalsa ve sen o yarışı kazansan muhtemelen şampiyonadan falan diskalifiye bile edilirdin. rakibin 100 yıl ağlar, ingiliz medyası da ortalığı yangın yerine çevirirdi. her neyse. bugün için sana bol şanslar aslan parçası. umarım şans da seninle olur.

edit: o artık bir dünya şampiyonu! harbiden yarışa schumacher'in ruhu indi :) mick o kazaya sebep olmasa asla şampiyonluk umudu yoktu. ama işte göklerden gelen bir karar vardır... bu yarış rush filmindeki gibi 15-20 sene sonra filmlerde anlatılacak bir yarıştı. inanılmaz bir şeydi. max, mercedes'ten bariz şekilde daha yavaş bir araçla şampiyonluk aldı. bunu ben değil bizzat f1 pilotları söylüyordu. o aracı rekabetçi yapan max'ın bizzat kendisiydi. tarihteki en efsanevi şampiyonluklardan biri. max, sen artık bir dünya şampiyonusun be aslan parçası!
  • aracinda sorun olmadigi zaman (ya da gecen seneki macaristan yarisindaki gibi bicilmediginde) yarislari ilk 2'de bitiren ruh hastasi. red bull'da ciktigi ilk yaris olan 2016 ispanya'dan beri kendisini takipteyiz, geldigi nokta gercekten inanilmaz. yetenegi 6 sene önce de tabii ki vardi ama ulastigi olgunluk seviyesi cok farkli. yarislari istedigi sekilde kontrol edebiliyor, dogru yerde dogru zamanda en dogru hamleyi yapabiliyor. umarim 4-5 sampiyonluga ulasabildigini görürüz kendisinin, hak ediyor.
  • şampiyonluğunu dibine kadar haketmiştir.
    asıl rakibi şampiyon olsaydı şaibeli olurdu.
    ba ba ba patronları tek dnfe şampiyonluk yarışına ortak oluruz açıklaması yaptıktan sonraki 2 yarış haftası üst üste mercedeslerin vurması ile yarış dışı kalan adamdır max. ne ara unuttunuz?
    işinize bakın
    sarı bayrak arkasında biten bir sezon mu izlemek istiyordunuz ayrıca?

edit: 2022 brezilya gpde pereze yaptığı şerefsizlikten sonra nibendeki tüm sempatisini yitirmiştir. bir taraftarını sonsuza dek kaybetti. baba oğluna bağ bağışlar oğul bir salkım üzüm vermez.
    ne oldu? rezil olduğuyla kaldı. lafta redbulun parlak çocuğu ama takım patronu yarış içinde dakkasında 2. pilottan özür dileyerek bu şımarığı itin götüne soktu soktu çıkardı. bir insan diğerine 3. kişinin davranışından dolayı mahçup olup özür diliyor. basit arkadaş ortamında bile bunlar en gerilimli anlar iken verstappenin bu şapşallığına milyonlar tanık oldu. aşırı cringe
  • herkese merhabalar! dün verstappen'ın kazandığı suudi arabistan gp'den sonra sürüş tarzı ve bundan neler öğrenebileceğimiz hakkında birkaç şey yazmak istedim. öncelikle şunu söylemek isterim, bu sporu yaklaşık 20 yıldır takip ediyorum, 5 yaşımda iken schumiciydim, 26 yaşıma geldim aynı tadı super max'te buldum. bu işin uzmanı değilim, sadece size gözlemlerimi anlatmak istiyorum çünkü kişisel fikrim burada çok kişinin bilmeden bir şeyleri konuşması. burada anlatacağım sürüş tarzı aynı anda charles leclerc ve lewis hamilton için de geçerlidir.

öncelikle bazı şeyleri söylemek lazım. max, charles ve lewis gibi sürücüler doğal bir yeteneğe sahipler. fakat bunun yanında çoğu başarılı f1 sürücüsü gokarttan başlar ve tırmanır. max de böyle bir sürücü. hatta bilmeyenler için söylemem gerekiyor, leclerc ile çocukluğundan beri rakipler.

max'in doğal sürüş yeteneği için sizi şu videoya davet ediyorum, bu video ve genel sürüş paterni üzerinden konuşacağım:2014 florida

normalde f1 ve diğer yarışlarda hepimizin bildiği bir yarış çizgisi var. peki bu yarış çizgisi tam olarak ne? temel mantık şu: viraja olabildiğince en dıştan gir, virajın apexinde viraja en yakın ol ve virajdan en dışta çık ki maksimum hızla çıkabilesin.

şimdi klasik bir yarış çizgisine bakalım:
    geometrik yarış çizgisi

geometrik yarış çizgisi teoride en verimli sonucu oluştururken temelinde çok büyük bir problemi var: yol tutuşu. herhangi bir virajı aracınızla alırken bir düşünün. iki tekere ekstra yük biniyor, diğer iki teker ise biraz havada kalıyor. elbette hız korunuyor yarış çizgisinde ama 4 tekeriniz tekrar yere eşit değdiğinde geç kalınıyor. size az evvel verdiğim örnek videoda max'in direksiyon hareketlerine dikkat edin. virajlarda hiç viraj yönünün tersine bir ''counter-steer'' direksiyon hareketi yok. virajı çok sert bir frenle alıyor, erken apex yapıyor ve yarış çizgisinin içine doğru çıkıyor. eğer birini dış taraftan sollama hedefi varsa da sert freni ile aracını dıştan döndürüp yine hızını koruyabiliyor, ama dış dönüşleri çok sert ve keskin. bunu yapmasının sebebi 4 tekerinin erkenden tam tutuşa geçebilmesi. böylece virajdan daha erken tam tutuşla daha fazla hız kazanarak çıkabiliyor. fakat bu yarış tarzındaki temel problem şu, arabanızı tamamen içgüdüsel olarak kullanabilmeniz gerekli. çünkü eğer aracınız biraz fazla dönerse bu riskli fakat ödüllendirici yarış çizgisinde çok rahat bir şekilde spin atabilirsiniz. verstappen'in yarış tarzındaki agresifliği de buradan geliyor. virajları aldığında geniş yarış çizgisi yerine içten füze gibi dalıp virajın içinde 4 tekerini tekrar yola tutturabiliyor, bunu yapabilmek için aşırı tecrübe lazım. akşam jeddah'ı seyrederken hamilton'ın geçişleri de buna benzerdi. zhou, ocon, riccardo, bottas gibi sürücüler geometrik yarış çizgisini kullanıyorlar. bu yüzden yarış sırasında defansları zayıf, çünkü hamilton veya verstappen gibi agresif yarış çizgisine sahip olan biri içten hızlıca daldığında geometrik yarış çizgisinden dolayı iki tekerleri daha geç yol tutuşuna sahip olacağı için geçen kişi çoktan onlardan uzaklaşmış oluyor.

alonso vs hamilton
    43. saniyeden sonra dikkat edin. alonso şikandan çıkarken 4 tekeri çok seri bir şekilde yere yapıştırdığı için virajdan jet gibi çıkıyor, hamilton bunu avantaj görüp drs'e kendini hazırlarken alonso fren yaparak hamilton'ın drsini çalmasını engelliyor.

verstappen vs bottas
    1:17'deki verstappen'ın klasik hamlesine bakın. direksiyonda counter-steering yok. araba viraj sonunda kendiliğinden 4 tekere oturuyor.
    2:40'ta oconu geçerken bunu daha rahat görebilirsiniz. direksiyonda ters hamle yok, 4 teker birden şak diye oturuyor piste ve bunu hissedebiliyorsunuz izlerken.

max'e, lewis'e veya charles hakkında pek çok şey söyleyebilirsiniz; fakat sürüş tarzları diğer yarışçılara göre o kadar yüksek bir seviyede ki içgüdüsel olarak araçlarını kullanırken kafalarını yarışta zihin oyunlarına odaklayabiliyorlar. bunu alonso da çok yapıyordu eskiden, şu aralar orta pakta olduğu ve aracı gerçekten rezil bir halde olduğu için biraz zorlanıyor.

edit: @agosizman hocamdan güzel bir ekleme geldi:

ben max'ın tarzını, aracın, sürüş tarzına uygun geliştirilmesine de bağlıyorum biraz. yıllardır red bull'da ve araç onun feedback'lerine göre geliştiriliyor. bu tip durumlarda içe dalarken tutuşu ve frenlemeyi öyle optimize etmişler ki araç hem tutuşu yakalıyor hem de frenlemede kilitlenme olmuyor.

ek olarak yıllardır adrian newey'in geliştirdiği downforce'u yüksek bir araç. viraj boyu hız taşıma konusunda çok iyiler. bu sebeple diğer araçların yavaş kaldığı virajın iç noktasına, downforce sayesinde daha çok hız taşıyabiliyor.

e tabi içe dalmanın başka bir avantajı da rakibini viraj çıkışında dışa itip pozisyonu zorla ondan almak. tam max'lik bir hareket :))

alonso'nun renault günlerinde ilginç bir viraja giriş şekli vardı. virajın başında direksiyonunu sert bir şekilde sanki spin atacakmış gibi çevirir, aracını apex'e doğru fırlatırdı tabiri caizse. o dönemki aracın (r25) arka süspansiyon tasarımı sebebiyle arka tutuşu çok iyiydi. aracı da michelin'le beraber tasarlamışlardı. aniden understeer ile viraja girince ön lastikler hemen ısınıyor, virajı alırken yol tutuş sağlıyordu. gerisini arka süspansiyon hallediyordu. sürüş - araç uyumu mükemmelleştiğinde bu analizleri okumak çok tatlı oluyor.

https://www.news24.com/…-win-two-f1-titles-20200604
  • crashtappen diye anıldığı f1'e geldiği ilk günlerden beri fanıyım çünkü efsanelerde var olan tutku ve kazanma hırsı bu çocukta var. yetenek yetmez asla. max buna sahipti, ilk izlediğinde anlıyordun. hırs hata yaptırır, kaza yaptırır ama doğru takımla çalışırsan sonunda şampiyon olursun. hırs hırs diye kafa sikme nedenim boşuna değil, çok yetenekli olan, çok iyi arabalarla yarışan ve şampiyonluk göremeyen isimlerde eksik parça buydu. kuşlar böcekler yeşil enerji diye toz pembe bir hayat yaşayan nico rosberg bu yüzden hamilton'u yendiği sene yarışmayı bıraktı çünkü şampiyon olmak için dönüştüğü kişiyi kaldıramadı adam resmen. max efsane olacak çünkü onun böyle bir dönüşüme ihtiyacı yok, o ilk günden beri böyleydi. bir çok röportajı var kazanmak için yarışmazsam bırakırım dediği. kontratında da kazanmaya oynayabilecek bir araç verilmezse fesih etme maddesi var.

hamilton social justice warrior gibi takıladursun, onu efsane yapan da yeteneğinin yanında hırsıydı. hamilton'un ilk yılları ne kadar toksikti hatırlamıyor musunuz gerçekten? mercedes'e gelip saçma derecede farkla en iyi olan aracıyla 6 şampiyonluk yaşadı, bu savaşçı, hatta dirty savaşçı, toksik savaşçı yanını bu yüzden çok iyi kamufle etti çünkü ortaya çıkarmaya çoğu zaman ihtiyaç duymadı. ama ne zaman nico ile gerçekten işler kızıştı, gösterdi pislik yüzünü. 2021 yılında da max'a karşı ne kadar çirkef olduğunu gördük iki yüzlü ağlak lewis'in. ama bunu yadırgamıyorum, çünkü adamın içinde var bu hırs ve o da bu şekilde dışa yansıtıyor, başka birine dönüştürüyor o yarışmacı hırsı kendisini, ve bu yüzden mercedes'e lewis seçildi 2013'de, bu yüzden en iyi arabayla yarıştı ve 7 şampiyonluk yaşadı. işte max da sahip buna. ama günümüzün sjw gölgesinde max'ın sahip olduğu old school dobralık bolca hater edinmesine yol açıyor.

vettel, schumacher, senna, lauda, prost... hepsinde vardı bu hırs ve hepsi de bu nedenle hatalar yaptılar, çirkinlikler yaptılar, hater kazandılar hepsi de. vettel'e kanatsız melek muamelesi yapılıyor şu an ama bundan 10 sene önce hakkında neler düşünüyordu insanlar, bakın. zamanla korkunç ve rakipsiz görünen hızındaki düşüşüne hatta danny ric'e yenilmesine en büyük neden hırsının kaybolmasıydı belki de. ferrari'de zaman zaman çok iyi de olsa red bull yıllarındaki istikrarlı en üst level vettel yoktu, olsaydı 2017 ve 2018 daha başka bitebilirdi zaten. raikkonen sürekli patlayan mclaren'iyle yarışırken gridin en hızlısıydı bir dönem, schumacher ve alonso şampiyonluk kovalarken hem de, ama sonraki yıllarda o da iceman'in sadece bir hatırası olarak yarıştı. yine yetenekliydi elbette ama eskisi gibi değildi. çünkü evlenip çoluk çocuğa karışıp mutlu bir hayat kurduktan sonra kalmadı onda da o eski hırs. max hâlâ sahip o ateşe ve kazanmak için yarışmazsam bırakırım dedi defalarca, tadını çıkaralım.

https://youtu.be/4wrhb71l11q charles'ın yarışını gerçekten aptalca kararlarla baltalıyor ferrari. adam bir robot kadar profesyonel, kırılsa da parçalansa da profesyonelliğini koruyor. onun da eksikliği bu. ferrari'de yarışıyor, f1'in en popüler takımı, bir insanın ulaşmak isteyeceği zirve nedir sorusunun cevaplarından birini bizzat yaşıyor adam, ve bunları kaybetmek istemiyor belki de, bilmiyorum. ama ilk stratejik failden sonra yapacağınız işi sikerim orospu çocukları diye (tabi üslubunca) masaya yumruğunu koysaydı şu an ferrari çok daha doğru stratejiler üretirdi, buna gerçekten inanıyorum, mantıklı değil belki ama inanıyorum buna. takım saçmalama lükslerinin olmadığını bilmiyor gibi çünkü, doğru olanı denemek yerine alternatif şeyler deneyip çakılmaları çok fazla, başka türlü açıklayamıyorum bu kadar sık yaşanan stratejik hatayı. eğer durum da buysa, bu kadar profesyonel olmanın kendisinde eksiklik yarattığını ve şampiyon f1 sürücüsü olmanın gereklerinden birine sahip olmadığını söylemek yanlış olmaz charles için. ama macaristan'da doğru strateji de olsa charles için, max kazanacaktı muhtemelen, ayrı bir seviyeydi çünkü, bazen gününde olur sürücüler, max da öyleydi, ve yenilenmiş parçaları da araç performansını arttırmıştı. ama en kötü ihtimalle ikinci olacağı yarışta leclerc'in geldiği nokta, skandal işte.

daldan dala atladım, red bull ile bitireyim. gridin en hızlısı ve en hırslısı max. f1'i kurtaran, düştüğü sıkıcı dipten zirveye çıkaran adam olması da inkar edilemez bir gerçeklik. ama takımı da çok zeki, sürekli öğrenen ve kendisini geliştiren isimlerden oluşuyor. horner ve newey varken, bu adamların kurduğu ekip ile strateji ve araç konusunda fail olması zaten pek mümkün değil. bu durumun en güzel örneklerinden birisi bu seneki araç. şöyle ki, red bull her zaman iyi viraj alan, aerodinamik yapısını virajlarda yola yapışacak şekilde tasarlayan bir takım olmuştur. bu da tek turda motorun izin verdiğinden daha iyi süreler almasını sağlasa da düzlük performansı olarak çoğu ekibin arkasında kalmalarına neden oluyordu. geçen sezonlar mercedes düzlüklerde red bull'a o kadar fark yaratıyordu ki eğer kovalayan takım onlarsa drs ile beraber kolayca geçiş yapıyorlardı. 2021 yılında bu tasarım anlayışı hiç olmadığı kadar fark yaratıyordu. max tek turda aracına da uyan pistlerde rakipsiz bir hıza sahipti ama geçiş yapması gereken zamanlarda, geçiş noktalarında mercedes'in düzlük hızına yetişmekte zorlandığı için, drs kullandığı halde geçişi tamamlamak için yer yer büyük riskler almak zorunda kalıyordu. ancak mercedes için durum tam tersiydi, eğer daha hızlı olan ve kovalayan mercedes olduysa drs'i açıp kolayca geçiş yapıyorlardı. red bull bu durumdan dersler çıkarmış ve yıllardır sahip olduğu araç dilinde değişikliğe giderek aerodinamik olarak virajlara değil, düzlüklere öncelik veren bir tasarım diliyle yaratmış bu seneki aracı. motor gücü olarak ferrari'den geride, alpine ve mercedes'ten önde (gerçi mercedes sene içinde güçlendirdi motorunu, güncel durumu bilmiyorum, hatta yaz arasından sonrası için bir güncelleme ve güçlendirme daha yapacaklardı) . ancak düzlük hızı olarak bu seneki red bull ilk üç takım arasında açık ara farkla en iyisi ve bu nedenle geriden başladıkları yarışta eğer drs mesafesine geldilerse geçiş yapmakta çok daha az zorlanıyorlar. ferrari viraj ve dolayısıyla tek tur hızına çok önem vermiş aracı tasarlarken ve düzlük geçişleri için de vites oranlarını ilk hızlanmada maks verim alacak şekilde ayarlamışlar, fakat o ilk hızlanma avantajını ortadan kaldıran uzun düzlüklerde red bull'a karşı savunma yapmaları mümkün olmuyor. bunlar bugünden yarına bir anda alınan stratejik kararlar değil. takımlar sahip oldukları tasarım dillerine karar vermek için sayısız olasılığı hesaplıyorlar ve en doğru olduklarına inandıkları yöntemi seçiyorlar. ferrari kağıt üzerinde bariz şekilde en hızlı araç ancak yarışlarda en avantajlı araç değil. bu sene teoride en hızlı aracı yaratmamış olsalar da yarış ve geçiş anlamında en doğru tasarıma sahip araç red bull tarafından yapılmış ve max da bu takımın hakkını veriyor.
  • şu kalıbı kullandığım için kusura bakmayın ama, burası f1 burada sikiş var sikiş. son 10 yıldır kural değişiklikleri ve sünepe pilotlarla mühendislik fuarına dönse de bu sporun tarihi kan, gözyaşı ve öfkeyle dolu. f1’de bugün efsane olarak andığınız tüm pilotlarda da max’la aynı hamur vardı. hiçbiri kaybetmeyi kabullenmezdi ve sonuna kadar her şeyi yapardı. en az 4 şampiyonluk son yarışta böyle olaylarla el değiştirdi. hatta senna şuminin baskısına karşılık verirken canından oldu.

rekabet istemiyorsanız siktirin gidin curling seyredin.
hesabın var mı? giriş yap