• finallerde toplam 17 dakika oynayarak 4 kez şampiyonlar ligi şampiyonu olan futbolcu.
  • (bkz: mateo kovacic/@ceyar i kim vurdu)

tapusu real madrid'de bulunan, kiralık chelsea forması giyecek olan 1994 (24) doğumlu hırvat merkez ortasaha.

2018/19 sezonu için (yaş 24) real madrid'in 35m €'luk (bkz: thibaut courtois/@ceyar i kim vurdu) transferinin eşantiyonu olarak 1 yıllığına chelsea'ye kiralandı. opsiyonel satın alma bedeli ise 45m €.

dinamo zagreb altyapısından çıkıp, inter milan'da (2012/13 - 11m € - yaş 18) parladı. bunun sonucunda bir futbolcunun (dönem itibariyle) kariyerinde ulaşabileceği son nokta olan real madrid'e (2015/16 - 31m € - yaş 21) transfer oldu.

real madrid çatısı altında bulunduğu üç yıl içinde bir türlü kendini takıma kabul ettirmeyi başaramadı. real madrid bu boru değil, ayrı bir seviye tabii ki. (bkz: james rodrigues/@ceyar i kim vurdu) de, (bkz: gareth bale/@ceyar i kim vurdu) de olsan cristiano ronaldo'nun uzay seviyesi futbolu, egosu ve gölgesi altında ezilip, hak ettiğin saygıyı göremeyebiliyorsun.

velhasıl mateo kovacic, takımda bulunduğu üç senede (2016-2017-2018) ligde anca bir sezonluk maç sayısında ilk onbir oyuncusu olabildi (totalde 37 maç).

bugüne kadar 46 kez hırvat milli takımı forması giydi. gel gör ki kendisinin ilk onbirden kesilmesiyle beraber 2018 rusya dünya kupasında hırvat milli takımı herkesi kendine hayran bırakan bir futbol oynadı. yokluğunda * takımı turnuvanın en büyük süprizine imza atıp, finale çıkmayı başardı.

anlayacağınız kendisi için işler son yıllarda yolunda gitmiyordu ve chelsea transferi tekrardan dirilişi için büyük bir şans. hem chelsea merkez ortasahasında (bkz: cesc fàbregas/@ceyar i kim vurdu)'ın yaşadığı büyük düşüş, (bkz: daniel drinkwater/@ceyar i kim vurdu)'ın ise düşük çaplı tabiatı gereğiyle kreatif anlamda bir rakibi bulunmuyor*.

dolayısıyla yeni takımında düzenli forma giyme şansı çok yüksek. yani bu sene kendisi için 'ya herru ya merru' senesi olacak.

ancak kendisinin 'şampiyonlar ligi kupası kazanmayı düşleyen takımlar' için as oyuncu olabilecek kapasitede bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. chelsea'nin 2004/05 sezonundan bu yana her daim güçlü ve oturaklı, şampiyonlar ligi şampiyonluğu adayı bir kadrosu vardı. son iki yılda (2017/18 - 2018/19) ise müthiş ödün verdiler kalitelerinden. ne yazık ki chelsea'nin çapı geçmiş senelere kıyasla düşüşünü sürdürüyor.

geçen sene (2017/18) takım antonio conte sayesinde resmen çöktü. italyan teknik adam, defansif ortasahanın kilit oyuncusu (bkz: nemanja matic/@ceyar i kim vurdu)'i anlamsizca rakipleri manchester united'a sattı. kazma (bkz: alvaro morata/@ceyar i kim vurdu)(66m €), (bkz: tiemoué bakayoko/@ceyar i kim vurdu)(40m €), danny drinkwater (38m €), (bkz: emerson palmieri dos santos/@ceyar i kim vurdu)(20m €), (bkz: olivier giroud/@ceyar i kim vurdu)(17m €) gibi (dünya devi chelsea seviyesinin altındaki) topçularla kadroyu doldurup, bonservislerine tamı tamına 181m € (!) ödedi.

bu sezon (2018/19) takımın başına gelen maurizio sarri ise 'ben transfere karışmam; yönetim kafasına göre adam alsın, ben sadece taktikle ilgilenirim hacı.' temalı abuk bir açıklama yaptı. transfer sezonunda (2018/19) beklenen transferler bir türlü gelmeyince, yıldızlarını elinde tutmakta zorlanan bir takıma dönüştüler. (bkz: thibaut courtois/@ceyar i kim vurdu) kendini zorla real madrid'e sattırdı. takım yıldızı (bkz: eden hazard/@ceyar i kim vurdu) ise huzursuz; ismi sürekli transfer dedikodularına karışıyor. anlayacağınız takım, son iki sezonda (2017/18 - 2018/19) yaptıkları seçimler sonrası kadro kalitesi olarak kan kaybetmeye devam ediyor.

----------bonus----------
    takımının detaylı incelemesi için bakınız;
    (bkz: chelsea/@ceyar i kim vurdu)
    ----------bonus----------
  • "14 yaşında ayağımı kırdım. hastaneye gittiğimizde masrafları ödeyecek paramız yoktu. babam evdeki eşyaları satarak beni tedavi ettirmişti. o gün kendime ve ailem söz verdim. bir gün bu bedelin karşılığını ödeyecek ve babamı gururlandıracaktım. şimdi onu gerçekleştirdiğim için çok mutluyum."

- mateo kovacic
  • arsenal'in almak istediği 16 yaşındaki hırvat oyuncu. dinamo zagreb forması giyiyor ve "hırvat messi" olarak anılıyormuş.

http://www.lavanguardia.es/…ic-el-messi-croata.html
  • oyun tarzı ve italyan defans oyuncularının kasaplığı düşünüldüğünde kısa süre sonra yumuşak bilekleri eline verilecek oyuncu.
  • inter'de wesley sneijder'in galatasaray'a transferiyle boşalan 10 numaralı formanın teslim edildiği genç yıldız.
  • 2014 dünya kupası'nda adından en çok söz ettirecek futbolculardan birisi olacak.
  • bu sene "god mode" takiliyor diye entry giriyordum ki an itibariyle everton macinda oyle bir gol atti ki, "yapacaginiz ise baslarim lan" diye vurdu kesinlikle.

top ayagina yapisiyor, driblingleri muazzam, oyun kuruyor; su an resmen eksiksiz gibi.

muhtesem oyuncu tek kelime ile.
  • bu sezon real madrid'de asensio ile birlikte en çok yıldızı parlayan oyuncudur. mental olgunluğu, vizyonu biraz da savunması gelişirse modric'in yerini doldurabilir ama şu haliyle bile modric'ten artıları var. şu an 5 büyük lig topçuları arasında 50 üzeri dribling yapmış oyuncular arasında %80 üzeri başarı sağlamış yegane oyuncu. yani çalım yüzdesi çok iyi, çok başarılı. her zaman dikine oynuyor, topla topsuz olduğundan çok daha süratli, tuhaf bir oyuncu. tanju'nun prekazi için söylediği, "o topla, ben topsuz depar atardım, o kaleye benden önce yetişirdi" örneğindeki gibi topla inanılmaz bir sürati var. şu an için real'de yedek rotasyonunda 3.-4. sıralarda. isco, morata, james gibi isimler ondan biraz daha önde. zaman zaman modric'in yerine giriyor. bugün 23 yaşına giren çok beğendiğim, müthiş bir oyuncu.
  • yedek girdiği her maçta varlığını hissettiren oyuncu.city bu adam her oyuna girdiğinde bi anda oyundan düşmeye başlıyor
hesabın var mı? giriş yap