• basindan sonuna gayet zevkle seyrettigin, guzelce kurgulanmis, eglenceli bir film. nicolas cage'in oyunculuguna soyleyecek tek kelime bile yok. hollywood kliselerinden cikmak isteyenler icin ridley imzali basarili bir alternatif. ozellikle arkadasinizla seyrediyorsaniz bol bol gulumsemeniz de cebinize kar kaliyor.
  • dvdsinde filmin yapimini, ridley scottun filmi nasil kabul ettigini, butun oyuncularin nasil secildigini, kiyafetinden, butun lokasyonlarin nasil bulunduguna, hans zimmerin muzikleri yaparken nasil kivrandigina kadar bircok detayi anlatan, bir saatlik inanilmaz guzel ve samimi bir making of barindiran film.
  • ridley scott dışında -ki onu kara şahin düştü'de gördük- başka bi yönetmen çekseydi belki de gelmiş geçmiş en iyi ilk 10 film arasına girebilirdi film...
    nic. cage leaving las vegasla başlayan süper sorun insan karakterini bu filmde de üstün bi performansla sergilemiş.
  • muziklerini hans zimmerin yaptigi filmde, nicolas cage leaving las vegastan sonra, ozlenen izlenmeye değer oyunculugu ile tekrar bizimle.*
    bu arada hans zimmer yine dokturmus. yalniz bazi sarkilarin gotan projecte benzerligi suphe uyandiriyor.
  • nicholas cage in takıntılı adam tripleri ile kopardığı film.
  • 2003 yapımı filmin yönetmeni gladiator, blade runner, alien vb filmlerden tanıdığımız usta yönetmen ridley scott, başrolde ise son yılların başak (evet başak) oğlanı önceki yılların usta oyuncusu oscarlı nicolas cage var. yardımcı rollerde ise the green mile'da parlayan sam rockwell ve alison lohman var. film bir kitap uyarlaması ve iyi bir yapımcıya sahip: robert zemeckis.

ansiklopedik bilgimizi verdiğimize göre başlayabiliriz.

film zekice hazırlanmış bir senaryoya ve sade bir kurguya sahip. hakkında az entry girilmesi, imdb'de çok da fazla oylanmaması ile tıpkı cage'in bir diğer filmi snake eyes gibi kıyıda köşede kalmış güzel filmlerden.

arkadaşımla bu gece hangi filmi izleyelim dedik. ben suç, arkadaş komedi istiyordu. ikimizde istediğimizi aldık ve açıkcası çok güzel bir iki saat geçirdim.

filmin ana teması dolandırıcılık ve aile. film ayrıca fena olmayan bir kara mizah örneği. yönetmen ridley scott'dan beklenilmeyecek bir film. kendisini karanlık temaları ile tanıyoruz daha çok. ama şunu söylemek istiyorum ki eğer huysuz birisi değilseniz iki saatin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. (ha ama dersiniz ki ben huysuzum ciddi şeyler lazım bana chinatown izleyin. sormayın nereden aklıma geldi bilmiyorum.)

özellikle cage'e ayrı bir paragraf açmak istiyorum. bence lord of war ve bu film kariyerinin zirvesidir. bu adam iyi yönetmenlerle daha dikkatli ve özenli seçilmiş projelerde oynamalı. bu adam bitmiş değil. kick-ass'de gördük bunu hala iş yapabiliyor.

--- spoiler ---

spoiler kısmı için söylemek istediğim tek bir şey var. filmin "1 yıl sonra" kısmından nefret ettim. gerçekten nefret ettim. belli ki ridley kötü son ile bitirmek istememiş ama be adam, bak "1 yıl sonra" kısmı kitapta yokmuş, senaryoda da yokmuş, soruyorum be adam, niye mutlu son yapmak istedin? neden kasada frank'in bıraktığı para düştüğü an bu filmi bitirmedin anlamıyorum. öyle bitirsen belki de filmin kendisine has bir hayran kitlesi bile olurdu. ah ridley ah.

--- spoiler ---

film gayet güzel fakat eksilerine değinecek olursam, suç kısmı biraz daha fazla olabilirdi. bunun içinde 15-20 dakika film daha uzun olsaydı daha güzel olabilirdi. tabii ki birde spoiler'lı kısımda bahsettiğim şey var.

bunun dışında izleyin, izlemeyen insanlara da önerebileceğiniz güzel bir film.
  • "bazı insanlar için para, altyazısı olmayan yabanci bir film gibidir."

'blade runner' ve 'gladyatör' gibi yüksek bütçeli başarılı filmlerin ingiliz yönetmeni ridley scott’ın, sürprizlerle dolu harika bir filmi. film, mükemmel bir kara komedi örneği olmasının yanı sıra son ana dek izleyicinin film hakkındaki tahminlerini yanlış çıkartmasıyla da dikkat çekiyor. film, yaşamda herkesin kandırılabileceğine ustalıkla değinirken scott, filmin sonunda izleyicinin de çok kolay kandırılabileceğini gösteriyor. her ne kadar sade bir senaryoya sahip bir film gibi görünse de izleyici, film bittiğinde beklediğinden çok daha fazla memnun kalıyor. bu yönüyle film, izleyiciyi de dolandırıyor diyebiliriz; iyi manada tabi...

nicolas cage, obsesif ve aşırı titiz bir dolandırıcı karakteriyle yine kusursuz bir performans sergiliyor. filmde nicolas cage’e, 'the green mile' ile herkesin dikkatini çeken, daha sonra birçok başarılı filmde de etkileyici performanslar sergileyen sam rockwell ve 24 yaşındayken oynamasına rağmen 14 yaşındaki bir kızı inandırıcı şekilde canlandırmayı başaran alison lohman eşlik ediyor. filmdeki karakterleri canlandıran sanatçılar, rollerine çok yakışıyor.
    roy waller, insanları dolandırırken asla şiddete başvurmayan zeki ve bir o kadar da takıntılı bir dolandırıcıdır. ortağı frank mercer ise daha dışa dönük ve uyanık bir karakterdir. frank, roy’u, bahşiş bırakmayan cimri ve zorlu bir zengini dolandırmak için ikna eder. ve bu iş için de epeyce uğraşırlar. bu işin sonunda izleyici büyük bir sürprizle karşılaşır. bu süreçte roy’un ruh hali ve genel hayatını yönetmen, cage’in oyunculuğunu da iyi değerlendirerek hoş bir şekilde işliyor. bu sırada roy’un hayatına dair hem komik, hem de duygusal bir dizi olaya tanık oluyoruz. kızı olduğunu düşündüğü angela ile bir anda yalnızlığından kurtulan roy, ona çok güvenir ve onunla zaman geçirmekten daha önce olmadığı kadar mutlu olur.

filmin insana garip bir mutluluk veren sahnelerinden, roy’un alışveriş için gittiği markette kasiyerlik yapan kathy ile olan anları çok keyif vericidir. bu sırada iki karakterin bakışmaları, ilişkileri, hayatın mutluluk verici sıradanlıklarına çok etkileyici bir örnek.
    sonuç olarak üçkağıtçılar, yakınındaki pek az sayıda insana çok fazla güvenen, takıntılı ve sıradışı bir dolandırıcının sürprizlerle dolu hikayesidir. keyifli bir an geçirmek için izlenmesi elzem olan bu 'mütevazi' filmde, roy gibi karakterleri çok iyi oynayan nicolas cage, mükemmel bir gösteri sunuyor. özellikle cage, devamlı sigara içen, titiz, takıntılı bu karaktere çok yakışmış.
  • finaline kadar merakla ve zevkle izlendigi halde, film bittiginde yonetmeninden hic beklenmeyecek sekilde insani enayi yerine koydugu farkedilen film.
  • nicolas cage'i bir suru action filminden sonra adam gibi bir rolde seyretmenin cok iyi geldigi film.ozellikle kizina ne yanit verecegini bilemedigi durumlarda takilmasi ve ustunde hastane onlugu ile pisik olmus cocuk gibi
    hımbil kosusu cok iyiydi.ama yine de boyle bir uckagitcinin bu kadar aptal olmamasi gerekirdi.ya da umudunu veya buldugu seyi kaybetmemek icin son cabalari mi demeli.oldukca pahali bir tedavi de olsa yeni bir hayata sahip oldu.
  • nicolas cage sam rockwell ve alison lohmanın oynadığı ridley scott filmi.
hesabın var mı? giriş yap