• masterpiece kelimesi, ortaya ciktigi yillarda (ki tam olarak bilmedigim bir tarihtir) bizim kullandigimiz baglamda kullanilmamis, zamanla basyapit ve saheser gibi basliklar altinda incelenmeye baslanmistir.

sanat okullarinda spesifik bir sanatcinin ogretmeninden yani masterindan esinlenerek yarattigi esere verilen isimdir aslen, masterpiece. "seneler boyunca sen benim kahrimi cektin, bak ben de sonunda senin gibi resim cizmeyi ogrendim, allah senden razi olsun" demenin bir yoludur masterpiece yaratmak.

misal olarak, giotto'nun madonna enthroned isimli eseri, ogretmeni olan cimabue'nin enthroned madonnasindan esinlenerek yaratilmis, bu eserde cimabue'nin perspektif eksikligi giderilmistir. akabinde masterpiecei goren cimabue ogrencisine, "aferin sana" demistir ve giotto arkadasimizi azad etmistir.
  • kim bana katılır bilemedim ama inanılmaz platonik aşk kokan şarkı. bayılarak dinliyorum kendi adıma.
  • kendi de bir masterpiece olan madonna şarkısı. son albümü bir kenara bıraktım, madonna'nın son on senesindeki şarkıları arasında bile direkt dikkat çeken, ayrılan bir yapıya sahip. tek kelimeyle başyapıt.
  • madonna'nin sevdigim sarkisini nacizhane tercume etmeye calistim. umarim olmustur...

eger mona lisa olsaydin
    louvre muzesinde asili olurdun
    herkes seni gormeye gelirdi
    yer degistirmen imkansiz olurdu

benim icin sen,kadife ipin arkasinda duran
    nadide ve paha bicilemez bir sanat eserisin

ama ben umutlarimdan vazgecmeyecegim
    ve senin tam yanindayim
    tipki gecelerdeki hirsiz gibi
    saheserin onunde duracagim

ve sana nedenini soyleyemem
    sahesere asik olmanin
    neden bu kadar acittigini

cunku ne de olsa
    hicbirsey yok edilmez degildir

seni ilk gordugum andan beri
    tum karanlik aydinlanmaya basladi

etkileyici bir tablo
    isigin kucuk parcaciklari

neye benzedigin benim icin boyle
    "bakin, ama lutfen dokunmayin" tiplerinden

ve her zaman secilmis kisi olmak
    acikcasi hos olmayacaktir

ve senin tam yanindayim
    tipki gecelerdeki bir hirsiz gibi
    bir saheserin onunde duracagim

ve sana nedenini soyleyemem
    sahesere asik olmanin
    neden bu kadar acittigini

cunku ne de olsa

.
    .
    .
  • madonna'nın w/e filminin müzik albümünde bulunacak, çok çok güzel ve naif bir şarkısı. şu sıralar kötü bir versiyonu dolaşıyor internette ama bu bile hayran bıraktı kendine. madonna'nın sesine balladların ne kadar çok yakıştığının başka bir kanıtı olacak bir şarkı işte.

dinlemek isteyenler için: http://idolator.com/…adonna-unveils-her-masterpiece

sözleri:

if you were the mona lisa
    you`d be hanging in the louvre
    everyone would come to see you
    you`d be impossible to move
    it seems to me is what you are
    a rare and priceless work of art

stay behind your velvet rope
    but i will not renounce all hope

and i`m right by your side
    like a thief in the night
    i stand in front of a masterpiece
    and i can`t tell you why
    it hurts so much
    to be in love with the masterpiece
    `cause after all
    nothing`s indestructible

from the moment i first saw you
    all the darkness turned to light
    an impressionistic painting
    tiny particles of light
    it seem to me is what you`re like
    the "look but please don`t touch me" type
    and honestly it can`t be fun
    to always be the chosen one

and i can`t tell you why
    it hurts so much
    to be in love with a masterpiece
    `cause after all

nothing`s indestructible
    nothing`s indestructible
    nothing`s indestructible
    nothing`s indestructible

and i can`t tell you why
    it hurts so much

and i can`t tell you why
    it hurts so much
    `cause after all
    nothings indestructiblecause after all
    nothing`s indestructible
  • müziğiyle, sözleriyle, tınısıyla ve hissettirdikleriyle çok tanıdık bir madonna şarkısı. nasıl özlemişim böylesini, kelimelerle anlatamam. ruhum dinlendi kraliçem.
  • öğrendiğim günden bu yana, sabahlara kadar dinlemekten, gözümün ferini almış olan muhteşem bir madonna parçasıdır.

"...cause after all, nothing is indestructible"
  • madonna'nın yaralı yüreklere attığı jilet darbesidir. özellikle the mdna tour canlı performansında da pek tatlı şopar moruk.
  • taksim asmalımescit caddesinde bulunan acayip keyifli sanat-aktivite stüdyosu. resmen mükemmel bir proje, kimin fikriyse o güzel nöronlarına sağlık diyor gitmek isteyenler için sürecin nasıl işlediğini aşağıda detaylıyorum.

biletinizi alıyorsunuz, stüdyoya dilediğiniz içecekle gidiyorsunuz. zira bu aktivite 2-3 saat sürüyor. seçmiş olduğunuz resim tuvalinizde çizili olarak sizi bekliyor. sanata gönül vermiş hocamız önce biraz resimden bahsediyor, sanatçı bu resmi yaparken hangi akımdan etkilendi öğreniyoruz, sonra bu akımda hakim olan boyama tekniklerini bize uygulamalı olarak adım adım gösteriyor.

palet hazır, fırçalar hazır, boyalar hazır, önlükler bile hazır. size bir tek minnoş minnoş boyamak kalıyor. yanlışlıkla sıçtık batırdık mı? sorun yok, öretmenimiz dilersek hemencecik düzeltiyor hatamızı, bizden izin alarak tabi. çok düşünceli değil mi? ben olsam yeteneksiz rezil bok ettin çık dışarı diye sinirlenip rencide ederdim. adamcağız şöyle yapabiliriz aslında filan diye anlatıyor, yönlendiriyor. arkadaşınızla "huhahuhah ne çizdin la kaybolan hayallerimizi mi amk bu ne" ayarında dalga geçtiğiniz resim birdenbire "aaa yavru kediye bakar mısııııın?!?!!kalp kalp." gibi bir şeye dönüşüyor, ordan pay biç.

aramızdaki süper yeteneksizlere rağmen şahane birer resimle evlere oha ne güzelmiş, keşke daha sık yapsak böyle aktiviteler diyerek döndük. yaşlandık diye mi bilmiyorum, ama çok güzel bir anı oldu bence geceden kalan. sevdiklerinizle yemek paylaşıyorsunuz, şarkı paylaşıyorsunuz, bence bir ara resim de deneyin, şahane oluyor.

resimden keyif alan tüm yeteneksizler, toplanın süper tüyo var! on kişiyseniz bir seans kapatabiliyor, o gün programda olmayan bir resmi seçebiliyor, arkadaşlarınızla sınırsız dalga geçip fantastik eğlenebiliyorsunuz!
    hoca geçmiyo ama, o biraz ciddi :(
  • aynı zamanda taksim asmalımescid cad. de bulunan keyif, muhabbet ve sanat stüdyosudur. bir resim kursu gibi görünen ancak resim kursu olmayan, tüm resim yapmaya yarar malzemeleri cüz'i bir ücret karşılığında misafirlerinin kullanımına sunan, misafirler ile birlikte müzik, içki ve muhabbet eşliğinde birlikte tablo yapılan bir mekan. resim yapmayı bilmenize gerek olmaksızın sadece içkinizi alıp gidiyormuşsunuz. müzik ve gerekli tüm malzemeler stüdyo sahiplerindenmiş. keşke böyle yerler çoğalsa.

bir zamanlar ev şeklinde dizayn edilmiş (bkz: joker cafe) adında bir oyun cafe vardı yine taksim'de. aynı zamanda aklıma o mekanı, hayatımın en eğlenceli geçen günlerini`:düşününce farkettim:/` getiren mekan.
hesabın var mı? giriş yap