• isminin ve cisminin içinde;

osmanlı var

fetih var

peygamber emrinin yerine gelmesi var

at var

doğaya uyumsuzluk var

görgüsüzlük var

gösteriş var

kovalaklık var

avm var

kısacası türkiye insanını genelinin hoşuna gidecek her şey var.
    elbette ki tutacak, yok satacak projedir.
  • herkesin bir ağaç kesilmesidir tutturmuş gittiği proje, üşenmeyip imza kampanyası falan yapanlar var. ama bir kişi de şu ana kadar açıp bakmadı herhalde, bu arazi neresi, proje nereye yapılıyor, orman nerede, proje nerede diye, kulaktan dolma bilgilerle ya da reklamın yanıltıcı görüntüleriyle (4 tarafı ormanlarla çevrili proje görüntüsünden bahsediyorum). neyse üşenmedim bir iki araştırma yaptım, ve gördüğüm kadarıyla ortalığı velveleye verecek bir durum yok... arazi bildiğin çalılık hatta baya da bir çorak araziymiş... ha birileri çıkar madem çorak araziydi ağaç dikselermiş ev yapacaklarına der, o zaman susar kalırım.

neyse meraklıları için ufak araştırmamdan bir iki link vereyim, sonra değerlendirsin insanlar:
    birinci ve asıl en önemli kaynak belediye'nin istanbul şehir rehberi:
    http://sehirrehberi.ibb.gov.tr/map.aspx
    buradan harita sekmesinde 1982 görüntüleri seçilerek arazi'nin 1982 yılında bile bırakın orman olmayı, epey çorak bir alan olduğu görülebilecektir
    koordinat isteyenler x: 416774 y:4554307 girebilirler arazinin yerini bulmak için

ikincisi ise bir video geçen sene bu zamanlarda çekilmiş: hani şu ağaoğlu'nun bugünlerde 20bin ağaç kesmekte olduğu ve reklamlarda 4 tarafı ormanlarla çevrili olan arazi:
    http://www.havadanemlakvideo.com/…n_konut-2327.html

daha da meraklısı için google earth 2002'ye kadar bölge ile ilgili harita sağlıyor: koordinatlar 41/06/54 ve 29/00/36 (derece/dakika/sn olarak) yine orada kesilebilecek bir ağaç vs. göremedim

şimdi bu velvelenin asıl sebebini merak ediyorum, arkasında kimlerin olduğunu merak ediyorum

mesela aşağıdaki haber gibi haberler yapan yaptıranlar var enteresan bir şekilde:
    http://www.internetajans.com/…ek-haberi-17108h.html
    haberi yapan diyor ki 20bin ağaç kesilecekmiş proje için. el insaf hadi ekşisözlük bilip bilmeden atıp tutan, araştırma yapmaya üşenen, kulaktan dolma bilgi ile bilgi sahibi olduğunu zanneden insanlarla doldu son zamanlarda, ama sen haber yapıyorsun, biraz araştırma yap, haberi yapmadan bari.

not: neredeyse her gün hakkında haber çıkan bir proje için ufak bir araştırma yapınca ben bunları görüp buluyorum, ama nedense şu ana kadar yazılmış 150 küsür entry'de kimse iki tıkla burada orman var mıymış gerçekten diye bakmıyor. isyanım buna, yoksa daha önce de dediğim gibi istanbul'un ve ülke'nin görsel olarak kirlenmesinde en büyük pay her zaman müteahhitlerindir; ancak sanıyorum bu projenin bu kadar kolay tepki çekmesi bu proje'nin müteahhitinin son derece itici reklam kampanyası olmuştur. yine de eleştirilerde bu seviyede bir akıl tutulması yaşanmasına anlam veremiyorum. adam iki araştırma yapmadan 20bin ağaç diyor...
  • mesele sadece 20bin agacin kesilmesiyse eger, tamam arkadasim, yok orada 20bin agac. gelsinler kondursunlar betonlarini, istedikleri gibi insa etsinler. ama bak, o arazinin etrafi -bir dereceye kadar irzina gecilmis dahi olsa- hala orman. is sadece agac kesmekle, dikmekle bitmiyor ki. o ortamda yasayan binbir turlu canli var, su veya bu capta bir ekosistemin olusmasi icin kac yil gerekiyor, oturup hesaplayalim mi? ya da boyle bir sistemin nasil bir denge uzerine kurulu oldugunu, disardan dolayli bir mudahalenin ne sonuclara yol actigini arastiralim mi beraber, var misin? cok arastirmaciyiz ya... bunlari dusunemeyecek kadar sigsak, google earth'de dolanip duralim, neye yarar?

bak, benim yasadigim ulkede de -istanbul olceginde olmasa da- baskente dogru bir goc var. metrekare fiyatlari 30000 kron, ulke ortalamasinin yaklasik 5 kati. ogrenciyi filan gectim, yeni evli, birikimi olmayan bir ciftin ev satin almasi neredeyse imkansiz ve bu siktiriboktan apartman daireleri icin. bahceli, mustakil evleri hic dusunmeyelim bile. ve bu baskentin kuzey ve kuzeydogusunda devasa ormanlar var ama adam, konut fiyatlarinin ucmasi pahasina da olsa o ormanlarin birak kesilmesine, uc kilometre yakinina dahi ev yapilmasina izin vermiyor. tek care var, ya fiyatlar yukari gidecek ya da binalar. ama oradaki ormandan, ekosistemin dengesinden taviz vermiyor iste. bu onyillardir boyle, onyillar boyunca da boyle olacak.

hadi diyelim ki, bunlar sana birsey ifade etmiyor. sen zannediyor musun ki o adamin yapacagi 6000 konuta yerlesecek bilmem kac bin insan bir fanusde yasayacak, butun ihtiyaclari o fanus icerisinde karsilanacak ve hicbir sekilde arazinin disina dogru bir genisleme olmayacak. binalar nereye kondurulduysa iste o kadar insaat, o kadar yol...

bunu dahi dusunemiyorsak degerlendirmelerimizde, o zaman cikin gidin kardesim o sehirden, kirsehir'e filan yerlesin. bol bol arazi var, orman yok, anadolu bozkiri iste. istediginiz kadar sikin anasini. ama istanbul'a bakip "haci bu kadar siktik ebesini sehrin ve doganin, biraz daha siksek birsey olmaz" diye dusunmeyin, dusunenlere de mal mal "agac yokmus ki orada" diye koz vermeyin.

bak bu kadar yazdim, hepsini unut simdi. tek birsey soyleyeyim: oraya 20bin agac dikilirdi. tamam?

tanim: at sikine konan hiyarin plaka numarasi.
  • buradan bir daire kiralamak için 20 tane emlakçı ile görüştüm.

karşılaştığım tabloyu anlatıyorum;

dairelerin büyük çoğunluğu arap yatırımcılara ait. ağaoğlu daireleri 10ar 20şer bu arap yatırımcılara satmış.

bu arapların bir çoğu da dairelerini kiralarken peşin 12 aylık kira bedelini gelir vergisi vermemek için elden teslim almak istiyor. (ki kanunen suçtur. cezası vardır.)

hatta site aidatlarını da 12 aylık peşin yatırmanızı istiyorlar.

ayrıca ağaoğlu site yönetiminde çalışanlar bu kanunsuz arapları kafa kola almışlar, onlar da bu kanunsuz kiralama işlerinden komisyon almaya çalışıyor. emlakçılar da bu ismi cismi belli olmayan komisyoncularla ortak çalışıyor.

yani anlayacağınız, başından sonuna rezillik kepazelik kanunsuzluk dizboyu.
  • 1+0 eve 268.000 tl veren adamın mutlu olması beklenen proje. he amk, adam o kadar para versin, ardından mutlu olsun. sonra diyosun beni anlamıyosunuz, nası anlayalım la..
  • ayazağa'da bildiğin dağın bir kısmının yok edilmesiye yaratılmış alanda yapılacak olan proje.
    anasını siktiler ayazağa'nın... toz, çamur...
    eskiden orman köyü gibiydi havası temizdi falan ama şimdilerde ayazağa'da bırak cam açmayı, her sabah masa siliyoruz camsillen. bildiğin toz yağıyor.

ha tabi bu proje için göt kadar yolda cirit atan dorseli hafriyat kamyonlarının teröründen bahsetmiyorum bile.
  • bakanlığın iptal kararı sonrası isminin taslak 1453 olarak değiştirileceğini duydum. asparagasmış.
  • bir başka postmodern getto. milletimin zevkine sıçayım.
  • pek çok ceviz ağacının ve bilumum ağacın kesilmesi gerekmiştir. biz bunu hayal edemedik işte.
hesabın var mı? giriş yap