• ünlü italyan kasaplarının ilki ve (bence) en sevimlisi.
    annesiyle yaşar, haftasonları arkadaşları ile o bar senin bu bar benim takılır. arada bir iki kızla küçük maceraları olur, ama sonuç hüsrandır.
    sonra clara ile tanışır. clara da yalnızdır marty gibi. ikisi iyi anlaşır ama bir düzenden başka bir düzene geçmek annesi ve arkadaşları için olduğu kadar marty için de zordur.
    yine de bu yolda iyi bir adım attığı söylenebilir. clara ile marty için hayırlı bir gelecek bekliyoruz, marty nin annesi üniversiteli kız istemese de fark etmez.
  • geleceğe dönüş adlı filmde profesörün yeni yetme arkadaşının adı.
  • quiz show'da herbert'ın kaybettiği soruydu bu, o filmi seyreden herkes marty'nin oscar aldığını bilir...
  • delbert mann'ın yönettiği, ernest borgnine'in başrolünü oynadığı, 1955 yılında çekilmiş film.
  • en iyi film oscar ödülünü ve cannes'da altın palmiye'yi bir arada -tek başına- kazanan tek film.
  • gözden uzakta kalmış bir başyapıt. altmış sene önce bile kadın erkek ilişkilerinin hiç değişmediğini, annelerin bazen kendi çıkarlarını da düşünebileceğini, arkadaşlarınızın her daim mutlu olmanızını istemeyeceğini, evli erkeklerin o zaman dahi bekarlara evlenme sakın diyebileceğini görebileceğiniz sert ama bir o kadar da tatlı bir film.
  • 1955 yapımı olan oscarlık film, italyan kökenli bir amerikalı kasabın* çevresi tarafından hatta müşterileri tarafından evlenmeye zorlanması temasını işliyor.
    film, dönemin özelliklerini de yansıtıyor oldukça.
    -üniversite okuyan kadınların sokak kadını (!) olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu dillendiren okumamış anneler
    -okumuş kadınların o dönemde kaynana ile yaşanmasına karşı çıkmalarının bu anneler tarafından kabul edilmediği ve "hayatın kötü zamanlar içinde olduğunun" dillendirilmesi, vb.

aslında kimseye çaktırmasa da kendisi de evlenmek isteyen marty'yi filmin başında evlenmeye zorlayan müşteriler, günümüz bekarlarının sancılarını gayet iyi özetliyor. hatta çok daha sert. güldürürken ağlatır, o derece. hatta aşırı derecede sinir bozar.

--- tanıdık geldi mi spoileri ---
    marty kasap dükkanında gelen müşterilere et kesmektedir.
    m1: marty
    m2: müşteri
    m3: müşteri 2

m2: ...küçük kardeşin pazar günü evlenmiş, ha, marty?
    m1: evet, bayan fusari. çok güzeldi.
    m2: bıyıklı, uzun birşeydi, değil mi?
    m1: hayır, o diğer kardeşim, freddie. freddie evleneli dört yıl oldu. webb caddesinde oturuyor. pazar evlenen nicky.
    m2: onu iri yarı sanıyordum. bir keresinde onunla burda tanışmamış mıydım? uzun, şişman, bana sigorta poliçesi satmaya çalışan biriydi.
    m1: oh, hayır, o kız kardeşim margaret'in kocası frank. margaret sigorta mümessili ile evlendi. kız kardeşim rose da müteahhitle evlendi. geçen yıl detroit'e taşındılar. diğer kız kardeşim frances,
    iki yıl önce...kingsbridge caddesi'ndeki st john kilisesinde evlendi. çok güzeldi. bir bakalım. 1.79 tuttu. bu sizin için uygun mu, bayan fusari?
    m2: olur...
    m3 (sırada beklemektedir): hey, marty, acelem var!
    m1: şimdi size bakacağım, bayan canduso.
    m2: sen ne zaman evleneceksin, marty! kendinden utanmalısın. senden küçük tüm kardeşlerin evlendi. evlenip, çocukları bile oldu. annenle görüştük. bana "hey, marty'im için tanıdığın güzel bir kız var mı?" diye sordu. neyin var senin? olmaz böyle.
    neyin var senin?
    m1: bayan fusari...
    m2: evleneceksin, duydun mu?
    m1: bayan fusari, sıra bayan canduso...
    m2: oğlum frank evlendiğinde 19'undaydı. neyin var senin?
    m1: böyle iyi.
    m2 (eti alıp giderken): kendinden utanmalısın!
    m3: marty, 4 poundluk tavuk istiyorum.
    m1: elbette.
    m3: küçük kardeşinin evlendiğini duydum.
    m1: evet, çok güzeldi.
    m3: marty, kendinden utanmalısın. senden küçük tüm kardeşlerin evlendi, çocukları bile oldu. sen ne zaman evleneceksin?
    --- tanıdık geldi mi spoileri ---
  • ernest borgnine in tek oscar ını kazandığı, annesinin etkisinde kalan çekingen bir kasabı canlandırdıgı film
  • yakışıklı, karizmatik ve çekici olmadığı için başrollerde yer alamayan ernest borgnine'ın bir kaç başrolünden birisi "marty". rahmetli aktör (2012'de vefat etmişti), imdb'den de anlaşılacağı üzere 95 yıllık hayatına çoook film sığdırdı ama çok az filmde başrolde yer aldı. lakin yardımcı rollerde döktürmeyi, kendisine teklif edilen her rolün hakkını vermeyi başarmıştı. marty rolünün de hakkını vermiş borgnine. marty 34'üne gelmesine ve bütün kardeşlerini evlendirmesine rağmen halen evlenememiş bir adam. annesi bundan bıkıyor ve bu konuda ona baskı uygulayıp duruyor. o da evlenecek şerefli, namuslu bir kadın aramaya başlıyor. film bu basit hikaye üzerinden anne-oğul, kaynana-gelin, karı-koca ve arkadaşlık/dostluk ilişkilerine odaklanıyor. zamana meydan okumayı başarabilmiş filmlerden. zira kaynana-gelin ilişkileri bu süre zarfında pek değişmedi: gelin, annesinden nefret etmekte; kaynana da gelininden haz etmemektedir. kaliteli bir film.

4 oscarla ödüllendirildiğini belirteyim: film-aktör-yönetmen-yard. aktör-yard. aktris. '56'da aday gösterilen filmleri izlemediğim için o filmlerin hangisinin daha çok hak ettiğini bilemiyorum. ama aktör dalında east of eden filmindeki rolüyle james dean'in ve the man with the golden arm'daki uyuşturucu bağımlısı rolüyle frank sinatra'nın da çok iyi oynadıklarını ve ödülü hak ettiklerini söyleyebilirim. keza ben olsam yönetmen ödülünü elia kazan'a verirdim. dediğim gibi, marty kaliteli klasiklerden (kalitesiz, dandik klasik filmler de var sinema tarihinde. nasıl klasikleşti, nasıl unutulmadı şu film diye düşündürür bu filmler).
hesabın var mı? giriş yap