• soğuk bir mart günü, uşak'ta bir sahada beraber çalıştığımız ve türkiye'ye geldiğinde sıcak bir hava beklerken, soğuk havayı görünce şaşırmış bizimle beraber üşüyen finlandiya'dan gelmiş iş arkadaşlarına bunu tercüme ettikten sonra finli abilerden birinin; bunun benzeri bir söz de bizim oralarda mayıs için söylenir demesi üzerine hala hatırladıkça güldüğüm atasözü.
  • trt'de yayınlanabilecek, alternatif dizi ismi için ilham kaynağı söz; 'mart kapıdan baktırır.'
    '' kahkaha, gözyaşı ve hüznün bir arada olduğu, sıcacık, susamlı simit gibi dizi... çok yakında! ''

düzeltme: kahkaha demeyi unutmuşum. yoksa aile bağını tam hissedemezidik.
  • son umudum olan, her sabah bana yataktan kalkma gücü veren, işe gitme takati sağlayan, kırk kere söylesen olur mantığı ile dilime pelesenk ettiğim atasözü.
    benim hala umudum var marttan, kardan, tatilden. bunu her söylediğimde puhaaaaa diye suratıma suratım gülen insanlar olsa da biliyorum, muhtac olduğum kudret 1987 kar tatilinde saklı, bekliyorum. vakur, ümtli, sessiz sakin martı bekliyorum. küresel ısınmaya karşı dimdik ayakta duruyorum, biliyorum umudun, inancın olduğu yerde zafer de yakındır. aaah aaaah geçti artık diye teslim olmak yerine herkes elele verse marta olan inancını dile getire ortaya çıkacak sinerji lapa lapa kar olarak geri dönecek.

(bkz: beni bu güzel havalar mahvetti)
  • ekvatorda kimsenin siklemediği atasözü
  • 2019 mart ayı bu sözü muazzam bir şekilde tasdiklemiştir.
  • kuresel isinma ile gecerliligini kaybetmi$ atasozu..
  • eksi sozluk yazarlarinin heryil* dogrulugunu tasdik etme konusundaki ciddiyetlerini de dikkate deger kilan atasozudur. aha ben de simdiden yazayim 2007 icin:

bu yil da dogru cikan atasozudur hededir.
  • bir de mekana yere yurda bagimli olarak degisebilen atasozudur; mesela macarlar "nozon gobodon bogdoror gozmo gorog yogdoror" derler (bkz: tek derste macarca ogrenmek), hollandalilarda ise mayis icin ayni soylem vardir. ha sibiryada kutupta mutupta ise kimsenin kapiyi acmaya niyeti yoktur, kazma kuregi de yakmak akil kari is degildir, atasozumuz ve paramiz gecmez netekim o yuzden orda*
  • sabah gazetesinde üzerinde "martın karizmasi çizildi" başlığı ile durulan konu...
hesabın var mı? giriş yap